Karar emsal teşkil edecek

banner37

Yargıtay Ceza, alt mahkeme tarafından Denetimli Serbestlik Yasası’nda belirlenen uyuşturucu miktarının iki katını tasarruf ettiği için Erhun Şeytanoğlu’na verilen 9 ay hapis cezası kararını bozdu ve yasadan faydalandırılmasına karar verdi.

banner87
Karar emsal teşkil edecek
banner90
banner99

Emine UYSAL

Yargıtay Ceza, Denetimli Serbestlik Yasası’yla ilgili emsal teşkil edecek bir karar verdi.

Yargıtay Ceza, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin, 35 gram sentetic uyuşturucuyu ithal ve tasarruf eden ve Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmak isteyen Erhun Şeytanoğlu’na verilen 9 ay hapis cezası kararını bozdu.

Yargıtay olarak oturum yapan Ahmet Kalkan’ın başkanlığında, Gülden Çiftçioğlu ve Bertan Özerdağ’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyeti, istinaf kararını okumak üzere dün oturum gerçekleştirdi.

Davada Başsavcılık adına savcı Doğa Tokay ve sanığın avukatı Altan Erdağ hazır bulundu.

Yargıtay Ceza Heyeti, Erhun Şeytanoğlu’nun 35 gram uyuşturucu maddeyi ‘şahsi kullanımı için’ tasarruf ettiğine bulgu yapan bidayet mahkemesinin, sanığa 9 ay hapis cezası vermekle hata yaptığına ve denetimli serbestlik hakkının kendisine sunulması gerektiğine karar verdi.

Yargıtay Ceza, Erhun Şeytanoğlu’na verilen 9 aylık hapis cezasını bozarak, sanığın Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmasına, 23 Haziran’da Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi huzuruna çıkarılmasına ve bu süreçte tutukluluğunun devam etmesine emir verdi.

Davada Başsavcılık adına Savcı Doğa Tokay ve sanığın avukatı Altan Erdağ hazır bulundu.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi, Denetimli Serbestlik Yasası’nın sentetic cannabionid türü uyuşturucu maddeyi 12 gramla sınırladığına ve sanığın 35 gram ithal ve tasarruf ettiğine dikkat çekmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75