banner6

'Kıbrıs bu tür suçları işleme yeri değildir'

banner37

Girne’de onlarca eve girerek, büyük miktarda ziynet eşyası yanında, değerli elektronik eşyalar çalan Umut Ölmez, 8 yıl hapse mahkum edildi. Kararı okuyan Mahkeme Başkanı Melek Esendağlı, suç işleme eğiliminde olanları uyardı.

'Kıbrıs bu tür suçları işleme yeri değildir'
banner151 banner143

Elmas TOKAY

Girne’de, Ağustos 2015 ile Temmuz 2016 tarihleri arasında onlarca eve girerek, büyük miktarda ziynet eşyası yanında, telefon, lap top gibi çeşitli elektronik malzemeleri çalan Umut Ölmez, dün Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 8 yıl hapse mahkum edildi. Heyet adına kararı okuyan Başkan Melek Esendağlı, Yargıtay Ceza 8/2005

sayılı bir karara atıfta bulunarak, arka arkaya işlenen bu tür suçları ve bu tür suçları işlemek için Kıbrıs’a gelen sanıklar olmasının cezaların yetersiz olduğunu gösterdiğine değinerek, potansiyel suçluların, doğru mesajı alıncaya kadar bu tür suçlara verilecek cezaların artırılmasının doğru bir yaklaşım olacağına vurgu yaptı.

Umut Ölmez’in çaldığı eşyalardan sadece 169 parça bulunurken, bunların toplam değerinin 168 bin TL olduğu tespit edilmişti.

Sanık tutuklanana kadar suç işledi

Melek Esendağlı Başkanlığında Yargıç Seran Bensen ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Egemen Metay ve sanık avukatı hazır bulundu.

Heyet adına kararı okuyan Başkan Esendağlı, sanık Umut Ölmez’in, Ağustos 2015 ile Temmuz 2016 tarihleri arasında tutuklanana kadar “geceleyin ev açma” “bina açma” ve “sirkat” suçlarını işlediğini belirterek, sanığın iş kurma girişimi olsa da bu süreçte, düzenli bir iş ve çalışma hayatı olmadığına vurgu yaptı.

Çaldığı bazı malları Güney’de sattı

Umut Ölmez’in hırsızlık yaptığı bir yıllık süre içinde, üç kez kaçak yollardan Güney Kıbrıs’a geçtiğini belirten Esendağlı, sanığın her geçtiğinde Larnaka’da farklı otelde kaldığını ve sirkat ettiği ziynet eşyalarının bir kısmını

Larnaka’da bir kuyumcudan bozdurduğunu kaydetti. Esendağlı, sanık Ölmez’in Güney Kıbrıs bağlantısının, ara bölgede iki toplum arasındaki bağlantıyı kuran Suç ve Suça Dair Teknik Komitesi’nin katkısıyla ortaya çıkarıldığını belirtti.

Sanık sahte ehliyet kullandı

Sanığın suç işlerken kullanmak amacıyla araç kiralarken başkası adına düzenlenmiş sahte ehliyet kullanarak, sahte evrakı tedavüle sürme suçu da işlediğini kaydeden Esendağlı, sanığın işlediği suçlardan elde ettiği paranın 49 bin TL’lik kısmını Türkiye’de bulunan annesine gönderdiğinin, incelenen banka hesapları sonucu belirlendiğine işaret etti.

Askıda, benzer 17 suçu var

Esendağlı, sanığa ceza verilirken, sanık hakkında görülen “geceleyin ev açma”, “sirkat” ve “sahte evrakı tedavüle sürme” davaları yanında, sanık hakkında Girne Kaza Mahkemesi’nde, askıda olan ve çoğunluğu “geceleyin ev açma” ve “sirkat” suçlarından oluşan 17 davasının daha bulunduğunu ve bunların bu kararda dikkate alındığını kaydetti.

10 yıla kadar hapisliği var

Sanığın işlediği suçları süreklilik içinde planlayarak, organize bir şekilde gerçekleştirdiğine, geceleyin ev açma ve

sirkat suçlarının 10 yıla kadar hapislik gerektiren ciddi suçlar olduğuna vurgu yapan Esendağlı, bu tür suçların kişileri zarara uğratmanın yanında, toplumun huzur ve esenlik içinde yaşamasına olumsuz etki ettiğini, kişilerin evlerindeki güvenlik ve mahremiyet duygusunu sarstığını da kaydetti.

Cezalar giderek artacak

Yargıtay’ın, bu tür suçlara ceza takdir edilirken, kamu yararına caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesinin

gerekliliğine işaret ettiğini anımsatan Esendağlı, Yargıtay Ceza 8/2005 sayılı bir karara atıfta bulunarak, arka arkaya işlenen bu tür suçları ve bu tür suçları işlemek için Kıbrıs’a gelen sanıklar olmasının cezaların yetersiz olduğunu gösterdiğine değinerek, potansiyel suçluların, doğru mesajı alıncaya kadar bu tür suçlara verilecek cezaların artırılmasının doğru bir yaklaşım olacağına vurgu yaptı.

Esendağlı, Yargıtay kararının üzerinden 10 yıla aşkın süre geçmesine rağmen ev ve bina açma ve sirkat suçlarının her geçen gün yaygınlaştığını ve artış meyili gösterdiğini dile getirdi ve cezaların ağırlaştırılmasının gerekliliğinin bugün de geçerli olduğuna dikkat çekti.

Suç tekrar tekrar işlendi

Sanık Umut Ölmez’in, “geceleyin ev açma” ve “sirkat” suçlarını tekrar tekrar ve nitelikli bir şekilde işlediğine de vurgu yapan Esendağlı, sanığın bu suçları planlayarak, ustaca ve organize bir şekilde gerçekleştirmesinin aleyhine ağırlaştırıcı bir unsur olduğunu ifade etti.Son olarak sanığa ceza takdir ederken şüphesiz hapislik cezası verilmesi gerektiğine vurgu yapan Esendağlı, sanık Umut Ölmez’in 8 yıl hapse mahkum edildiğini açıkladı.

Olay çıkarmaya çalıştı

Sanık Umut Ölmez, kararın ardından, mahkeme salonundan çıkarıldığı sırada olay çıkarmak istedi. Polisler olaya müdahale ederek Umut Ölmez’i hemen cezaevi arabasına götürdü.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2017, 09:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104