Kaplıca'dan sürat teknesiyle kaçtılar

banner37

İlk kez KIBRIS Gazetesi tarafından gündeme getirilen esrarengiz dolandırıcılık olayında, piyasadan 5 milyon TL dolandırıp kaçtığı iddia edilen Masum Menteşe ve beraberindekilerin izine rastlanırken bir kişi tutuklanarak mahkemeye çıkartıldı

Kaplıca'dan sürat teknesiyle kaçtılar
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Kendini FETÖ soruşturması kapsamında gizli görevdeki askeri yetkili bir albay olarak tanıtan ve bu görevini gizleme amaçlı gündüzleri ticaretle uğraştığını öne sürüp piyasadan 5 milyon TL dolandıran Masum Menteşe ve yanında bulunan Feridun Ersalan, Şahin Ocak ve Adem Turpçu’nun sürat teknesiyle Kaplıca Balıkçı Barınağı’ndan “onaylanmış olmayan bir limandan” kaçmalarına yardımda bulunduğu öne sürülen Ahmet Toslak tutuklandı.

Gazimağusa’da dün nöbetçi mahkeme huzuruna çıkarılan zanlı aleyhine 3 günlük tutukluluk emri alındı. Polis mahkemede verdiği yeminli şahadette, Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mali Şube ekiplerinin Türkiye’ye de dayanan dolandırıcılık soruşturması kapsamında sürat teknesiyle kaçan Masum Menteşe, Feridun Ersalan ve Adem Turpçu isimli şahısları aradığını bildirdi.

Polis, Sahil Güvenlik ekiplerinin söz konusu şahısları Türkiye karasularında tespit ettiğini ancak konu şahısların Türkiye’de serbest kalıp kalmadıklarını hâlâ öğrenemediklerini açıkladı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi nöbetçi Yargıcı Meltem Dündar huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler, İskele Polis Müdürlüğü’ne bağlı Ziyamet Polis Karakolu’nda görev yapan Polis Memuru Okay Öğdü’yü tanık olarak dinletti.

Tanık polis zanlının 18 Ekim 2017 tarihinde saat 14.30’da yönetimindeki FB 395 plakalı araç ile “Fishing Pool” isimli sürat teknesini Gazimağusa’dan alarak Kaplıca Balıkçı Barınağı’na götürdüğünü söyledi.

Polis memuru, zanlının konu yerde hazırda olan Masum Menteşe, Feridun Ersalan, Şahin Ocak ve Adem Turpçu’nun onaylanmış liman olmayan bir yerden KKTC’den çıkış yapmasına yardımcı olduğunu kaydetti. Meselenin 21 Ekim 2017 tarihinde meydana çıkartıldığını ve zanlı Ahmet Toslak derdest emri gereği tutuklandığını anlatan tahkikat memuru, mesele ile ilgili Masum Menteşe, Feridun Ersalan, Şahin Ocak ve Adem Turpçu arandığını bildirdi.

Okay Öğdü, mesele ile ilgili olarak zanlının gönüllü ifade vererek suçunu itiraf ettiğini dile getirdi.

Zanlının verdiği gönüllü ifadenin teyit tekzibi yapılacağını belirten Öğdü, mesele ile ilgili olarak aranmakta olan emareler ve alınması gereken ifadeler mevcut olduğunu aktardı.

banner134
Tanık polis, zanlının serbest kalması halinde alınacak ifade ve aranan emarelere etki etme olasılığının kuvvetle muhtemel olduğunu söyledi.

Zanlı 21 Ekim 2017 tarihinde saat 21.30’da tespit edildiğini kaydeden polis memuru, soruşturma kapsamında söz konusu teknenin nereden ve kimden satın alındığı soruşturduklarını ve kimlerin konu yerde olduğunu ve aranan şahısların kimler olduğunu tespit edip meydana çıkardıklarını açıkladı.

Tahkikat memuru, konu teknenin balıkçı barınağına getirildiği FB 395 plakalı aracın nerede olduğu ve teknenin taşındığı “trolli” denen aracın nerede olduğu araştırdıklarını anlattı.

Okay Öğdü, hem zanlının ifadesinde hem de yaptıkları soruşturmada araçların yerini tespit ettiklerini ancak hâlâ gidip kontrol edemediklerini belirtti.

Savcı Ahmet Özlemler meselenin Türkiye ile bağlantısı olup olmadığını sorması üzerine, tanık polis Öğdü, Mali Şube’nin yaptığı dolandırıcılık meselesinde Masum Menteşe, Feridun Ersalan ve Adem Turpçu aranmakta olduğunu söyledi.

Sahil Güvenlik ekiplerinin söz konusu şahısları Türkiye karasularında tespit ettiğini ancak serbest kalıp kalmadıklarını öğrenemediklerini kaydeden polis memuru, hafta sonu tatilinin bitmesi ve mesainin başlamasının ardından söz konusu şahısların akıbetlerini öğrenmek için Türkiye ile gerekli yazışmaları yapacaklarını ifade etti.

Tahkikat memuru, zanlının Mali Şube ekiplerine verdiği gönüllü ifadesinde konu şahıslardan korktuğu ve bu suçu o nedenle işlediği yönünde beyan verdiğini ve kendileri verdiği gönüllü ifadesinde de korktuğunu bildirdiğini açıkladı.

Zanlının serbest kalması halinde aranmakta olan emareler ve alınması gereken ifadelere etki edebileceğini belirten Öğdü, zanlının kendine ait telefonu olduğunu ve bu telefonun incelenmesi için de gerekli yazışmaları yapacaklarını kaydetti.

Tanık polis, mahkemeden soruşturmanın salimen yürütülebilmesi adına zanlının 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Zanlı adına mahkemede hazır bulunan Avukat Yağmur Elagöz tutukluluk süresine itiraz etmedi ancak soruşturma daha erken bitmesi halinde müvekkilinin teminata çıkarılmasını talep etti.

Yargıç Meltem Dündar zanlının soruşturma amaçlı 3 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını emretti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2017, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75