banner6

Kanunsuzluğa tolerans gösterilmeyecek!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, İlker Göl’ü, su lastiği ve süpürge sapıyla darp edip, yüzüne kafa atarak burun kemiği ve dişini kıran Doğukan Berat Gülşen ve Özgür Ölmez’i, 2’şer ay hapse mahkum etti. Kararı açıklayan üye Yargıç Temay Sağer, dikkat çekti:

Kanunsuzluğa tolerans gösterilmeyecek!
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, haziran ayında pencere camını yere atıp kırdığı gerekçesiyle, İlker Göl’ü, su lastiği ve süpürge sapıyla darp edip, yüzüne kafa atarak burun kemiği ve dişini kıran Doğukan Berat Gülşen ve Özgür Ölmez’i, 2 ay hapse mahkum etti.

Başkan Fadıl Aksun, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oybirliğiyle aldığı kararı, üye yargıç açıkladı.

Üye yargıç Temay Sağer, konu suçların ciddiyetine ve yaygınlığına dikkat çektikten sonra, KKTC’nin hukuk üstünlüğü olan bir ülke olduğunu söyledi. Sağer, kanunsuz eylemlere başvuran kişilere tolerans göstermeyeceklerini vurguladı ve ekledi:

“İşlenen suçlar ciddi ve vahimdir. Anayasamıza göre herkes, barış, güven, huzur içinde ve vücut bütünlüğü hakkına sahiptir. KKTC hukuk üstünlüğü olan bir hukuk devletidir. Bu nedenle herkes hukuk kurallarına uymalıdır. Bu tür suçlar işleyenlere etkin ve caydırıcı ceza verilmelidir.”

Birlikte tasarlayıp, darp ettiler

Temay Sağer, sanıkların, 11 Haziran 2017’de, saat 22.55’te, pencere camını yere atıp kırdığı gerekçesiyle, Gazimağusa’daki Ölmez Apartmanı’nın girişine çağırdıkları İlker Göl’ün yüzüne kafa atıp burun kemiği ve sağ üst 8’inci dişini kırarak vahim bedensel zarara uğrattığını ifade etti.

Temay Sağer, sanıkların, adı edileni ayrıca 2.5 metre uzunluğundaki su lastiği ve süpürge sapıyla döverek ciddi şekilde darp ettiklerini belirterek, huzurundaki olgu ve emarelere göre, müştekinin vücudunun sırt bölgesinde, çeşitli yerlerinde doku zedelenmesi ve lezyonların oluşmasına neden olduklarını anlattı.

Ülkede yargın hale gelen konu suçları, önceden planlayarak işleyen ve olayda müştekinin canına zarar vermek için saldırı silahı olan su lastiği ile süpürge kullanan sanıkların, birlikte hareket ettiğine dikkat çeken Temay Sağer, meseleyle ilgili tüm hususları dikkatlice değerlendirdikten sonra, sanıkları, oy birliğiyle suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Sağer, “Sanıklar, müştekiyi birlikte darp etmişlerdir. Kısaca sanıklar, suç fiillerini birlikte işlemişler ve birbirlerine suçun işlenmesinde yardımcı olmuşlardır. Bu sebeple, ceza sorumluluğu tespiti açısından her iki sanığı da birlikte değerlendirdik” dedi.

Müştekiyi tazmin eden sanıklara ceza takdir ederken tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini yeniden belirten yargıç Sağer, yasada vahim zarar suçunun 7, ciddi darp suçunun 3, darp suçunun 1 ve tecavüzkâr alet taşıma suçunun ise 2 yıla kadar hapis cezası öngördüğüne vurgu yaptı ve şöyle devam etti:

“Yüksek Mahkeme’nin yıllık yayımlanan faaliyet raporlarına göre, son üç yılda, yani 2014, 2015 ve 2016 verilerine göre, vahim yaralama olaylarının; adam öldürme, öldürmeye teşebbüs, darp ve vesaire olaylardan sonra gündemi en çok meşgul eden 4’üncü suç olarak belirlendiğini görmekteyiz. Bu nedenle söz konusu suçların, KKTC’de yaygın olduğuna bulgu yaparız. Yaygın ve vahim suçlarda, toplumun güven ve huzuru için, kamu menfaati ön planda tutulmalıdır.”

Yargıç, kanunsuz eylemlere başvuran kişilere tolerans göstermeyeceklerini vurguladı ve sanıkları işlemiş oldukları suçlardan 2’şer ay hapse mahkûm etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104