Kefil olmaya çalışırken, suç işleyip tutuklandılar

banner37

Bir suçtan teminata bağlanacak Akder Vesai’ye kefil olmak için sahte belge hazırlayarak İskele Kaza Mahkemesi’ne sunan üç kişi de ileride yargılanmak üzere teminata bağlandı

Kefil olmaya çalışırken, suç işleyip tutuklandılar
banner90
banner8

Ayşe BULUT

   Bir başka suçtan teminata bağlanacak Akder Vesai isimli kişiye kefil olabilmek için sahte belge hazırlayarak İskele Kaza Mahkemesi’ne sunan Erkan Coşkun, Savaş Yılan ve Murat Kurt, tutuklandı ve dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından aleyhlerindeki suçlardan ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

   İskele Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Tutku Candaş’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında meselenin tahkikatını yapan polis memuru Remzi Şenkurt yeminli şahadet vererek olguları aktardı.

   Savcı Ahmet Özlemler’in tanığı olarak şahadet veren Şenkurt, taksici olan zanlılar Erkan Coşkun ve Savaş Yılan’ın İskele Kaza Mahkemesi’nde bir davadan teminata bağlanacak olan Akder Vesai isimli şahsa kefil olabilmesi amacıyla, 1 Eylül 2020 tarihinde Gazimağusa’daki bir muhasiplik ofisinin çalışanı olan zanlı Murat Kurt tarafından Coşkun ve Yılan’ın gerçek gelirlerini bilmeden sahte maaş bordroları düzenlendiğini belirtti.

   Coşkun ve Yılan’ın bu sahte bordroları Akder Vesai’ye kefil olabilmek için İskele Kaza Mahkemesi Mukayyitliği’ne sunarak tedavüle sürdüklerini dile getiren Şenkurt, Coşkun ve Yılan’ın KKTC, Kurt’un ise çalışma izniyle ülkede bulunduğunu ve TC uyruklu olduğunu söyleyerek uygun birer teminata bağlanmalarını talep etti.

   Yargıç Tutku Candaş, zanlıların yurt dışına çıkışlarını yasaklayarak pasaport, kimlik ve seyahat belgelerinin polise teslim edilmesine, her birinin 3’er bin TL’lik nakdi teminat yatırmasına, her biri lehine KKTC vatandaşı 2’şer kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalamasına, zanlıların haftada 1 gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunmasına karar verdi.

   Yargıç Candaş ayrıca, zanlıların bu şartları yerine getirememeleri halinde ise 3 ayı geçmemek kaydıyla hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmelerine emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75