Kardeşinin kimliğine büründü

banner37

Ercan Havalimanı’ndan 7 ay önce kardeşine ait pasaportla giriş yapıp, askeri bölgeyi ihlal ederek güneye de geçiş yapan zanlı Eddie Nguefack Zemsang, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi

Kardeşinin kimliğine büründü
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Ercan Havalimanı’ndan 7 ay önce kardeşine ait pasaportla giriş yapıp, askeri bölgeyi ihlal ederek güneye de geçiş yapan ve havaalanından çıkış yapmak isterken yakalanan zanlı Eddie Nguefack Zemsang, yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

“Başkasının kimliğine bürünmek” ve “Birinci Derecede Askeri Yasak Bölgeye İhlal Etmek” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı, dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Gülay Süleymanoğlu’nun huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı adında Savcı Ali Hidayet, Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Kozal Debreli’yi tanık olarak dinletti.

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Depreli, zanlı Eddie Nguefack Zemsang’ın 16 Ağustos 2019 tarihinde Ercan Havalimanı’nda, tasarrufunda bulunan ve Mbu MBI Joseph adına ısdar olunan 0761938 seri numaralı Kamerun pasaportu ile başkasının kimliğine bürünüp bilet bagaj işlemlerini yaptırıp, KKTC’den çıkış yapmak istediği esnada görevli Muhaceret Polisi tarafından suçüstü tespit edilerek tutuklandığını anlattı.

“7 ay önce geldi”

   Polis memuru Kozal Debreli, zanlının aleyhinde yapılan soruşturmada, 29 Şubat 2019 tarihinde Mbu

Mbı Joseph adına ısdar olunan pasaportu ile başkasının kimliğine bürünüp KKTC’ye giriş yaptığının tespit edildiğini kaydetti.

Debreli, yine aynı zanlının vermiş olduğu gönüllü ifadesinde, 2019 yılı Mayıs ayı içerisinde henüz tespit edilemeyen bir bölgeden Birinci Derecede Askeri Yasak Bölgeye İhlal Ederek GKRY’ye geçip, 16 Ağustos 2019 tarihinde tekrar Askeri Yasak Bölgeyi İhlal ederek GKRY’den KKTC’ye giriş yaptığının öğrenildiğini mahkemeye aktardı.

Meseleyle ilgili olarak tahkikatın tamamlandığını ve Kamerun uyruklu olan zanlının yasal statüsünün olmadığını belirten Debreli, tutuklu yargılanmasını talep etti.

   Yargıç Gülay Süleymanoğlu, zanlının bir ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75