'Karikatür' davasının duruşmaları başladı

banner37

Şener Levent ve Ali Osman Tabak, Afrika Gazetesi’nin 3 ayrı yayınıyla ilgili dün 13 ayrı suçlamayla yargı huzuruna çıktı

'Karikatür' davasının duruşmaları başladı
banner99

Emine UYSAL

Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ve gazetenin köşe yazarlarından Ali Osman Tabak dün kamuoyunda ‘karikatür davası’ olarak da bilinen “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlamak” davasıyla ilgili sanık kürsüsüne girdi.

Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın, önceki celsede itham edildikleri 13 ayrı suçlamanın hiçbirini kabul etmemesi nedeniyle açılan davanın duruşmalarına dün başlandı. Duruşmaya bugün de devam edilecek.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Cenkay İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü celsede, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı, savunma makamı adına Avukatlar Tacan Reynar ve Mine Atlı hazır bulundu. Savcı Ergin Atıcı, tanık olarak Müfettiş İsa Sevindik’i dinletti.

Sanıkların aleyhindeki davanın 8 Aralık 2017 tarihinde 9. sayfada yayınlanan karikatürle ilgili olduğunu söyleyen Sevindik, ilgili gazeteyi ve Afrika Yayıncılık LTD.’nin onay belgelerini emare olarak sundu.

Sevindik, TC Büyükelçiliği’nin, konu karikatürle ilgili TC Cumhurbaşkanı, TC halkının rencide edildiğine dair şikayette bulunduğunu belirtti. Avukat Tacan Reynar, belgenin ibraz edilmesine itiraz etti.

Savcı Atıcı, emarelerin tanıtma yapılmasını talep etti. Sevindik, bazı vatandaşların polise giderek, yapılan yayının TC Cumhuriyeti’nin yanı sıra tüm halkı rencide ettiği ve iki halk arasında nefret uyarabileceğinden Afrika Gazetesi’nin aleyhinde şikayette bulunduğunu ve ifadelerinin alındığını anlattı.

Sevindik, karikatürü karikatürist Utku Karsu’ya gösterdiğini ve Karsu’nun, “Bu kesinlikle bir karikatür değil. Fotoşopla oluşturulmuş, resim” dediğini mahkemeye aktardı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan Naciye Kazaz’la görüştüğünü ve yayının değerlendirmesinde hakaret içeren bir yayın olduğunu belirttiğini söyledi.

Sevindik, Kıbrıs Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Ali Baturay’la görüşüp, bir gazetenin genel yayın yönetmeninin sorumluluklarının ne olduğunu tespit ettiğini anlattı.

Ali Osman Tabak ve Şener Levent’e yazılı dava tebliğ ettiğini kaydeden Sevindik, Tabak ve Levent’in suçlamaları reddettiğini belirtti.

Sevindik, Afrika Gazetesi’nde yayınlanan resmin heykel kısmının Hırvatistan’da bir sergide sergilendiğini ancak işeme kısmı ile Erdoğan’ın Ankara’da çekilen fotoğrafının sonradan fotoşopla eklendiğini anlattı.

Sevindik, resmin kimin tarafından yapıldığına dair sanıkların izahatta bulunmadığını anlattı.

Sevindik, “Konu resmin kamuyu aydınlattığına dair bir bulgu yoktur. Bu yayın yapıldıktan sonra, TC Cumhurbaşkanının rahatsızlığını dile getirmesi ve halklar arasında nefret uyandırabileceğine dair birçok vatandaş polise başvurdu. Bu yayından sonra da sanıkların 21 Ocak 2018 tarihinde yaptıkları bir yayın daha oldu. 22 Ocak’ta büyük tepkiler oldu ve saldırılar gerçekleşti. Bunlardan huzurun ve ilişkilerin bozulduğu yönünde ifadeler alındı. Bu resmin yayınlanması, hakikaten huzurda bozulma ve iki ülke arasında ilişkiyi bozdu” şeklinde beyanlarda bulundu.

Avukat Tacan Reynar’ın, istintakının üç saate yakın süreceğini beyan etmesi üzerine Yargıç Cenkay İnan, davayı kaldığı yerden devam edilmek üzere bugün saat 13.30’a erteledi.

Yargıç Cenkay İnan, sanıkların aleyhindeki diğer davaları ise 23 Kasım’a erteledi.

Üç ayrı davadan yargılanacaklar

banner134

Şener Levent ve Ali Osman Tabak, Afrika Gazetesi’nin 21 Ocak 2018 tarihinde gazetenin 5869 sayısının sürmanşetinde gerçek olmadığını bildikleri halde, halk arasında korku ve endişe yaratmak niyetiyle haber yapmak, 1 Şubat 2018 tarihinde Şener Levent’i “Açı” isimli köşe yazısında “Allah-ü ekberinizi alıp da gideceksiniz” diye yazarak İslam dinine hakaret etmek ve kötülemek, 8 Aralık 2017 tarihinde KKTC ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki huzuru bozmak kastiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlamak suçlarından itham etmişti.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75