banner6

Kaya 9 yıl Günay 3 yıl

banner37

Girne’deki bir kumarhanenin girişinde duran korumalara, hareket halindeki otomobilden ateş açan Ferhat Kaya ve onu bu suça teşvik eden Adem Günay’a ağır hapis cezaları verildi

Kaya 9 yıl Günay 3 yıl
banner150 banner151 banner143

Elmas TOKAY

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, geçtiğimiz yıl ekim ayında, Girne’deki bir kumarhanenin güvenlik görevlilerine hareket halindeki araçtan ateş eden Ferhat Kaya’yı 9 yıl, onu bu suça azmettiren Adem Günay’ı ise 3 yıl ağır hapis cezasına çarptırdı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Esendağlı, artış gösteren bu tür suçları, toplumun korku ve endişe içinde izlendiğine dikkat çekerek, suç işleme niyetiyle ülkeye gelenlerin günden güne yaygınlaştığına ve toplumun huzursuz olduğuna vurgu yaptı.

Melek Esendağlı başkanlığında Yargıç Seran Bensen ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener hazır bulundu.

Heyet adına kararı okuyan Esendağlı, olayın 14 Ekim 2016 tarihinde Girne’nin en işlek caddelerinden bir olan Uğur Mumcu Caddesi üzerinde gerçekleştiğini anımsattı. Sanık Ferhat Kaya’nın araç içersinden hedef gözetmeksizin, Girne’de faaliyet gösteren bir otelin güvenlik görevlilerine yönelik 3 el ateş açtığını ve tabancadan çıkan kurşunların park halindeki bir araca isabet ettiğini söyledi.

Esendağlı, olayı gerçekleştiren sanıkların olay yerinden kaçtıklarını ve sanık Adem Günay’ın olayın ardından yakalandığını, sanık Ferhat Kaya’nın ise kendisinin polise teslim olduğunu belirtti. Sanıkların 24 Ekim 2016 tarihinde hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildiğini kaydeden Esendağlı, sanıkların 6 aydır yargılanmayı beklediklerini belirtti.

“Saldırı soğukkanlı bir şekilde planladı”

Melek Esendağlı, sanık Ferhat Kaya’nın silahlı saldırıyı, incelenen telefon dökümlerinde “Whatsapp” üzerinden sanık Adem Günay ile birlikte planladıklarının görüldüğüne dikkat çekerek, Ferhat Kaya’nın suçu işlediği takdirde ceza alacağının bilincinde olmasına rağmen soğukkanlı bir şekilde planlayarak işlediğini gözlemlediklerini söyledi.

Adem Günay’ın ise suç işlemek niyetiyle Kaya’nın talimatı sonrası ülkeye giriş yaptığını ifade eden Esendağlı, her iki sanığın da saldırıyı gerçekleştirecekleri güne kadar planlı ve organize bir şekilde hareket ettiklerini belirtti.

Başkan Esendağlı, sanıkların saldırıyı gerçekleştirdikleri yerin, Girne’nin en işlek caddelerinden biri olduğuna dikkat çekerek, olayın hafta sonu ve insanların yoğun olarak sokakta bulunduğu bir saatte yapıldığını belirtti. Sanık Ferhat Kaya’nın çevre sakinlerini düşünmeden çevreye 3 el ateş ettiğini ifade eden Esendağlı, saldırının çevre sakinlerine büyük tehlike arz ettiğini belirtti.

Esendağlı, sanık 1 Ferhat Kaya’nın “Ağır yaralamak için vurmaya teşebbüs” suçunun yasada ömür boyu hapis cezası öngördüğünü dikkat çekti. Artış gösteren bu tür suçların korku ve endişe içinde izlendiğine değinen Esendağlı, şiddet içerikli suçların hızlı bir şekilde artış gösterdiğini belirtti. Esendağlı, bu suçların mahkemelere ve faaliyet raporlarına yansıdığını da belirtti.

Sanıkların kişisel durumlarından önce kamu menfaatinin önemli olduğuna vurgu yapan Esendağlı, son olarak sanık Ferhat Kaya’ya suçlu bulunduğu davalardan 9 yıl, sanık Adem Günay’a ise 3 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2017, 08:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110