Kimlikleri tespit edilemiyor

banner37

Güney Kıbrıs’ta cinayete karıştıkları iddia edilen, KKTC’de de tasarruflarında kullanılmış tabanca bulunan 4 Gürcü’nün tutukluluk süresi 8’er gün daha uzatıldı

banner87
Kimlikleri tespit edilemiyor
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Güney Kıbrıs’ta, geçtiğimiz şubat ayında, mafya hesaplaşması sonucu öldürüldüğü belirtilen Gürcistan uyruklu Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı Ernesto Leonidis cinayetiyle bağlantıları bulunduğu iddia edilen ve KKTC’de kanunsuz patlayıcı madde ve kullanılmış tabanca tasarrufundan tutuklanan Gürcistan uyruklu 4 zanlı aleyhine yürütülen geniş çaplı polis soruşturması devam ediyor.

Yapılan incelemede ibraz ettiği kimlikler, sürüş ehliyetleri ve pasaportların sahte olduğu tespit edilen 4 zanlı, dün yeniden mahkemeye çıkarılarak, aleyhlerine, tahkikat amaçlı 8’er gün daha tutukluluk emri temin edildi.

Öte yandan, polisin, zanlıların gerçek kimliklerini tespit edebilmek için İnterpol aracılığıyla Gürcistan, Çek Cumhuriyeti, Türkiye ve Güney Kıbrıs’tan talep ettiği bilgilere henüz ulaşılamadığı da belirtildi.

Polis, zanlıların da, kimliklerinin tespiti için polise hiçbir şekilde yardımcı olmadığını ifade etti.

 

Araştırmalar devam ediyor

 

Dünkü ek tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı İlhan Damdelen, meseleyle ilgili bilgi vermesi için Gazimağusa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat çavuşu Eren Erdelhan’ı tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık çavuş Eren Erdelhan, zanlıların, “Kanunsuz patlayıcı madde, ateşli silah taşıma ve tasarruf” ve “sahte resmi evrak düzenleme ve tedavüle sürme” suçlarından methaldar olduklarını söyledi.

Eren Erdelhan, 24 Ağustos 2018’de, Tatlısu’da, Sea Terrea Bay Sitesi içerisinde, zanlıların üzerinde yapılan aramada, zanlı 1’in üzerindeki kırmızı renk bel çantası içerisinde bir adet 38 kalibre toplu tabanca ve 6 adet mermi bulunarak emare alındığını belirtti.

Tatlısu’da sakin zanlı 2’nin üzerinde ise siyah renk bel çantası içerisinde 1 adet siyah gazlı tabanca ve saçması tespit ettiğini kaydeden tanık polis, zanlıların kalmakta olduğu evin de arandığını anımsattı.

Konu evde yapılan aramada, bir paket gazlı hava tabancası ve saçması tespit edilerek emare alındığını kaydeden tanık polis, aynı site içerisinde başka bir dairede kalan zanlı 3 ve 4’ün evlerinde de 1 adet gazlı tabanca, 1 adet 9 mm çapında tabanca ve 2 adet mermi bulunarak emare alındığını dile getirdi.

Tahkikat sorumlusu, günümüze kadar talep edilen tutukluluk süreleri boyunca zanlıların tasarrufunda bulunan 10 adet cep telefonunun, kamera kayıtlarının, ateşli silahların incelemeye gönderildiğini belirterek, aldığı sonuçları mahkemeye aktardı.

Silahların daha önce kullanıldığını ancak ne zaman ve nerede kullanıldıklarının tespitinin halen devam ettiğini kaydeden tanık çavuş, devam eden araştırmaların tamamlanabilmesi için tahkikata etki etme olasılığı olan zanlılar aleyhine ek tutukluluk istedi.

Tanık polis, kimlik tespiti içinse İnterpol ve Bilgi Değişim Ofisi’nden halen yanıt beklediklerini belirtti.

Huzurundaki tüm hususları değerlendiren Yargıç Mine Gündüz, zanlıların, 6’şar gün daha poliste tutuklu kalmasına emir verirken, birer kereye mahsus olmak üzere telefonda görüşmelerine de izin verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2018, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75