KKTC bir hukuk devletidir

banner37

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Ağustos 2015 tarihinde, Girne’de, T. Y. isimli kişinin burnunu kırarak vahim zarara uğratan Yunus Zümre’yi 3 ay hapse mahkum etti. Yargıç Sağer, kararı okurken vurguladı. Girne Ağır Ceza heyeti adına kararı okuyan yargıç Temay Sağer, KKTC’nin bir hukuk devleti olduğunu, bu yüzden kimsenin kimseyi cezalandırma hakkı olmadığına dikkat çekti.

KKTC bir hukuk devletidir
banner90
banner99

Elmas TOKAY

Girne’de, 22 Ağustos 2015 tarihinde, kız arkadaşına kötü davrandığını için T. Y. isimli kişiyi ciddi şekilde darp edip burnunu kıran Yunus Zümre, Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından 3 ay hapse mahkum edildi.

Heyet adına kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, KKTC’nin bir hukuk devleti olduğunu, bu yüzden kimsenin kimseyi cezalandırma hakkı olmadığına dikkat çekti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında Yargıç Pınar Beyoğlu ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Girne Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın karar oturumunda, İddia Makamı Başsavcılık adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve sanık avukatı hazır bulundu.

banner134
Bu tür suçlarda artış var

Heyet adına kararı okuyan Yargıç Temay Sağer, mahkemelerin son üç yılki faaliyet raporlarında bakıldığında, “vahim yaralama”, “ağır yaralama” ve “adam öldürmeye teşebbüs suçları”nın dördüncü suç türüne girdiğini ve gittikçe yayılan bir suç olduğunu vurguladı.

Yargıç Sağer, KKTC’nin bir hukuk devleti olduğunu, bu yüzden kimsenin kimseyi cezalandırma hakkı olmadığına dikkat çekerek, artış gösteren bu suçlar karşısında etkin ve caydırıcı cezalar verilmesinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Sanığın, “vahim zarar”  ve “ciddi darp” suçlarından yargılandığını ve müştekinin, sanığı affetmediğine ve şikayetini geri çekmediğine değinen Sağer, bunun, sanık aleyhine bir durum olduğunu kaydetti.

Sağer son olarak, sanık Yunus Zümre’yle ilgili lehine ve aleyhine olan tüm hususları değerlendirdiklerini ve aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdiklerini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2017, 10:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75