Kazanın oluş şekli ve sanığın sürati izlenecek!

banner37

Kıdemli Savcı Ahmet Varol, Değirmenlik dağ yolunda üç kişinin hayatını kaybettiği, yedi kişinin ağır yaralandığı feci kazanın sanığı TIR şoförü Safa Güngör’ün kullandığı aracın GPS kaydının mahkemeye emare olarak sunulacağını beyan etti

Kazanın oluş şekli ve sanığın sürati izlenecek!
banner8

Emine UYSAL

Kıdemli Savcı Ahmet Varol, Değirmenlik dağ yolunda üç kişinin hayatını kaybettiği, yedi kişinin ağır yaralandığı feci kazanın sanığı TIR şoförü Safa Güngör’ün kullandığı aracın GPS kaydının (araç takip sistemi) mahkemeye emare olarak sunulacağını belirtti.

Değirmenlik dağ yolunda, üç kişinin ölümüne, 7 kişinin de ağır yaralanmasına neden olmakla suçlanan TIR şoförü Safa Güngör; Denktaş Mutluel, 17 yaşındaki İlayda Yeliz Öztürk ve 12 yaşındaki Sude Demirkıran’ın ölümüne neden olduğu davalar başta olmak üzere itham edildiği 16 davayı da kabul etmişti.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Ömer Güran, Yargıç Gökan Asafoğulları ve Yargıç Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Ahmet Varol ve sanığın avukatı Erkan Enginsoy hazır bulundu.

Savcı: GPS kayıtlarında sanığın kusurları görülüyor

Kıdemli Savcı Ahmet Varol, Türkiye'den sanığın kullandığı TIR’ın GPS kayıtlarının getirildiğini belirterek, “kazaya ilişkin tüm görüntü ve sanığın sürati tespit edildi” dedi.

GPS görüntülerinin incelenmesi için bilgisayara program yükleneceğini kaydeden Varol, davanın olgularını aktarabilmek için iki gün süre istedi.

Sanığın avukatı Erkan Enginsoy, hitabına hazır olduğunu beyan edip, davanın iki gün ertelenmesine itiraz etmedi.

Başkan Ömer Güran, davaya karar verirken, tüm verilerin mahkemeye aktarılmasının adil ve doğru bir yaklaşım olduğunu belirtti.

Başkan Güran, davanın olgularının ve müdafaanın hafifletici nedenleri sunabilmesi için davayı 7 Nisan'a erteledi.

Acılı anne mahkeme koridorunda feryat etti

Güngör, dün sabah olağanüstü güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkarıldı. Feci kazada yaşamını yitiren Denktaş Mutluel’in ailesi, 17 yaşındaki İlayda Yeliz Öztürk ve 12 yaşındaki Sude Demirkıran’ın anne, baba ve arkadaşları duruşmayı izledi.

Mahkeme koridorunda gözyaşlarını tutamayan İlayda Öztürk'ün annesi, “Benim İlayda'm toprağın altında, o hâlâ avukatından akıl alıyor. Kızımın ayakkabıları evde duruyor. Acı içindeyim” diye haykırdı.

16 davayı da kabul etmişti

Safa Güngör, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu üç kişinin ölümüne neden olma”, “Yolun solunu tutmama”,

“Dikkatsiz sürüş”, “Aşırı yorgun araç kullanma”, “Tehlikeli sürüş”, “Yol üzerinde bulunan düz beyaz çizgiye uymama (Yolun sağına geçme)”, “Sürati salim hadde indirmeme”, “Seyrüsefersiz araç kullanma”, “TIR aracı B işletme izinsiz kullanma”, “Dorseyi kayıt belgesiz, geçerli seyrüsefer ruhsatı olmadan ve sigorta kapsamaksızın sürme” suçları olmak üzere 16 ayrı davayı da kabul etmişti.

Kaza nasıl olmuştu?

banner134

Kaza, 29 Kasım 2016'da, saat 07.05'te, Safa Güngör’ün yönetimindeki NJ 338 plakalı birleştirilmiş TIR’ın Değirmenlik - Girne anayolunun 8-9 kilometrelerinde, Girne istikametine doğru seyrederken, yolun solunu tutmadan, dikkatsizce ve tehlikeli bir şekilde yolun sağına geçip, o esnada Karaağaç'ta sakin Denktaş Mutluel'in yönetimindeki THP 570 plakalı otobüsle çarpışması sonucu meydana gelmişti.

Çarpışmadan sonra birleştirilmiş TIR, otobüsü altına alıp, yokuş yukarı 26 metre sürükledikten sonra, demir bariyerlere çarpıp, yerinden sökerek, doğu istikametinde bakar şekilde durabilmişti.

Kaza sonucu minibüs şoförü Denktaş Mutluel (E-57), minibüste yolcu olarak bulunan Sude Demirkıran (K-12) ve İlayda Yeliz Öztürk (K-17) olay yerinde yaşamını yitirmişti.

Kazada, Doğukan Hüryaşar (E-15), Havva Kaymakamtorunları (K-17), Sude Dermal (K-16), Ferah Mutluel, Abdullah Korkmaz (E-18), Kamil Meşeli (E-17) ve Senem Töre (K-16) ciddi şekilde yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2017, 08:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88