banner6

KKTC'de soyguncu, Rusya'da tecavüzcü

banner37

Rus uyruklu Alexander Satlaev, Girne’de, bir kadının boğazını sıkarak bayılttıktan sonra çantasından paralarını çaldığı suçlamasıyla tutuklanırken, Rus medyası, Satlaev’in ülkesinde ‘seri tecavüz’ suçundan 4 yıl hapse mahkum olduğunu iddia etti

KKTC'de soyguncu, Rusya'da tecavüzcü
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Girne’de bir kadını boğazını sıkarak bayılttıktan sonra çantasındaki paraları çalan Rus uyruklu Alexander Satlaev, kamera kayıtlarından tespit edilerek tutuklandı.

Polis, zanlının müştekinin elindeki çantada muhafaza edilen 300 TL ile 35 Euro nakit parayı şiddet kullanarak aldığı için ‘soygun’ suçunu işlediğini belirterek, bu suçun müebbet hapis cezası öngördüğüne dikkat çekti.

‘Soygun’ ve ‘Ciddi Darp’ suçlamasıyla tutuklanan Alexander Satlaev, dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarılarak, aleyhinde 2 günlük tutukluluk emri temin edildi.

Rus medyasından ‘seri tecavüz’ iddiası

Bu arada Rus medyasında çıkan bazı haberlere göre, Rusya Federasyonu’na bağlı Altay Özerk Cumhuriyeti bölgesinde eski bir polis müfettişi (dedektif) olan Alexander Satlaev, 2013 yılında 4 kişiye tecavüz ettiği gerekçesiyle görevinden alınıp 4 yıl hapse mahkum edildi.

Haberde, mahkeme tarafından “seri tecavüz” suçlamasından mahkum olan Alexander Satlaev’in mağdurlara kişi başı 250 bin Rus Rublesi tazminat ödediği ve geçtiğimiz mart ayında şartlı tahliyeyle serbest bırakıldığı öne sürüldü.

Satlaev’in, kurbanlarına “karanlık ve ıssız yerlerde” saldırdıktan sonra tecavüz ettiği ve olay yerinden gizlice ayrıldığı, daha sonra ise “kendi işlediği suç” mahalline giderek “inceleme” yaptığı ileri sürüldü.

Olayın Rusya’da büyük yankı uyandırdığı belirtilirken, Satlaev’in tutuklandıktan sonra dedektiflik görevinden uzaklaştırıldığı iddia edildi.

“Boğazını sıkarak bayılttı, parasını çaldı”

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı adına Savcı Ali Hidayet, Girne Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube’de görev yapan polis memuru Adnan Kardeşler’i tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kardeşler, zanlı Alexander Satlaev’in Girne’de meydana gelen ‘Soygun’ ve ‘Ciddi Darp’ meselelerinden methaldar olduğunu söyledi.

Kardeşler, zanlının 22 Eylül tarihinde, Yaz Gülü Sokak üzerinde bulunan Özen Apartmanı’nın altında, müşteki bir kadının arkasına gizlice geçtiğini ve müştekiyi ‘boğazını sıkmak’ suretiyle bayılttığını söyledi.

Kardeşler, zanlının daha sonra müştekinin elindeki tuttuğu siyah renk çantayı alarak aynı sokak üzerindeki bir başka apartmana doğru kaçtığını ve çanta içerisinde muhafaza edilen 300 TL ile 35 Euro nakit parayı şiddet kullanarak aldığı için ‘soygun’ suçunu işlediğini ifade etti.

banner134

Zanlının kim olduğunun kamera görüntülerinden belirlendiğini söyleyen Kardeşler, zanlının önceki gün Kaşgar bölgesinde tespit edilerek tutuklandığını dile getirdi.

“Paralar bulunamadı”

Polis memuru Adnan Kardeşler, zanlının Rus vatandaşı olduğunu ve ülkeye 19 Ağustos’ta giriş yaptığının tespit edildiğini söyledi.

Zanlının tutuklanmasının ardından müştekinin Girne Polis Müdürlüğü’ne gelerek zanlıyı teşhis ettiğini belirten Kardeşler, olay yerinde bulunan bir deniz havlusu ile müştekiye ait olan çantanın emare olarak alındığını, ancak çantada muhafaza edilen paraların henüz bulunamadığına işaret etti.

Meseleyle ilgili yürütülen soruşturmanın henüz yeni başladığını, alınması gereken ifadeler ile aranan birçok emarenin olduğunu belirten Kardeşler, zanlının işlediği ‘soygun’ suçunun müebbet hapis cezası öngören ciddi bir suç olduğunu söyledi.

Kardeşler, zanlının ilk etapta 2 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasını talep etti.

Yargıç Meltem Dündar ise soruşturmanın selameti açısından zanlının 2 gün süreyle poliste tutuklu olarak kalmasına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2019, 11:30
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104