banner6

KKTC’ye kilolarca uyuşturucu ithal etti

banner37

Hintkeneviri, kokain ve sentetik cannabinoidden oluşan iki kiloyu aşkın uyuşturucu meselesiyle ilgili aranırken, iki hafta önce 724 gram Hintkeneviriyle suçüstü yakalanan A.S.U., yargılanmak üzere cezaevine gönderildi

KKTC’ye kilolarca uyuşturucu ithal etti
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’nın Ortaköy bölgesinde geçtiğimiz yıl ele geçirilen 20 gram kokain, 2 kiloyu aşkın Hintkeneviri ve 180 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu meselesiyle ilgili olarak aranırken, 6 Ekim’de Küçük Kaymaklı’daki bir elektrik trafosuna bırakılan 724 gram Hintkenevirini alırken suçüstü yakalanan A.S.U., “farklı türlerde 3 kilodan fazla uyuşturucuyu ülkeye ithal etmekten” yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında, Savcı Volkan Kayabaş, tanık olarak Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görev yapan polis memuru Ali Çavuş’u dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Çavuş, 06.10.2021 tarihinde saat 18.10’da Lefkoşa Cürümleri Önleme Şubesi’nden, Küçük Kaymaklı’da bir elektrik trafosuna siyah renk bir çanta bırakıldığını ve yapılan kontrolde içinde uyuşturucu madde olduğunun görüldüğü yönünde bir bilgi geldiğini belirtti.

Gelen bilgi doğrultusunda bölgede pusuya yattıklarını kaydeden polis memuru Çavuş, Narkotik ekibinin pusu görevi sırasında, içinde iki ayrı pakette 500 gram, 7 ayrı poşet içinde 224 gram ağırlığında Hintkeneviri türü olan çantayı almaya gelen zanlı A.S.U.’nun suçüstü tutuklandığını belirtti.

Çavuş, yapılan soruşturmada 11.09.2020 tarihinde Lefkoşa’da meydana gelen “Kanunsuz uyuşturucu madde ithali ve tasarrufu” suçuyla ilgili arandığı, o meselede yasal olmayan yolla Güney Kıbrıs’a geçtiği ve yine aynı yolla uyuşturucuyu Güney Kıbrıs’tan alıp, KKTC’ye geçtiğini itiraf ettiğini mahkemeye aktardı.

Çavuş, tahkikatın tamamlandığını belirtip, yargılanmaktan kaçma ihtimali olan zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti. 

Meselenin ciddiyetini göz önünde bulunduran Yargıç Mine Ozankaya, zanlının iki ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.  

Kuryeye 10 yıl hapis cezası verilmişti

Lefkoşa Ortaköy’de, geçtiğimiz yıl 11 Eylül’de bir ağacın altına bırakılan 2 kiloyu aşkın, üç ayrı türde uyuşturucu maddeyi Girne’ye götürecekken yakalanan Sheriff Mukhtar Kadı, geçtiğimiz ay yargılanarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bir ağacın altına bırakılan çanta içinde 20 gram ‘kokain’, 2 kiloyu aşkın ‘Hintkeneviri’ ve 180 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi alırken yakalanan Sheriff Mukhtar Kadı, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde itham edildiği tüm suçlamaları kabul etmişti.

banner134

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104