Kapalı Maraş'tan sökülen tabelaların yerleri bulundu

banner37

Kapalı Maraş’tan sirkat edildiği iddia edilen Rumca yazılı tabelaları Kıbrıslı Rum Georgios Zakiris’e ait aracın bagajına koyarken polislere yakalanan Mustafa Çelik ve Adil Erden aleyhine yürütülen polis soruşturması devam ediyor

banner87
Kapalı Maraş'tan sökülen tabelaların yerleri bulundu
banner99

Sedef BOŞNAK

Kapalı Maraş’tan sirkat edildiği iddia edilen Rumca yazılı tabelaları Kıbrıslı Rum Georgios Zakiris’e ait MKE 867 plakalı aracın bagajına koyarken, polislere yakalanan Mustafa Çelik ve Adil Erden, dün ek tutukluluk talebiyle yeniden mahkemeye çıkartıldı.

Meseleyle ilgili tutuklanan her iki zanlı aleyhine mahkemeden 5’er gün ek tutukluluk emri temin eden polis, olayı aydınlatmak için soruşturmasını derinleştirdi.

Kapalı Maraş’ta görevli bir astsubaydan ifade temin ettiğini de beyan eden soruşturmayı yürüten polis, “Emare tabelaların Maraş’tan söküldüğü yerler tespit edilip, fotoğraflandı” dedi.

Tahkikat derinleşti

Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis memuru Löğmen Yücetürk, soruşturmanın farklı boyut kazanmasıyla meselenin tahkikatını Dörtyol polisinden devraldığını belirterek, mahkemeye olayın olgularını özetleyerek, suçu aydınlatmak için yapacaklarından söz etti.

Tanık polis Löğmen Yücetürk, 24 Kasım 2018’de, saat 17.30’da Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı  Cürümleri Önleme Şubesi’nin (CÖŞ) aldığı ihbar doğrultusunda, Korkuteli’ne, zanlı Mustafa Çelik’in evi önünde bir operasyon düzenlediklerini anlattı.

Löğmen Yücetürk, bahse konu ekiplerin, konu mahale vardıkları esnada, Mustafa Çelik’in ve Adil Erden’in ellerinde tuttukları Rumca yazılı tabelaları Güney Kıbrıs’ta sakin Georgios Zakiris’e ait MKE 867 plakalı aracın bagajına koydukları esnada tespit edildiklerini belirtti.

Yücetürk, meseleyle ilgili yapılan aramada birçok emare tespit edildiğini anlattı.

Yücetürk, arama sonucu, 4 adet çeşitli ebatlarda saçtan yapılı Rumca yazılı reklam tabelası, 10 adet çeşitli ebatlarda tahta üzerine Rumca yazılı reklam afişi, 1 adet sunta tahtadan yapılı sandık ve 27 adet çeşitli ebatlarda Rumca yazılı ve yazısız cam şişe ile kara kalem çizgili bayan portresini bulunup emare alındığından söz etti.

Kapalı Maraş’ta görevli bir astsubay tarafından emare alınan tabelaların sökülüp sirkat edildiğinin tespit edildiğini de ifade eden Löğmen Yücetürk, zanlıların askeri yasak bölgeyi ihlal ettiğinden de şüphe duyduklarını anlattı.

Kıbrıslı Rum serbest bırakıldı

Kıbrıslı Rum Georgios Zakiris’in suçla bağlantısı olmadığının tespiti üzerine açık ifade alınıp, telefonu emare alınarak serbest bırakıldığını kaydeden tanık polis, her iki zanlının da telefonu alınarak incelenmeye gönderildiğini anlattı.

Soruşturmayı devraldıktan sonra, Rum şahsın telefonunda yaptığı kısa süreli incelemede, Adil Erden ile birçok görüşmesi olduğunu tespit ettiğini ifade eden tanık polis, konu telefonda İngilizce yazışmaların yanı sıra para telaffuzlarının ve bir adet testi fotoğrafının da bulunduğunu dile getirdi.

Tanık polis, Rum şahsa ait telefonu da incelemeye göndereceğini anlatarak, kayıp olduğuna inandığı emareleri bulabilmek ve gerekli araştırmasını yapabilmek için mahkemeden ek süre istedi.

Suçlamaları reddetti

Zanlı Mustafa Çelik’i Avukat Önder Batıhan, Adil Erden’i de Avukat Fuat Olgan savundu. Her iki avukat da tanık polisi meseleyle ilgili sorguladı.

Avukatlar, müvekkillerinin suçla bağlantısı olmadığı üzerinde durduktan sonra, tahkikatın keyfi yürütüldüğünden söz etti ve “3,5 günde 1 kişiden ifade alındı. Çalıntı olduğunu iddia edilen emareler, Kıbrıslı Rum’un aracında bulunmasına rağmen, bahse konu şahıs serbest bırakıldı” dedi.

Avukatlar, tahkikatın eksik olduğu iddiasında bulunduktan sonra, ek tutukluluk talebine meselenin açığa kavuşturulması için itiraz etmediklerini beyan etti.

Tanık polis cevaben şu yanıtı verdi:

“Olayın boyutu değişti. Kanunsuz mal tasarrufundan başlayıp, Kapalı Maraş’tan sirkate döndü. Meseleyi yeni devraldım. Emarelerin sirkat edildiği yerleri tek tek tespit ettik. Soruşturma ve araştırmamız titiz bir şekilde devam ediyor.”

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren yargıç, zanlıların 5’er gün daha tutuklu kalmalarına emir verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96