Kaza anında alkollü olduğu belirlendi

banner37

Akdoğan-Yiğitler anayolunda Ortaç Gürbüz’ün ölümüyle sonuçlanan trafik kazasında aracı kullandığı belirlenen Muhammed Ali Gündoğan, yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi

Kaza anında alkollü olduğu belirlendi
banner90
banner8

Ahmet UÇAR

Akdoğan-Yiğitler anayolunda 28 Aralık’ta meydana gelen ve Ortaç Gürbüz’ün ölümüyle sonuçlanan trafik kazasında, aracı kullandığı daha sonra belirlenen ve kendisi polise teslim olan Muhammed Ali Gündoğan’ın olay günü alkollü olduğu belirlendi. Kaza anında kanında 103 miligram etil alkol olduğu tespit edilen Gündoğan, 2 ayı geçmemek kaydıyla yargılanıncaya kadar hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Hazal Hacımulla’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Lefkoşa Polis Müdürlüğü Trafik Tahkikat Şubesi’nde görev yapan polis memuru yeminli şahadet vererek olguları aktardı.

Polis memuru, zanlı Muhammed Ali Gündoğan’ın “Ehliyetsiz araç sürmek”, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu başkasının ölümüne sebep olmak” gibi suçlardan methaldar olduğunu belirtti.

Polis memuru, ilk ifadeye göre, Ortaç Gürbüz’ün 28 Aralık 2020 tarihinde ve saat 00.05 raddelerinde yönetimindeki ES 375 plakalı araçla Akdoğan-Yiğitler anayolu üzerinde seyrederken dikkatsizlik sonucu aracın direksiyon hâkimiyetini kaybederek, yoldan çıkıp servi ağacına çarptığını ve aracın takla atarak tavanı üzerinde durduğunu söyledi.

Kaza sonucu ES 375 plakalı araç sürücüsü Ortaç Gürbüz’ün almış olduğu yaralara dayanamayarak kaza mahallinde vefat ettiğini dile getiren polis memuru,  Ortaç Gürbüz’ün cesedinin Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi morguna sevk edildiğini anlattı.

Polis memuru, ES 375 plakalı araçta yolcu olarak bulunan ve yaralanan Erdemli’de sakin Muhammed Ali Gündoğan ve Erdemli’de sakin Emin Yalçın’ın ise kaza mahalline giden 112 Acil ambulansı ile Gazimağusa Devlet Hastanesi acil servisine kaldırılarak tedavi edildiğini ve aynı gün taburcu olduklarını bildirdi.

“Kanında alkol bulundu”

Polis memuru, yürütülen soruşturma sırasında söz konusu araç sürücüsünün olay yerinde hayatını kaybeden Ortaç Gürbüz değil, Muhammed Ali Gündoğan olduğunun tespit edildiğine vurgu yaparak, zanlı Gündoğan’ın polise teslim olup, gönüllü ifade verdiğini söyledi.

Müteveffaya Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde Dr. İdris Deniz tarafından otopsi yapıldığını kaydeden polis memuru, otopsi sonucunda Gürbüz’ün trafik kazasına bağlı kafatası kırıkları sonucu yaşamını yitirdiğinin belirlendiğini ifade etti.

Polis memuru soruşturma kapsamında zanlı Muhammed Ali Gündoğan’dan kan alınıp incelenmek üzere Devlet Laboratuarı’na gönderildiğini dile getirerek, yapılan incelemeler sonucunda ise zanlının kanında 103 mg etil alkol tespit edildiğini vurguladı.

Soruşturmanın tamamlandığını ve zanlının Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olarak ülkede asker statüsünde bulunduğunu dile getiren polis memuru, zanlının mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Hazal Hacımulla, zanlının asker olması nedeniyle ülkede devamlı bir ikametgahının olmadığına ve bu nedenle yargılanmadan kaçma ihtimalinin söz konusu olabileceğine bulgu yaparak, zanlının davaları görüşülünceye dek 2 ayı geçmeyecek bir süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75