Kardeşimin katili iade edilsin

banner37

İskele’de ormanlık alanda öldürülen Hasan Işık Özgöçmen’in Güney Kıbrıs’ta tutuklu bulunan cinayet zanlısının KKTC’ye iade edilmeyeceği ve sınır dışı edileceği yönündeki haberler ailesinin büyük tepkisine yol açtı:

Kardeşimin katili iade edilsin

Ahmet İLKTAÇ

İskele’de ormanlık alanda 30 Eylül 2018 tarihinde darp edildikten sonra kemerle boğularak öldürülen 53 yaşındaki resim, heykel ve seramik sanatçısı Hasan Işık Özgöçmen’in, Güney Kıbrıs’ta tutuklu bulunan cinayet zanlısı Pakistan uyruklu Muhammed Salman’ın (23) KKTC’ye iade edilmeyeceği ve sınır dışı edileceği yönündeki Rum basınındaki haberler Özgöçmen’in ailesinin tepkisine neden oldu.

Merhum Özgöçmen’in ablası Dilber Bolat, katil zanlısının bir an önce iade edilmesini isterken, iki toplumun barışmak için görüşmeler yaptığı bir dönemde Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı da olan kardeşinin Pakistanlı katil zanlısının sınır dışı edilerek serbest bırakılmamasını istedi.

Suç ve Suçlara İlişkin İki Toplumlu Teknik Komite’nin Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Hakkı Önen, henüz söz konusu zanlının report (sınır dışı) edileceği yönünde kendilerine bilgi verilmediğini açıkladı.

Hakkı Celal Önen, Pakistan uyruklu cinayet zanlısını Rum tarafından sözlü olarak değil, resmi olarak istediklerini ve Rum tarafının katil zanlısı olan bu şahsı iade etmeyip, siyasi baskıyla hudut dışı etmesi halinde bunun vicdansızlık olacağını söyledi.

Bolat: Katil zanlısı KKTC’de yargılansın

Cinayete kurban giden Hasan Işık Özgöçmen’in 6 kardeşinden en büyüğü olan ablası Dilber Bolat, kardeşinin katil zanlısının bir an önce iade edilmesini istedi.

Dilber Bolat, kendisinden 12 yaş küçük olan kardeşi Hasan Işık Özgöçmen’i kendisinin büyüttüğünü, kardeşinin bir karıncayı dahi incitmeyen, sesiz ve sakin bir kişi olduğunu dile getirdi.

Kardeşinin katil zanlısının KKTC’de yargılanıp, KKTC’de cezasını çekmesini istediğini anlatan Bolat; “iki toplum, iki lider madem ki barışmak için konuşuyorlar. Neden kardeşimin başka memleketten olan katilini iade etmiyorlar?” diye sordu.

Dilber Bolat, kardeşinin KKTC vatandaşı olduğu gibi Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı da olduğunu, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu sahibi olduğunu kaydetti.

Rum tarafının kendi vatandaşı da olan kardeşinin haklarını savunmak yerine onu öldüreni hiç bir şey olmamış gibi sınır dışı edip serbest bırakmasının hiç doğru bir adım olmayacağını savunan Bolat, Kıbrıslı Rum yetkililere seslenerek kardeşinin katil zanlısını serbest bırakmamasını istedi.

“Ülkedeki kaçaklar gönderilsin”

Dilber Bolat, KKTC’ye giriş çıkışların bu denli kolay olmasını ve gerek Türkiye’den gerekse de 3’üncü bir ülkeden gelip bu ülkede dileyenin dilediği gibi dolaşabilmesini eleştirdi.

Cebinde 5 kuruş para bile olmadan ülkeye gelenler olduğunu basından duyduklarını anlatan acılı abla, kardeşinin cinayet zanlısının da ülkeye yasal olarak gelmiş olsa da bir süre sonra kaçak duruma düştüğünü ve ülkede kaçak olduğu bir anda kardeşini katlettiğini belirtti.

Dilber Bolat, aile olarak kardeşinin para için öldürüldüğünü düşündüklerini söyledi. Ülkede artık korkar durumda yaşadıklarını, başımıza ne geleceğinin hiçbir garantisi olmadığını ifade eden Bolat, ülke kaçak olarak bulunanlarla ilgili sorunun daha büyük acılar yaşanmadan çözülmesini talep etti.

Dilber Bolat; “iki ülke arasında hiç olmazsa suçluların iadeleri konusunda çözüm üretilmelidir. Bu acıyı biz de onlar da yaşamasın. Kardeşimi gömdük her şey bitmemeli” diye konuşarak sözlerine son verdi.

“Para için öldürüldü”

Hasan Işık Özgöçmen’in eniştesi Hatay Bolat ise, Hasan Işık Özgöçmen’in Türkiye’de hem maddi hem manevi zorlu bir eğitim döneminden sonra geri ülkesine döndüğünü söyledi.

Çok iyi kalpli, temiz, dürüst ve iyilik sever olan Hasan Işık Özgöçmen’in 3-4 yıl evli kaldıktan sonra eşinden ayrıldığını anlatan Bolat, kendisine göre para için öldürüldüğünü kaydetti.

Hatay Bolat; “katil zanlısı bir türlü iade edilmiyor. Şimdi Rum tarafının onu vermeyeceği ve başka ülkeye sınır dışı edileceği konuşuluyor. Biz devlet olarak bu kadar zayıf olmamalıyız” dedi.

Katil zanlısının kaçak yollardan Rum tarafına geçtiğine de değinen Bolat, bu tür olaylarda Rum tarafına mahcup kalmamak için sınır hattımızı da iyi savunmamız gerektiğini vurguladı.

Önen: İade edilmezse vicdansızlıktır

Suç ve Suçlara İlişkin İki Toplumlu Teknik Komite’nin Kıbrıslı Türk Eş Başkanı Hakkı Önen, henüz söz konusu zanlının report (sınır dışı) edileceği yönünde kendilerine bilgi verilmediğini söyledi.

Hakkı Önen, Rum tarafının katil zanlısı olan bir şahsı iade etmeyip siyasi baskıyla hudut dışı etmesi halinde bunun vicdansızlık olacağını kaydetti.

Muhammed Salman’ı Rum tarafından sözlü olarak değil, resmi olarak istediklerini anlatan Önen, ancak iade taleplerine en ufak bir cevap gelmediğini dile getirdi.

Hakkı Önen, olumsuz bir cevap verilmemesinin şuan için önemli bir durum olduğuna da işaret etti.

Muhammed Salman’ın 2’nci kez mahkemeye çıkarıldıktan sonra aleyhine 8 günlük tutukluluk süresi alındığını, bu sürenin de Cuma günü tamamlanacağı yönünde kendisine bilgi verildiğini ifade eden Önen, konunun kendisini de rahatsız eden bir konu olduğunu açıkladı.

Hakkı Önen, Rum tarafında cinayet işleyip Kuzey’de yakalanan kişiler olduğunu anımsattı. Önen, bu kişilerin de Rum tarafından iadelerinin istediğini dile getirdi.

Hakkı Önen, daha önce yine gazetemize yaptığı açıklamada iki ülke arasında suçlu iade antlaşması bulunmadığı için Muhammed Salman’ın iade edilmeme olasılığının bulunduğunu açıklamıştı.

Rum basını: Salman KKTC’ye iade edilmeyecek

Politis gazetesi “Kıbrıslı Türk’ün Cinayeti Zanlısı Sınır Dışı Ediliyor – İki Toplumlu Komiteyle Dışişleri Bakanlığı Aracılığıyla İşgal Makamlarına İadesi İçin Görüşmeler” başlıkları altında verdiği haberinde, 53 yaşındaki Hasan Işık Özgöçmen’in öldürme zanlısı olan ve Güney Kıbrıs’ta tutuklanan Pakistan uyruklu Muhammed Salman’ın cinayet suçundan yargılanmayacağını iddia etti.

Gazete, Rum Hukuk Dairesi’nin söz konusu dosyası incelediğini ve Rum polisinin elinde yeterli delil bulunmadığına karar verdiğini yazan gazete, bu sebepten ötürü Salman’ın “Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarına yasadışı yollarla giriş ve ikamet” şeklindeki iki suçtan yargılanacağını belirtti.

Salman’ın Cuma günü, kendisine yöneltilen bu iki suçlamadan ötürü ceza alacağını ve KKTC makamlarına iade edilerek yargılanması yönünde Rum Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Teknik Komite’yle yürütülen görüşmelerden bir sonuç alınmazsa, büyük olasılıkla da sınır dışı edileceğini belirten gazete, Salman’ın Limasol’da barınmasına yardım eden arkadaşının ise serbest bırakıldığını hatırlattı.

Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Türkiye kökenli ve KKTC kimlik kartı sahibi 23 yaşındaki bir kişinin Güney Kıbrıs’ta birçok hırsızlık olayına karışmak ve ateşli silah taşımak suçlarından 3 buçuk yıl hapse mahkum edildiğini yazdı.

Gazete, söz konusu şahsın hırsızlık ve soygun suçlarını birlikte işlediği üç kişinin isimlerini Rum polisine verdiğini, kimlik bilgileri tespit edilen ikisi hakkında tutuklama emri çıkarıldığını belirtirken, şahıs hakkında önceki gün çıkarıldığı mahkemece 3 buçuk yıl hapis kararı alındığını vurguladı.

Şahsın ismine haberde yer verilmedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2018, 10:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER