'Kızım Mira'yla tatildeyim'

banner37

Girne’de Öğretmenler Evi bölgesindeki bir dairenin balkonunda bakılan ve geçtiğimiz aylarda sahibi tarafından dövülürken görüntülenen “Mira” isimli köpeğin sahibi Ayşe Kamburoğlu, KIBRIS’a konuştu.

'Kızım Mira'yla tatildeyim'
banner90
banner8

Ayşe Kamburoğlu, köpeğine şiddet uyguladığı görüntüleri inkâr etmediğini, hareketinin doğru olduğunu da savunmadığını belirterek kullandığı terliğin çok yumuşak olduğunu öne sürdü.

Girne Kaza Mahkemesi, Mira isimli köpeğin eziyet gördüğüne ve sağlığının tehlikede olduğuna bulgu yaparak, sahibinden alınıp geçici olarak Veteriner Dairesi’nin gözetimine verilmesine karar vermişti ancak köpeği almaya giden görevliler evde ne sahibini ne de Mira’yı bulmuştu. Mahkeme kararı, basında ve e sosyal medyada çıkan haberler üzerine açıklama yapan Kamburoğlu, “Suç işledim, hatasızım demiyorum. Bir yere gitmedim, kızım Mira’yla ada içerisinde tatildeyim” dedi.

Belediye köpeği kontrolden geçirdi

Kamburoğlu, söz konusu video görüntülerinin sekiz ay önce çekildiğini ifade ederek köpeğe şiddet uygulayıp, uygulamadığıyla ilgili belediyenin köpeği kontrolden geçirdiğini belirtti.

Üç gün süren kontrol sonunda köpeğin sağlığının yerinde olduğunun kendisine iletildiğini iddia eden Kamburoğlu, bu kez de köpeği teslim alan Altın Patiler Derneği’nin Mira’yı vermemekte ısrar ettiğini savundu.

Kamburoğlu, dernek yetkilisinin kendisine “Biz Mira’yı vermiyoruz, çiftleştireceğiz” dediğini öne sürdü.

“Yavrular satıldı”

Konuyla ilgili yedi aydır mahkemenin sürdüğünü belirten Kamburoğlu, köpeğinin 14 aylıkken çiftleştirildiğini, üç yavrusunun da 300-500 Euro arasında fiyata satıldığını iddia etti.

banner134
Kamburoğlu, köpeğinin kayıtlı ve çipli olduğunu ancak köpeğe bakan kişinin Mira’ya ikinci bir çip taktırdığını öne sürdü. Kamburoğlu, köpeğini aldığında sağlık durumunun kötü olduğunu, kulağında iltihap oluştuğunu savunarak avukatı aracılığıyla yaptığını belirttiği basın açıklamasında şöyle dedi:

“Mira’nın hayatı tehlikeye sokuldu”

“Girne Belediyesi’nin Mira için Girne Polis Müdürlüğü’ne yapmış olduğu suç duyurusunun ardından yasal sahibi tarafından da Girne Polis Müdürlüğüne bu hususta suç duyurusunda bulunulmuş olup Altın Patiler Derneği, Girne Belediyesi ve Mira’nın alıkonulduğu adreste ikamet eden kişi aleyhinde açılan davayla yasal süreç başlatılmıştır.

Yapılan suç duyurularının ardından, dosyanın Savcılık tarafından incelenmesi ve Mira’nın olduğu adresin tespit edilmesinin ardından, Savcılığın talimatıyla Girne Polisi ilgili adrese ilk ziyaretini gerçekleştirip, söz konusu kişinin yasalara aykırı olarak ve cezai müride aşıyor olmasına rağmen ikinci kez çiplenmiş olması ve yanıltıcı bilgi verilmesinin ardından, 30 Ocak 2017 tarihinde aynı adrese Girne Polisi, Lefkoşa Polisi ve Girne Belediye ekipleri gitmiştir.

Çip okutucuyla gidilmesi sonucu adreste bulunan 3 adet French Bulldog cinsi köpeklerin arasından çipleri okutularak Mira tespit edilmiş ve Savcılığın da görüşü alınarak sunulan raporlar ve ifadeler doğrultusunda Mira bu adresten alınıp, Girne Polis Müdürlüğü tarafından Girne Belediyesi’ne teslim edilmiştir.

30 Ocak 2017’de Girne Belediyesi Mira’yı yasal sahibi eşliğinde sağlık kontrolü için veterinere götürmüştür. Veteriner raporunda belirtildiği üzere Mira gibi French Bulldog ırkı köpeklerde normal doğumun problemli olabileceği ve sezeryan ile doğumun gerçekleştirilmesinin hayati tehlike göstermesi riskinden dolayı, yasal sahibi ve veteriner kliniği yetkilileri tarafından uygun zamanda kısırlaştırılması kararı alınmış olmasına rağmen maalesef  Mira yasal olmayarak tutulduğu evde 2 erkek French Bulldog arasında kalarak, olgunlaşma süreci tamamlanmadan memelerinde kist olduğu iddia edilerek ve mazeret gösterilerek çiftleştirilmiş ve yavrulamasıyla hayatı tehlikeye sokulmuştur.

Aldığımız duyumlar doğrultusunda, Mira’nın 7 bebek doğurduğu, bunlardan 4 bebeğin hayatını kaybettiği ve hayatta kalanların her biri €300-500 Euro arsı para karşılığı satılmıştır. Veteriner raporunda da belirtildiği gibi Mira’nın maalesef doğum yaptığı doğrulanmış ve doğum sonrasında meme loblarında sarkma tespit edilmiştir. Alerjiye bağlı karın bölgesinde kızarıklık, kulak akıntısı, kulak içinde ve dışında yaralar ve tüy dökülmesi teşhis edilip tedavisine başlanmıştır.

Mira’nın 20 Haziran 2016 tarihinde yasal sahibinde iken en son sağlık kontrolü yapılmış ve sağlığının son derece iyi olduğu, memelerinde herhangi bir kistik yapının bulunmadığı ve darp izine rastlanmadığı raporda yer almaktadır.

Girne Belediyesi, Mira’nın sağlık kontrolü sonrasında da Mira’yı yasal olarak tasarrufunu elinde bulundurmaya yetkili olan kişiye yani yasal sahibine, yasal süreç tamamlanıncaya kadar en iyi şekilde Mira’nın bakımının idame edileceği taahhüdüyle teslim etmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda Mira’nın yasal sahibi yeni bir yasal süreç başlatmış olup hukuk yoluyla haklılığını ispatlama yolunu seçmiştir…”.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2017, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75