KKTC vatandaşlığı iptal edildi

banner37

Türkiye basını, 23 yıl önce Milli Piyango’yu dolandırdığı suçlamasıyla cuma günü tutuklanan Lokman Gümüş Pala ile ilgili yeni bir iddia ortaya attı:

KKTC vatandaşlığı iptal edildi
banner99

   Gazimağusa’da 23 yıl önce Milli Piyango biletini sahteleyerek 12.5 milyar TL aldığı suçlamasıyla geçtiğimiz cuma günü Ercan Havaalanı’ndan yurt dışına çıkarken yakalanan Lokman Gümüş Pala ile ilgili Türkiye basını yeni bir iddia atarak, KKTC vatandaşlığının iptal edildiğini haber yaptı.

Hürriyet gazetesinin aktardığına göre Lokman Gümüş Pala, 1996 Aralık ayında KKTC’nin Gazimağusa kentindeki Milli Piyango bayisinden Türkiye yılbaşı özel çekilişine çeyrek bilet satın aldı.
   Yılın son günü olan 31 Aralık 1996’da yılbaşı özel çekilişi yapıldı. Eski parayla 50 milyar TL’lik ikramiye 7937301 numaralı bilete çıkmıştı. Pala, 7937381 numaralı biletiyle bu ikramiyeyi bir rakamla kaçırmıştı.
   O da elindeki biletin sondan ikinci rakamı olan ‘8’i başka bir biletten kestiği ‘0’ (sıfır) rakamıyla değiştirdi. Daha sonra “50 milyar lira kazandım” deyip, Gazimağusa’daki Milli Piyango baş bayisine gitti.

banner134
   Görevliler sahtekârlığı fark etmedi ve çeyrek bilet karşılığı 12.5 milyar lirayı ödedi. 1997 döviz kurlarıyla 117 bin dolar (700 bin lira) karşılığına gelen ikramiyeyi alan Pala, kayıplara karıştı. Olay anlaşılınca Pala hakkında yakalama kararı çıkartıldı. 23 yıl KKTC’de gizli bir hayat süren Pala, Lefkoşa Ercan Havalimanı’ndan çıkış yaparken yakalandı.
   Oğlunu tedavi amacıyla Türkiye’ye götürdüğünü öne süren Pala, aradan uzun süre geçmesi nedeniyle yaşananları net olarak hatırlamadığını söyledi ve “Hakkımdaki soruşturma çerçevesinde KKTC vatandaşlığım iptal edildi, madem suçluydum bugüne kadar neden yakalanmadım?” diyerek kendini savundu. Mahkeme Pala’yı tutukladı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75