KKTC’ye geçtiği üzerinde duruluyor

banner37

Almanya’nın vergi kaçırmaktan ötürü aradığı Çinli milyoner iş adamı Xinhui Liao’nun Larnaka Kaza Mahkemesi’nce denetimli serbestlikle salıverilmesinin ardından ortadan kaybolduğu bildirildi

banner87
KKTC’ye geçtiği üzerinde duruluyor
banner90
banner99

Almanya tarafından Avrupa Birliği’nin tutuklama emriyle aranan Çinli milyoner iş adamı 45 yaşındaki Xinhui Liao, Larnaka Kaza Mahkemesi’nce serbest bırakılmasının ardından ortadan kayboldu.
   Fileleftheros gazetesi; “Milyoner Vergi Kaçakçısı Firar Etti” başlığı altında salı günü verdiği ve dün de devamını getirdiği haberinde, Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Almanya tarafından hakkında vergi kaçakçılığından ötürü AB tutuklama emri bulunan 45 yaşındaki Xinhui Liao isimli milyonerin, Rum mahkemesinin serbest bırakma yönünde verdiği karar sonrasında firar ettiğini yazdı.
   Gazete, 25 Kasım 2019 tarihinde Moskova’dan Larnaka Havaalanı’na gelen ve buradaki kontroller sırasında İnterpol’un listesinde yer aldığının tespit edilmesiyle tutuklanan Liao’nun kendisi gibi Çinli olan ortağı Yu Liang’la birlikte Almanya’da 10 milyon Euro tutarında vergi kaçırmaktan ötürü arandıklarını belirtti.
   Güney Kıbrıs’ta mahkemeye çıkarılan Liao’nun avukatlarının, AB tutuklama emrinin mahkeme tarafından değil Hamburg Başsavcılığı tarafından verildiği ve kanuna aykırı olduğu iddiasında bulunmalarının ardından Rum mahkemesince denetimli serbestlikle salıverildiği belirtilen haberde, salıverilmesinin ardından işadamının ortadan kaybolduğu, KKTC’ye geçmiş olabileceğinin düşünüldüğü kaydedildi.
   Gazete dünkü haberinde ise, Çinli iş adamının salıverilmesiyle Rum makamlarının bir kez daha uluslararası alanda rezil oldukları yorumunda bulundu.
   Haberde, benzer bir olayın 2010 yılında ABD tarafından casusluk yaptığı iddiasıyla aranan Kanada uyruklu Robert Christopher Metso’nun serbest bırakılmasıyla yaşandığı hatırlatılarak, Çinli iş adamının AB tutuklama emrine rağmen serbest bırakılmasını ikinci bir rezillik şeklinde nitelendirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75