KIB-TEK’te 2’nci vurgun

banner37

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Gazimağusa Bölge Amirliği’nde görev yapan D.G. ve T.T isimli çalışanlar, kurum yetkililerinin şikayeti üzerine 5 bin 90 TL’yi usülsüzce zimmetlerine geçirdiği iddiasıyla tutuklandı

banner87
KIB-TEK’te 2’nci vurgun
banner99

Sedef BOŞNAK

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) Gazimağusa Bölge Amirliği yine bir ‘vurgun’ olayıyla gündeme geldi.

Söz konusu amirlikte vezne ve otomatik ödeme noktalarındaki paraları toplayan D.G. (35) isimli kadın ve T.T. (57) isimli erkek çalışanın, kuruma ait 5 bin 90 TL parayı usulsüzce zimmetine geçirdiği iddia edildi.

Çalışanların, KIB-TEK abonelerinden pay-point sistemi ile tahsil edilen 26 bin 55 TL paranın 5 bin 90 TL’lik tutarını banka hesabına yatırmayıp çaldıkları belirlendi.

Kurum yetkililerinin şikayeti üzerine D.G. ve T.T. sorgulandıktan sonra, yapılan tespitler üzerine zanlı olarak tutuklandı.

Aleyhindeki suçlamaları reddettiği öğrenilen D.G.’nin ifadesi üzerine, kurum çalışanı olan T.T.’nin de tutuklandığı öğrenilirken, olayla ilgili polis birçok kişiyi sorguya aldı, iddia ve şikayetler üzerine başlattığı araştırmasını derinleştirdi.

Vurgun iddiası üzerine, 2019 yılının son iki ayı içinde, KIB-TEK’in çalışan tarafından 2’nci kez zarara uğratıldığı ortaya çıktı. Her iki olayın da kurum yetkilileri tarafından fark edildiği de dikkatlerden kaçmadı.

A.D., ileride yargılanacak

Çok kısa süre önce, yine kurum yetkililerinin şikayeti üzerine aynı kurumda görev yapan 40 yaşındaki A.D. de “vurgun” suçlamasıyla, tutuklanıp mahkeme huzuruna çıkarılmıştı.

Yapılan titiz araştırma ve inceleme sonucu A.D.’nin 2015 ile 2018 yılları arasında, “evrak sahteleme”, “sahtelediği evrağı tedavüle sürme”, “emanetçi tarafından sirkat”, “görevi kötüye kullanma” suçlarını işlediği iddia edilmişti.

Çeşitli yolla, abonelerden tahsil ettiği toplam 36 bin TL’yi kuruma yatırmayıp sirkat ettiği iddia edilen A.D. işlediği suçlardan ileride yargılanmak üzere 12 bin TL nakdi teminata bağlanıp serbest bırakılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96