Kimlik tespit çalışmaları hâlâ sürüyor

banner37

Güney Kıbrıs’ta cinayete karıştıkları iddia edilen, KKTC’de de tasarruflarında kullanılmış tabanca ve canlı mermi bulunan kimlikleri meçhul 4 Gürcü, 3 ay, hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi

Kimlik tespit çalışmaları hâlâ sürüyor

Sedef BOŞNAK

Güney Kıbrıs’ta, geçtiğimiz şubat ayında, mafya hesaplaşması sonucu öldürüldüğü belirtilen Gürcistan uyruklu Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı Ernesto Leonidis cinayetiyle bağlantıları bulunduğu iddia edilen ve KKTC’de kanunsuz patlayıcı madde ve kullanılmış tabanca tasarrufundan tutuklanan Gürcistan uyruklu kimlikleri meçhul 4 zanlı, 3 ayı geçmeyen bir süre, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Ciddi meselenin devam eden tahkikatına etki etme olasılığı olmayan zanlılar, ileride “Kanunsuz patlayıcı madde, ateşli silah taşıma ve tasarruf” ve “Sahte resmi evrak düzenleme ve tedavüle sürme” suçlarından itham edilecek.

Polis, ülkeye kaçak giriş yaptığını beyan eden 4 Gürcü zanlının kimlik tespitleri, KKTC’ye nereden giriş yaptıkları ve emareler üzerindeki incelemelerine devam edecek.

Kaçabilirler, cezaevinde kalsınlar

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili bilgi vermesi için Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat çavuşu Eren Erdelhan’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık çavuş Eren Erdelhan, zanlıların, 24 Ağustos 2018’den beri, tahkikat amaçlı poliste tutuklu bulunduklarını belirttikten sonra, Tatlısu’da, Sea Terrea Bay Sitesi içerisinde, zanlıların üzerinde yapılan aramada, zanlı 1’in üzerindeki kırmızı renk bel çantası içerisinde bir adet 38 kalibre toplu tabanca ve 6 adet mermi bulunarak emare alındığını anımsattı.

Tatlısu’da sakin zanlı 2’nin üzerinde ise siyah renk bel çantası içerisinde 1 adet siyah gazlı tabanca ve saçması tespit ettiğini kaydeden tanık polis, zanlıların kalmakta olduğu evin de arandığını anımsattı.

Konu evde yapılan aramada, bir paket gazlı hava tabancası ve saçması tespit edilerek emare alındığını kaydeden tanık polis, aynı site içerisinde başka bir dairede kalan zanlı 3 ve 4’ün evlerinde de 1 adet gazlı tabanca, 1 adet 9 mm çapında tabanca ve 2 adet mermi bulunarak emare alındığını dile getirdi.

Ülkeye nereden giriş yaptıkları henüz tespit edilemeyen kimliği meçhul 4 zanlının, devam eden tahkikata etki etme olasılığı bulunmadığını belirten tanık çavuş, mahkemeden, ülkede yasal bağı olmayıp kaçma ihtimali olan zanlıları davaları görüşüleceği tarihe değin cezaevine göndermesini talep etti.

Tanık çavuş, ayrıca, ülkeye kaçak giriş yaptıklarını beyan eden zanlıların kimlik tespitleri için gerekli araştırmanın devam ettiğini de belirtti.

Huzurundaki tüm hususları değerlendiren Yargıç Umut İnan, zanlıların, davaları görüşülünceye değin, her ne şart altında olursa olsun, 3 ayı geçmeyen bir süre, cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2018, 08:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER