banner6

KKTC'de FETÖ yapılanması: Abla kayıplara karıştı

banner37

KKTC Polisi, FETÖ-PDY isimli terör örgütüne ait 30 ayrı hücre evinin yöneticisi olduğunu belirlediği Osman Adsız’ın, eşinin de ‘abla’ sıfatıyla örgütün propagandasını yaptığını, eşi tutuklandıktan sonra sürekli yer değiştirdiğini ve örgüt üyesi üç kişiyle birlikte arandığını açıkladı.

KKTC'de FETÖ yapılanması: Abla kayıplara karıştı
banner8

Emine UYSAL

Fetullahçı Terör Örgütü-Paralel Devlet Yapılandırması (FETÖ-PDY) olarak isimlendirilen ve KKTC’de de terör örgütü olarak kabul edilen örgütün üyesi olmakla suçlanan Selçuk Genç, teminatla serbest bırakılırken, örgütün KKTC yöneticisi olduğu iddia edilen Osman Adsız’ın tutukluluğu 7 gün daha uzatıldı.

KKTC Polisi, FETÖ-PDY isimli terör örgütüne ait 30 ayrı hücre evinin yöneticisi olduğunu belirlediği Osman Adsız’ın, eşinin de ‘abla’ sıfatıyla örgütün propagandasını yaptığını, eşi tutuklandıktan sonra sürekli yer değiştirdiğini ve örgüt üyesi üç kişiyle birlikte arandığını açıkladı.

TC Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de ortaya çıkarılan gelişmeleri yakından takip ettiği öğrenildi.

Polis, Osman Adsız’ın bilgisayarında FETÖ-PDY örgütünün elebaşı konumundaki Fetullah Gülen’in sanal ortamda yaptığı örgüt propagandasını, ağabeyler olarak tanımlanan elebaşlarıyla Bylock haberleşme programıyla görüşmelerini ve faaliyetlerini yürüttüklerini ortaya çıkarmıştı.

“Yasadışı cemiyete üye olmak”, “Yasadışı cemiyete ait yıkıcı ve propaganda nitelikli yayın bulundurmak”, “Yasadışı cemiyeti savunmak ve teşvik etmek” suçlamalarıyla tutuklanan Osman Adsız ve Selçuk Genç dün yeniden Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Atilla Enver Etkin, tanık olarak Polis Genel Müdürlüğü’nde görev yapan Müfettiş İsa Sevindik’i dinletti.

“Genç, telefon şifresini polise verdi”

Mahkemede yeminli şahadet veren Sevindik, zanlı Selçuk Genç hakkında 20 Haziran 2017 tarihinde, Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde kurulu devleti yıkmak girişiminde bulunan FETÖ- PDY isimli terör örgütüne üye olmak ve örgütün propagandasını yapmasından ötürü aleyhine soruşturma başlatıldığını kaydetti.

İsa Sevindik, zanlının üç günlük tutukluluk süresince tasarrufunda bulunan emareler üzerinde inceleme yapıldığını ve ilk başta söylemediği telefonunun şifresini polise verdiğini anlattı.

Zanlının tasarrufundan alınan bilgisayarında, örgütün elebaşı Fetullah Gülen’le ilgili videolar olduğunu kaydeden Sevindik, zanlının bu aşamada tahkikata etki etme olasılığı olmadığından, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

“Osman Adsız’la ilgili soruşturma derinleştirildi”

Müfettiş İsa Sevindik, zanlı Osman Adsız’la ilgili 1 Haziran 2017 tarihinde, Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde kurulu devleti yıkmak girişiminde bulunan FETÖ- PDY isimli terör örgütüne üye olmasından ötürü aleyhine soruşturma başlatıldığını anımsattı.

Sevindik, zanlı Osman Adsız’ın ikametgâhında yapılan aramada bulunan elektronik cihazlar ve belleklerinin emare alındığını ancak ilk etapta tutuklanmadığını belirtti.

Sevindik, daha sonraki aşamada elektronik cihazlarda yapılan incelemelerde zanlı Osman Adsız’ın bilgisayarından sildiği, FETÖ- PDY isimli terör örgütünün elebaşı olan Fetullah Gülen’e ait video kayıtları, kitap ve dergileri ile ağabeyleriyle olan bağlantılarının belirlendiğini anlattı.

“Adsız, örgütün ‘Ağabeyi’ ve yöneticisi”

İsa Sevindik, Osman Adsız’ın örgütte yönetici olduğunu, kendisine ‘Ağabey’ diye hitap edildiğine ve 30 hücre evinin yöneticisi olduğuna dair şahadet temin edildiğini açıkladı.

Zanlının hücre evlerine öğrenciler yerleştirdiğini anlatan Sevindik, örgütte faaliyet yürüttüğüne dair delil olduğunu kaydetti.

“Cep telefonunda ‘Bylock’ yüklü”

Müfettiş İsa Sevindik, zanlı Osman Adsız’ın bilgisayarında ve cep telefonunda terör örgütünün haberleşme programı olan ‘Bylock’ yüklü olduğunu söyledi.

Tüm bu kayıtların silinmiş olduğuna dikkat çeken Sevindik, silinen kayıtları geri döndürdüklerini anlattı.

“Genç ve Adsız birbirlerini tanımadığını ileri sürdü”

İsa Sevindik, Selçuk Genç ve Osman Adsız’ın polise, birbirlerini tanımadıklarını beyan ettiklerini, ancak yapılan soruşturmada iki zanlının konu işyerinde görüştüklerini ve birbirlerini tanıdıklarının belirlendiğini anlattı.

Müfettiş İsa Sevindik, Osman Adsız’ın elektronik cihazlarının şifrelerinin kırılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Sevindik, zanlının şifresinin kırılmasının oldukça büyük önem taşıdığına ve yeni isimlere ulaşılabileceğine işaret etti.

“Osman Adsız’ın eşi de örgüt üyesi”

İsa Sevindik, zanlı Osman Adsız’ın eşinin, ‘abla’ sıfatıyla örgüt içinde sohbetler yaptığının belirlendiğini ve arandığını açıkladı.

Sevindik, Adsız’ın eşinin KKTC’de olduğunu ve polisin soruşturma başlattığının basında çıkması üzerine aranan zanlıların sürekli yer değiştirdiğini anlattı.

“30 örgüt evinden üçü belirlendi”

30 örgüt evinden üçünün tespit edildiğini anlatan Sevindik, evlerden birinin boşaltılıp içine Nijeryalı öğrencilerin yerleştirildiğini kaydetti.

Müfettiş Sevindik, “Zanlı, Türkiye’den gelen üst düzey örgüt yöneticilerini karşılayıp, ağırlıyordu” dedi.

Sevindik, zanlının eşinin yanı sıra, içlerinde iş insanı da olan üç şahsın arandığını kaydetti.

Sevindik, aranan bu şahısların zanlıya ‘Ağabey’ diye hitap ettiklerinin belirlendiğini söyledi.

Tahkikatın genişletildiğine dikkat çeken Sevindik, ismi tespit edilen dört kişinin arandığına ve şifrelerin kırılması halinde yeni belirlenecek bilgi ile isimlerin olabileceğine vurgu yaptı.

İsa Sevindik, örgüt evlerinin belirlenebilmesi, ifadelerin alınabilmesi için zanlı Osman Adsız’ın 7 gün tutuklu kalmasını talep etti.

Mamalı, Adsız’ın serbest bırakılmasını istedi

Zanlı Osman Adsız’ın avukatı Barış Mamalı, polis biriminin illegal olduğunu ve tüm emirleri GKK’dan aldığını savundu.

Mamalı, polisin elinde olan iki cep telefonunun zanlıya ait olmadığını ileri sürdü.

Elektronik ortamdaki bilgilerin suç olmadığını, polisin gerçek olmayan şahadetle mahkeme huzuruna geldiğini ve hücre evlerinin de polisin uydurması olduğunu ileri süren Mamalı, polisin tüm iddialarının uydurma ve farazi olduğunu söyleyerek müvekkilinin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

“Cürüm çok ciddi”

Savcı Atilla Enver Etkin, “Yasadışı cemiyet üyeliğinin” 7 yıla kadar hapis cezası öngören ciddi bir suç olduğuna dikkat çekti.

banner134

Savcı Etkin, zanlının, Türkiye hükümetini devirmeye çalışan FETÖ üyesi sıfatıyla mahkeme huzurunda olduğuna vurgu yaptı.

Savcı Etkin, “Cürümün ciddiyeti ortadadır” diyerek, zanlı Osman Adsız’ın soruşturma amaçlı 7 gün tutuklu kalmasını istedi.

Kıdemli Yargıç Tacan Reynar, suçla ilgili bağlantılı şahısların arandığına, toplanacak emareler olduğuna dikkat çekip, zanlının tahkikata etki edebileceğine vurgu yaptı ve 7 gün tutuklu kalmasına emir verdi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2017, 13:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104