Kaptan, yargıyı serbest bekleyecek

banner37

Gazimağusa Limanı’ndaki Anakin isimli gemide, elektrik akımına kapılarak can veren Hosin Alothman ve Alothman’ı kurtarmak isteyen Ahmed M.H. Youssef’in ölümünden sorumlu tutulan gemi kaptanı teminata bağlandı

Kaptan, yargıyı  serbest bekleyecek
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Limanı’nda demirli olan Palau bandıralı Anakin isimli geminin güvertesinde, suyla temizlik yaptığı sırada, elektrik akımına kapılarak can veren, Mısır uyruklu Hosin Alothman ve Alothman’ı kurtarmak isteyen Ahmed M. H. Youssef’in ölümünden sorumlu tutulan Suriyeli gemi kaptanı Hassan Arnaout, teminata bağlandı.

   Devam eden tahkikata etki etme olasılığı bulunmayan 56 yaşındaki Hassan Arnaout, işlediği iddia edilen “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkalarının ölümüne sebep olmak” suçundan ileride yargılanmak üzere, 30 bin TL nakdi teminat karşılığında serbest kaldı.

   Hassan Arnaout, yargılanacağı tarihe değin, haftanın bir günü en yakın polis karakoluna giderek, ispatı vücutta bulunacak.

   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler, huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, meseleyi soruşturan, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis çavuşu Erdal Dal, suçla ilgili tespitlerini mahkemeye aktardı.

   Polis çavuşu Erdal Dal, zanlının, 13 Mayıs 2020’de saat 14.30’da, Gazimağusa Limanı’nda bekleme rıhtımında, demirli olan Palau bandıralı Anakin isimli yük gemisinde meydana gelen, “tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebep olmak” suçuna methaldar olduğunu söyledi.

   Erdal Dal, adı edilen geminin kaptanı olan zanlı Hassan Arnaout’un,  ambar bölümünde bulunan, basınçlı su motorunu besleyen 380 kw’lık, elektrik kablosunun düzenli şekilde muhafaza edilmesinde ihmalkârlık gösterdiğini ifade etti.

   Bahse konu kablonun, düzensiz ve gelişigüzel tutulduğunu ifade eden tanık çavuş, kablonun, su motoru pervanesini çeviren mil üzerine düşerek, hasar görüp kısa devre yaptığını anlattı. Çavuş, kısa devre sonucu, su hortumunun ucunda takılı bulunan basınç tabancasına elektrik akımı geldiğini ve bir anda, gemi güvertesinin uç kısmında, basınçlı su tabancasıyla temizlik işi yapmakta olan gemi personeli Suriye uyruklu 26 yaşındaki Suriye uyruklu Hosin Alothman’ın elektrik akımına kapılarak öldüğüne dikkat çekti.

banner134
    O esnada, güvertede bulunan ve Hosin Alothman’ı kurtarmak isteyen 23 yaşındaki Mısır uyruklu Ahmed Mohamed Hassan Youssef’in de akıma kapılarak öldüğünü anlatan tanık çavuş, zanlıyı tutukladığını ve gemideki iki parça halindeki elektrik kablosunu, su hortumu, basınç tabancası ve gemi işçilerin olay esnasında giydiği terlikleri emare aldığını kaydetti.

KIB-TEK rapor hazırladı

   Elektrik Kurumu’nun teknik personelinin gemiyi ziyaret ettiğini ve gerekli incelemelere müteakip bir rapor temin edildiğini ifade eden tanık çavuş, yeminli şahadetinin devamında, içeriğini özetle mahkemeye aktardı.

   Tanık çavuş Erdal Dal, söz konusu elektrik kablosunun, kablo tavasına döşenmeden, seyyar ve düzensiz bir şekilde, yerde serili olduğu, su motorunda topraklama kablosunun bağlı olmadığı, motorun gemi gövdesine bağlı olduğu yerde aşırı paslanma olduğu, su basınç tabancasının ön kısmındaki plastik koruyucunun bulunmadığı ve gerekli izole sağlanamadığından elektrik akımının vücuda geçtiğini ifade etti.

   Gönüllü ifade verip, yazılı dava tebliğini kabul etmeyen zanlının, 8 gündür poliste tutuklu olduğunu anlatan tanık polis, bu sürede adli tıp uzmanı tarafından gemi işçilerine otopsi yapıldığını ve kesin ölüm sebebi belirlenemediğinden, cesetlerden ileri tektik için kan, idrar ve doku örnekleri alındığını kaydetti.

    Gazimağusa Liman Başkanlığı’nda görevli bir gemi denetçisiyle birlikte, bahse konu geminin ziyaret edildiği ve geminin genel durumuyla ilgili bir araştırma yapıldığını kaydeden tanık çavuş, zanlı aleyhine başlattığı soruşturmasının, zanlının etki edeceği oranda tamamladığını anlattı.

   Tanık çavuş, mahkemeden, devam eden tahkikatına etki etme olasılığı bulunmayan Suriye uyruklu zanlıyı, davaları görüşüleceği tarihte, mahkemede hazır olmasını temin etmek maksadıyla uygun bir teminata bağlamasını talep etti.

   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, KKTC dışına çıkmaktan men ettiği ve bu maksatla tüm kimlik, pasaport ve seyahat belgelerine el koyduğu zanlıyı, 30 bin TL nakdi teminata bağladı.

   Kıdemli yargıç ayrıca, zanlının haftanın bir günü en yakın polis karakoluna giderek ispatı vücut etmesine emir verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75