banner6

Kansu ve Soyder'e 6 yıl, Coşkunsu'ya 4 yıl hapis

banner37

Bektaş Gıda Market’in muhasebe sorumlusuna 2015 yılında saldırarak soygun girişiminde bulunan üç kişiyle ilgili karar açıklandı

Kansu ve Soyder'e 6 yıl, Coşkunsu'ya 4 yıl hapis
banner150 banner151 banner143

Elmas TOKAY

Girne’de 24 Ağustos 2015 tarihinde, Bektaş Gıda Market’in hemen çıkışında, marketin muhasebe sorumlusuna yönelik soygun girişimiyle ilgili Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülen dava dün karara bağlandı.

Aleyhlerindeki hiçbir suçlamayı kabul etmeyen sanıklarla ilgili yapılan duruşmaların ardından mahkeme, Nebi Kansu, Hasan Yüksel Soyder ve Orçun Coşkunsu’yu aleyhlerindeki tüm suçlardan suçlu buldu ve suça katılım oranlarına göre Kansu ve Soyder’e 6’şar yıl, Coşkunsu’ya ise 4 yıl ağır hapis cezası verdi.

Melek Esendağlı başkanlığında Yargıç Seran Bensen ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve Kıdemli Savcı Egemen Metay hazır bulundu.

Kararı, Esendağlı okudu

Heyet adına kararı okuyan Başkan Melek Esendağlı, sanıklar Nebi Kansu, Hasan Yüksel Soyder ve Orçun Coşkunsu’nun  “soyguna teşebbüs”, “ciddi darp”, “kanunsuz bıçak taşıma” suçlarından itham edilip tüm suçları kabul etmedikleri için duruşma yapıldığını hatırlattı.

Sanıklarla ilgili lehte ve aleyhte olan tüm hususları değerlendirdiklerini kaydeden Başkan Esendağlı, sunulan olgular ışığında sanıkları tüm davalardan suçlu bulup mahkum ettiklerini açıkladı.

Sanıkların kişisel durumlarından önce kamu menfaatinin önemli olduğuna vurgu yapan Esendağlı, son olarak sanık Nebi Kansu’ya 6 yıl, sanık Hasan Yüksel Soyder’e 6 yıl ve sanık Orçun Coşkunsu’ya ise 4 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Olay nasıl olmuştu?

Girne Salih Miroğlu Caddesi’nde 24 Ağustos 2015 tarihinde, sabah saatlerinde maskeli bir kişi, Bektaş Gıda Market’in hemen çıkışında, marketin muhasebe sorumlusu olan kadının boğazına bıçak dayayarak çantasında bulunan 160 bin TL parayı almak istedi. Maskeli kişi tarafından darp edilip yerde sürüklenen kadın, soyguncuya direnirken elindeki çantayı bırakmadı. Amacına ulaşamayan maskeli kişi ve olay yerinde olduğu belirlenen iki arkadaşı hızla olay yerinden uzaklaştı.

Olayın polise ihbar edilmesinin ardından harekete geçen Girne Polis Müdürlüğü ekipleri, kısa süre sonra, üç saldırganın izine ulaştı. Olaya karışmakla suçladığı Hasan Yüksel Soyder’i Lefkoşa’daki evinde tespit eden Girne polisi, maskeli saldırganın da Nebi Kansu olduğunu öğrenmesi üzerine, Kansu’nun evine baskın yaptı. Kansu arka pencereden kaçarken, evde bulunan diğer sanık Orçun Coşkunsu gözaltına alındı. Nebi Kansu ise kısa bir süre sonra tespit edilerek tutuklandı ve yargılama süreci de böylece başlamış oldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2017, 08:05
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110