banner6

Kırık cam şişesinde parmak izi bulundu

banner37

Gazimağusa’da kaldığı apartmanın 6’ıncı katındaki balkondan, bir tekme darbesiyle beton zemine düşürülen Nijeryalı Ebinabo Tariyemienya’nın ölümüyle ilgili davada ilk tanık dinlendi

Kırık cam şişesinde parmak izi bulundu
banner150

banner150 banner150

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da kaldığı Kaymak Apartmanı’nın 6’ıncı katındaki balkonda, Aralık 2015’te, darp edilerek, tek ayak üzerinde bulunduğu sırada, bir tekme darbesiyle beton zemine düşürülen Nijeryalı Ebinabo Tariyemienya’nın ölümüyle ilgili dava devam ediyor. Gülseren Bölgesi’ndeki, Kaymak Apartmanı'nın garaj girişinde, yanında ekmek ve döner bıçağıyla, düştüğü şekliyle kanlar içerisinde bulunan Nijeryalı Ebinabo Tariyemienya’nın ölümden sorumlu tutulan Olalekan Nicholas Agboola ve Adetola Oluwadamilar isimli sanıklar, dün yeniden Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi huzuruna çıkarıldı.
Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Olay Yeri İnceleme Uzmanı Hasan Zorlu dün mahkemeye verdiği bilgide, “Kırık cam şişesi üzerinde parmak izine rastladım. Giriş kapısı üzerinde ve balkonda ne iz ne de kaygan sıvı tipinde bir ize rastladım” dedi.

Başkan Melek Esendağlı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin baktığı davada, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz,  sanıklar ve sanıklar adına Avukat Sinan Şemiler hazır bulundu.

Esrarengiz cinayetle ilgili, Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, dün, mahkemede, ilk tanık olarak Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Olay Yeri İnceleme Uzmanı Hasan Zorlu’yu yeminli şahadete çağırdı.

İnceleme yapıp emareleri topladı

Olayla ilgili yaptığı tüm icraatları detaylarıyla anlatan Hasan Zorlu, 26 Aralık 2015’te, Gazimağusa Adli Şube Amirliği’nde görevli Hüseyin Akkaplan’dan aldığı bilgi doğrultusunda, olay yerine vasıl olduğunu söyledi.

Hasan Zorlu, siyahi renk erkek şahsı, sabah saat 07.10’da, Kaymak Apartmanı’nın garaj girişinde, yanında döner bıçağı, çalılıklar arasında da bıçakla ölü olarak bulduğunu anlattı. Ayrıca yaptığı inceleme sonucu, olay yeri, çevresi ve apartman dairesi içerisinde tespit ettiği bulguları numaralandırıp fotoğraflayıp kayda aldığını belirtti.

“Şişede parmak izi vardı”

Zorlu, ayrıca, kayda aldığı konu görüntüleri içeren CD’yi ve 172 adet fotoğraftan oluşan fotoğraf albümünü, olay yerinden ve incelediği üç araçtan topladığı toplam 40 emareyi mahkemeye sundu.

Zorlu, cesedin yanından diş, döner bıçağı, maktulün giydiği kıyafetleri, maktulün giydiği tişört üzerindeki kırmızı renk kumaş lifi, maktulün ayakkabısı altındaki kırmızı renk kumaş parçası, apartman dairesinden alınan kanlı tuvalet kağıtları, laptop, perde, kırmızı halı, çalılar arasında bulunan bıçak, maktul ve sanıklardan alınan tırnak örnekleri, apartman girişindeki boş içki şişesi gibi usulüne uygun olarak zapt ettiği emareleri sundu.

Kırık cam şişesi üzerinde parmak izine rastladığını kaydeden uzman tanık, “Giriş kapısı üzerinde ve balkonda yaptığım parmak izi araştırmasında, ne iz ne de kaygan sıvı tipinde bir ize rastlamadım” dedi.

“İnceleme yapmadınız”

“Ölüme sebebiyet verme”, “mülke tecavüz” , “zorla insan kaçırma” , “mülke tecavüz” ve “ciddi darp” ve “darp” gibi ciddi ve ağır suçlarla itham edilen sanıkların avukatı Sinan Şemiler, tanık uzmana sorular yöneltip, bazı iddialarda bulundu.

Sanıkları savunan Şemiler, emare sunulan CD üzerinden birçok soru yönelttiği tanığa, tahkikat süresince, daire içerisindeki kapalı dolap kapaklarını dahi açıp bakmadıklarını ileri sürdü ve “Olay mahallinde gizlenen, cinayeti aydınlatacak kişi veya kişiler olabilirdi. Bakmadınız. Detaylı parmak izi incelemesi yapmadınız.

Tanık Hasan Zorlu ise cevaben, iddiaların asılsız olduğunu belirterek, gerekli tüm emareleri topladığını söyledi.

Dava, kaldığı yerden devam edilmek üzere 5 Nisan 2017’ye ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2017, 07:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner158

banner34

banner75

banner88

banner104