Katil ve tecavüzcü baba ‘indirim’ istiyor

banner37

Ülkede yaklaşık 7.5 yıl önce toplumda büyük bir infiale neden olan ve öz oğlunu, gözünü dahi kırpmadan defalarca işkence edip tecavüz ettikten sonra hunharca öldüren ve müebbet hapse mahkum olan babanın istinaf talebi dün dinlendi

Katil ve tecavüzcü baba ‘indirim’ istiyor
banner90
banner99

DAVA, KARAR İÇİN ERTELENDİ… Nisan 2012’de, 7 yaşındaki öz oğlu Mustafa Diker’e defalarca işkence ve tecavüz edip öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırılan baba Erol Diker’in,  “planlı cinayetten”, ‘beraat’ talebiyle İstinaf Mahkemesi’ne (Yargıtay Ceza Mahkemesi) yaptığı başvuru dinlendi. 40 yıl hapse mahkum edilen katil ve tecavüzcü baba Erol Diker, “planlı” cinayeti reddediyor ve cezasında indirim istiyor. Dava, kararı okunmak üzere süresiz ertelendi

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da 7 yaşındaki öz oğlu Mustafa Diker’e defalarca işkence ve tecavüz edip öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırılan baba Erol Diker’in, “planlı cinayetten”, ‘beraat’ talebiyle İstinaf Mahkemesi’ne (Yargıtay Ceza Mahkemesi) yaptığı başvuru dün dinlendi.


Dava, kararı okunmak üzere süresiz ertelendi.


Yargıtay Ceza Mahkemesi Başkanı Bertan Özerdağ, üye Beril Çağdal ve üye Peri Hakkı'nın huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Başsavcı Muavini Yardımcısı Ahmet Varol ile avukat Özkul Özdevim hazır bulundu.


Avukat Özdevim, sanığın, cinayeti planlı işlemediğini ve Ağır Ceza Mahkemesi’nin hatalı karar ürettiğini ve 40 yıl hapis cezasının indirilmesi gerektiğini savundu.


Başsavcı Muavini Yardımcısı Ahmet Varol, kararın hatalı olmadığını, onanması gerektiğini söyledi.


banner134
Başkan Bertan Özerdağ, davayı, kararı okunmak üzere süresiz erteledi.


Erol Diker, 2013 yılında “(1) Taammüden Adam Öldürme”, (2) “13 Yaşından Küçük Çocukla Cinsi Münasebette Bulunma”, (3) “Doğaya Aykırı Cinsi Münasebet”, (4) , (5-6-7) “Farklı Tarihlerde Gelişen Ciddi Darp Olayları”, (8) “Namus ve Ahlâka Aykırı Saldırı, (9) “Erkek Çocuğuna Namus ve Ahlâka Aykırı Saldırı”, (10-11) “Delilleri İmha Etme”, (12) “Polise Yalan Bilgi Verme” ve (13) “16 Yaşından Küçük Çocuğa İşkence Etmek” suçlarından Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış ve aleyhindeki 13 davanın 12’sinden suçlu bulunarak müebbet hapse mahkûm olmuştu.

Cinayet nasıl işlenmişti?


Mustafa Diker cinayeti ilk olarak Polis Basın Subaylığı’nın 8 Nisan 2012’de Haspolat’ta 7 yaşındaki Mustafa Diker’in 7 Nisan 2012’de evinden ayrıldığı ve dönmediğini duyurmasıyla kamuoyunun gündemine gelmişti.

  13 Nisan 2012’de, Taşkent’te bulunan cesedin küçük çocuk Mustafa Diker’e ait olduğu anlaşılmış ve polis Mustafa Diker’in babasını, üvey annesini ve amcasını tutuklamıştı.


Yargılanan üvey anne ve amcaya, mahkeme, cinayeti işleyen babaya yardım ettikleri için 5’er yıl hapis cezası vermişti.


Küçük Mustafa’nın hazin öyküsü, kamuoyunda infiale neden olmuş, birçok kez Meclis gündeminde konu edilmiş ve sivil toplum örgütleri de eylemler yapmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aslı
Aslı - 10 ay Önce

40 yıl az bile bu şerefsize idam gelsin .

banner140
SIRADAKİ HABER

banner75