banner6

‘Kaptan Köşkü Operasyonu’ndan silah ve uyuşturucu kaçakçılığı çıktı

banner37

Girne Turizm Limanı’ndaki bir yük gemisinde ele geçirilen 3 milyon TL değerindeki metamfetamin türü uyuşturucuyla ilgili tutuklanan 4 zanlı dün mahkemeye çıkarıldı, polisin anlattıkları dehşete düşürdü

‘Kaptan Köşkü Operasyonu’ndan silah ve uyuşturucu kaçakçılığı çıktı
banner150 banner150 banner151 banner143

9 TABANCA, KİLOLARCA UYUŞTURUCU… Via Mare isimli yük gemisinin kaptanı A.B., mürettebatları A.Ü., C.O. ve N.K.’yi mahkemeye çıkaran polis, zanlı A.Ü.’nün itiraflarına göre, ekim ayından beri kaptan A.B.’nin yönlendirmesiyle Türkiye’den KKTC’ye mermileriyle birlikte 9 adet tabanca ve kilolarca metamfetamin türü uyuşturucu getirdiklerini ve bazı kişilere verdiklerini belirtti. Polis, söz konusu tabancalardan 4’ünü aldığı belirlenen M.A. isimli şahsın Lefkoşa’da yakalandığını ve tabancaların ikisinin tasarrufunda bulunduğunu söyledi.

 PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nün önceki gün Girne Turizm Limanı’ndaki bir yük gemisine düzenlediği ve ‘Kaptan Köşkü’ adını verdiği operasyon, ülkeye düzenli olarak silah ve uyuşturucu kaçakçılığı yapıldığını ortaya çıkardı.

 Piyasa değeri yaklaşık 3 milyon TL tutarında olan 2 kiloya yakın metamfetamin türü uyuşturucuyla ilgili tutuklanan kaptan A.B. ve mürettebatları A.Ü., C.O. ve N.K. dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı ve aleyhlerine 3’er gün tutukluluk emri alındı.

 Mahkemede şahadet veren polis, zanlılardan A.Ü.’nün ifadesine göre, kaptan A.B.’nin yönlendirmesi ve direktifleriyle ekim ayından beri Türkiye’den KKTC’ye mermileriyle birlikte 9 adet tabanca ve kilolarca metamfetamin getirildi ve yine kaptanın yönlendirmesiyle başka şahıslara verildi.

 Polis, şahadetinde söz konusu tabancaların dördünü aldığı belirlenen M.A.’nın Lefkoşa’da yakalandığını ve tabancalardan ikisinin tasarrufunda bulunduğunu belirtti.

Girne Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında yeminli şahadet veren polis memuru Ali Çavuş, Çavuş, 2 Aralık 2021 tarihinde Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından alınan bir bilgide, Türkiye’den KKTC’ye gelecek olan Via Mare isimli yük gemisinin kaptanı olan zanlı A.B.’nin tasarrufunda kanunsuz uyuşturucu madde olduğu bilgisi ile yola çıkıldığını ve söz konusu gemiye ‘Kaptan Köşkü’ adı verilen operasyonu düzenlediklerini söyledi.

 Çavuş, zanlı A.B. ve zanlı A.Ü.’nün huzurlarında konu gemi içerisinde mahkeme emri ile 10.00-18.00 saatleri arasında yapılan aramada; zanlı 2’nin gösterimi ile geminin 2. katında bulunan ‘Yaşam Mahalli’ denilen yerde cankurtaran yeleklerinin muhafaza edildiği odada, yerde 1 adet siyah naylon poşette yeşil renk üzeri çiçekli poşet içerisinde 2 adet içten şeffaf naylon ile kaplı sarı renk bant ile bantlanmış dıştan streç naylonla sarılmış plastik borular içerisinde ve dıştan sarı renk kağıt bantla sarılı 2 adet karton parçası arasına sıkıştırılmış şeffaf naylon içerisinde yaklaşık 1 kg ağırlığında metamphetamin türü uyuşturucu olduğuna inanılan madde ve yine aynı yerde 1 adet siyah renk poşette şeffaf koli bandı ile sarılmış karton arasında bulunan şeffaf poşette ve yine dıştan koli bandı ile sarılmış ağzı zımbalanmış şeffaf poşet içerisinde toplam 1 kg ağırlığında metamfetamin türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddenin bulunarak emare alındığını belirtti.

Çavuş, iki zanlının suçüstü tutuklandığını ve meseleye bağlantısı görülen diğer zanlıların da derdest emri gereği gemide tespit edilerek tutuklandığını kaydetti.

Polis memuru Ali Çavuş, meseleyle ilgili zanlı 1 ve zanlı 2’den yapılan soruşturma neticesinde, zanlı 2 A.Ü.’nün, zanlı 1 A.B.’nin isteği ve yönlendirmesiyle söz konusu uyuşturucu maddeleri Türkiye’den alarak KKTC’ye ithal ettiklerinin tespit edildiğini söyledi.

Yapılan soruşturmada; 2021 Ekim ayından bugüne değin zanlı 1’in yönlendirmesiyle toplam 9 adet tabanca ile 1.5 kg ağırlığında metamfetamin türü uyuşturucu madde getirdikleri ve tespit edilemeyen şahıslara ve M.A.’ya verdiklerinin tespit edildiğini aktaran Çavuş, M.A.’nın Lefkoşa’daki ikametgahında yapılan aramada 2 adet tabanca 85 adet kuru sıkı mermi ve 2 adet 9 mm canlı mermi tespit edildiğini ve yapılan soruşturmada ise M.A.’nın 4 adet tabanca, 100 adet kuru sıkı mermiyi zanlı 1’den aldığı ve 2 tanesini zanlı 1’in yönlendirmesi ile Lefkoşa’da birisine verdiğinin belirlendiğini kaydetti.

Soruşturmanın geniş çaplı bir şekilde sürdüğünü, alınması gereken ifadeler ve kayıp emareler olduğunun altını çizen Çavuş, zanlılar aleyhine 3 gün tutukluluk emri talep etti.

Mahkeme soruşturma amaçlı zanlıların 3 gün tutuklu kalmasına emir verdi. (KAMALI HABER)

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110