Kilolarca uyuşturucu tasarrufuna, 6 yıl hapislik

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, mayıs ayında, Ötüken’de deniz kenarında buldukları 3 kilo 563 gram 470 miligram ağırlığındaki uyuşturucuyu tasarruf eden 2 genci suçlu bulup, hapse mahkum etti

banner87
Kilolarca uyuşturucu tasarrufuna, 6 yıl hapislik
banner90
banner99

“YALNIZCA AĞIR CEZA VERİLEREK, UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE EDİLEMEZ”… Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol; heyetin Salih Galata ve Salih Ormancıoğlu hakkındaki kararını açıklarken çok önemli bir vurgu yaptı. Şenol, küçük toplumlarda uyuşturucu kullanımının artmasının yıkıcı etkilerinin, daha büyük olduğuna dikkat çekti. Şenol, İngiltere’de uyuşturucuyla mücadele konusunda yapılan çalışmalara örnekler verdi, ülkemizle ilgili de “Yasal düzenleme ve altyapı yoksunluğuyla, yalnızca ağır ceza verilerek, uyuşturucuyla gerçek anlamda mücadele edilemez” dedi.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, mayıs ayında, Ötüken’de balık avlarken, deniz kenarında buldukları, 3 kilo 563 gram 470 miligram ağırlığındaki hintkeneviri türü uyuşturucu maddeyi kanunsuz olarak tasarruf eden Salih Galata ve Salih Ormancıoğlu’nu suçlu bulup, 6’şar yıl hapse mahkum etti.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’un oy birliğiyle aldığı karar, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol tarafından açıklandı.

Heyet Başkanı Fatma Şenol, piyasaya sürülmesi halinde birçok kişinin zarar görebileceği külliyatlı miktardaki uyuşturucuyu buldukları anda polise bildirmeyen, satmak için müşteri arayışına giren sanıkların, mahkemedeki hal ve tavırlarından, avukatlarının aktardığı hususlardan, işlediği suçlardan mahcup ve pişman olduklarını gözlemlediklerini söyledi.

Fatma Şenol, “Sanıklar, tamamen cahillik ve kolay para kazanma hayaliyle konu suça karıştı. Uyuşturucuyu bulmak için herhangi bir çaba harcamamış ve uyuşturucuyu bularak tasarruf etmişlerdir. Ayrıca, konu maddeleri de, herhangi bir kişiye satamadan polis tarafından tespit edilmişlerdir” dedi.

“Uyuşturucu suçları artıyor”

Meseleyle ilgili tüm durum ve şartları titizlikle değerlendirdiklerini ifade eden heyet başkanı, konu suçların gittikçe artan ve toplumu tehdit eden suçlar olduğunu belirttikten sonra, bu tür suçlara ve toplumdaki tehdide karşı ceza tespit ederken,  mahkemelerin görevinin, halkı korumak olduğuna vurgu yaptı.

Başkan, şöyle devam etti:

“Ağır suç olan bu tür suçlarda ceza verilirken, kamu menfaati göz önünde tutulmalıdır. Bu tür suç işleyenlere ve bu yolda alet olanlara,  ağır ve ibretamiz ceza verilmelidir. Bu sebeple bu sanıklara verilebilecek yegâne ceza hapislik cezasıdır. Suçun işleniş şekline baktığımız zaman, istisnai bir durumla karşı karşıya kaldığımızı gözlemlemekteyiz. Olgulardan, sanık Salih Galata’nın Dipkarpaz Zafer Burnu mevkiinde, balık avlamak için bulunduğu sırada, deniz kenarında, kayalıklar arasında sıkışmış plastik bidon buldu.

Galata, ilk anda bidon içerisine baktığı zaman ne olduğunu anlamadı. Bidonu olduğu yerde bıraktı. Kalıplar halinde gördüğü maddelerin, evde internette yaptığı araştırma sonucu, uyuşturucu olduğunu anladı. Galata, daha sonra yakın arkadaşı olan sanık Şefik Ormancıoğlu’na durumu bahsetti ve her iki sanık da konu maddeleri satmaya karar verip, fiyat araştırması yaptı. Bu gelişmeleri öğrenen polis tarafından, müdürlüğe davet edilen her iki sanık, polise gönüllü ifade verip bildiği her şeyi anlatmıştır. Hatta konu maddelerin yerini gösterirken, 5 kalıp daha uyuşturucunun bulunmasına sebep olmuşlardır. Bu durum sanıklar lehine ciddi bir hafifletici sebeptir.”

“Küçük toplumda, uyuşturucunun etkisi yıkıcıdır”

Heyet başkanı, sanık avukatlarının hitaplarına değinerek, avukatların, mahkemeden, istisnai durum teşkil eden sanıklara ceza takdir ederken, benzer davalara ötürü uyuşturucu miktarlarına verilen cezalardan daha hafif ceza vermesini talep ettiğini anlattı.

Her davanın,  kendine has olguları içerisinde değerlendirildiğini tüm kararlarında vurgulayan başkan, konu suçların ülkemizde yaygınlığına ve yarattığı etkiye değindi.

Fatma Şenol, konu suçlar için gerek İngiltere, gerekse birçok Avrupa ülkesine kıyasla, mahkemelerinizin nispeten daha ağır cezalar verme eğiliminde olduğunu belirtti ve bunun sebebinin, küçük toplumlarda uyuşturucu kullanımın artmasının yıkıcı etkilerinin, daha büyük olmasından ötürü olduğunu söyledi.

Şenol ayrıca, İngiltere’de uyuşturucuyla mücadele için uzun yıllardır yasal düzenleme yapıldığını, altyapı, ıslahevi ve rehabilitasyon gibi merkezlerin varlığı karşısında, ülkemizdeki yasal düzenlemelerin eksikliklerine de değindi ve “Yasal düzenleme ve altyapı yoksunluğuyla, yalnızca ağır ceza verilerek, uyuşturucuyla gerçek anlamda mücadele edilemez” şeklinde konuştu.

Başkan, meseleyle ilgili tüm durum ve şartları titizlikle değerlendirdiklerini belirttikten sonra, sanıkları kendi ikrarları, aleyhlerine getirilen davadan ve iddia makamının mahkemeye sunduğu olgu ve emareler ışığında suçlu bulup, 6’şar yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

Fatma Şenol, emare uyuşturucunun da müsadere edilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108