KIB-TEK’ten rapor bekleniyor

banner37

Mısır ve Suriye uyruklu iki tayfanın elektrik akımına kapılarak hayatını kaybettiği Anakin isimli yük gemisinin kaptanı Hassan Arnaout’un tutukluluğu 7 gün daha uzatıldı

banner87
KIB-TEK’ten rapor bekleniyor
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK
 

   Gazimağusa Limanı’nda demirli olan Palau bandıralı Anakin isimli geminin güvertesinde suyla temizlik yaptıkları sırada elektrik akımına kapılarak can veren, Mısır ve Suriye uyruklu iki tayfanın, ölümlerinde, ihmali görülen Suriye uyruklu 56 yaşındaki gemi kaptanı Hassan Arnaout, dün ek tutukluluk talebiyle mahkemeye çıkarıldı ve 7 gün daha tutuklu kalmasına karar verildi.
   Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Çaltılı, meseleyle ilgili gelişmeleri aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan polis çavuşu Erdal Dal’ı tanık kürsüsüne çağırdı.
   Polis çavuşu Erdal Dal, zanlının, 13 Mayıs 2020’de saat 14.30’da, Gazimağusa Limanı’nda bekleme rıhtımında, demirli olan Palau bandıralı Anakin isimli yük gemisinde meydana gelen, “tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebep olmak” suçuna methaldar olduğunu söyledi.
   Erdal Dal, adı edilen geminin kaptanı olan zanlının, ambar bölümünde bulunan, basınçlı su motorunu besleyen 380 kw’lık, elektrik kablosunun düzenli şekilde muhafaza edilmesinde ihmalkârlık gösterdiğini ifade etti.
   Bahse konu kablonun, düzensiz ve gelişigüzel tutulduğunu ifade eden tanık çavuş, kablonun, su motoru pervanesini çeviren mil üzerine düşerek, hasar görüp kısa devre yaptığını anlattı.
   Çavuş, kısa devre sonucu, su hortumunun ucunda takılı bulunan basınç tabancasına elektrik akımı geldiğini ve bir anda, basınçlı su tabancasıyla temizlik işi yapmakta olan gemi personeli Suriye uyruklu 26 yaşındaki Hosin Alothman’ın elektrik akımına kapıldığını belirtti.
   Hosin Alothman’ı kurtarmak isterken 23 yaşındaki Mısır uyruklu Ahmed Mohamed Hassan Youssef’in de akıma kapılarak ağır yara aldığını anlatan tanık çavuş, her iki şahsın da tedavi için kaldırıldıkları Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde yaşamlarını yitirdiğini belirtti.
 

“Topraklama hattı yok”


   Alothman ve Youssef’in, Covid - 19 testlerinin sonucuna göre otopsi yapılıp kesin ölüm sebebinin belirleneceğini kaydeden tanık çavuş, başlattığı geniş soruşturmasının halen devam ettiğini anlattı.
   Tanık çavuş, geminin, Gazimağusa Tershanesi’nde görevli bir teknisyen tarafından incelendiğini, teknisyenin, basınç hortumu üzerinde olması gereken topraklama hattının olmadığını tespit ettiğini belirtti.
   Öte yandan gemiyi ziyaret eden Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun teknik personelinin raporunun henüz hazırlanmadığını kaydeden tanık çavuş, soruşturmasını salimen tamamlayabilmek için mahkemeden zanlı aleyhine ek süre istedi.
   Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının 7 gün süreyle polise tutuklu kalmasına emir verdi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75