Kokain zanlıları teminata bağlandı

banner37

Buğra Nil Kaptan’ın yutarak hayatını kaybettiği 7 gram kokainle ilgili tutuklanan üç arkadaşı, yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı

Kokain zanlıları teminata bağlandı
banner99

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER… Buğra Nil Kaptan’ın yaşamını yitirmesine neden olan 7 gram kokain ile ilgili tutuklanan arkadaşları A.Y., S.O., ve C.T., diğer şartların yanında 15’er bin TL nakdi teminata bağlanarak ileride yargılanmak üzere serbest bırakılırken, meseleyi soruşturan polis mahkemeye verdiği izahatta, zanlıların aleyhlerindeki suçlamaları kabul etmediğini ancak soruşturmanın da devam ettiğini vurguladı.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da 18 Eylül’de trafik kontrolü öncesi, polisten korkup arkadaşı A.Y.’nin tasarrufundaki 7 gram kokaini yuttuktan sonra fenalaşarak yoğun bakıma giren ve 13 gün sonra hastanede yaşamını yitiren Buğra Nil Kaptan’ın üç arkadaşı ‘kokain türü uyuşturucu alma, tasarrufu ve verme’ suçundan teminata bağlandı.


Meseleyle ilgili günlerdir poliste tutuklu bulunan,  A.Y., S.O. ve C.T., isimli zanlılar, işledikleri suçlardan ileride yargılanmak üzere diğer şartların yanında 15’er bin TL nakdi teminat karşılığında serbest kaldı.


1’i kadın 3 genç zanlı, kendilerine tebliğ edilen yazılı davalarını reddetti.


Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde görüşülen dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hüseyin Eser, meseleyle ilgili olguları aktarması için PGM’ye bağlı Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü’nde görevli polis çavuşu Necip Samancı’yı tanık kürsüsüne çağırdı.


Tanık polis Necip Samancı, 18 Eylül 2020’de, İskele Polis Müdürlüğü’nden alınan bir bilgide, Buğra Nil Kaptan’ın rahatsızlanarak, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü ve durumunun çok ciddi olup, hastanenin yoğun bakım servisinde tedavi altına alındığını öğrendiğini ve bunun üzerine başlattığı geniş çaplı soruşturmasını tamamladığını söyledi.


Tanık polis çavuşu Necip Samancı, meseleyle ilgili tutukladığı S.O., C.T. ve A.Y.’nin yaklaşık 10 gram ağırlığında kokain türü uyuşturucu olduğuna inanılan maddeyi, tespit edilemeyen bir kişiden temin edip, konu maddenin 3 gramını, 2’si tespit edilemeyen 3 ayrı şahsa sattığını anlattı.


Tanık çavuş, aynı gün zanlıların ve Buğra Nil Kaptan’ın Gazimağusa’da faaliyet gösteren bir işyerinde yemek yiyip, alkol aldıktan sonra, Havva Şentürk Caddesi’nde trafik kontrolü sırasında durdurulduğunu, aracı kullanan zanlı C.T.’nin nefesinde yüzde 70 promil alkol tespit edildiğini ve ileri işlem için müdürlüğe götürüldüklerini hatırlattı.


Trafik kontrolü sırasında aracın arka koltuğunda yolcu olarak bulunan Buğra Nil Kaptan’ın polisten korktuğu gerekçesiyle A.Y.’nin tasarrufundaki, yaklaşık 7 gram ağırlığındaki kokain türü maddeyi alıp, yuttuğunu ve müdürlükten çıktıktan sonra, 19 Eylül’de genç kadının zanlılar ve D.A. tarafından, saat 04.00’te, Gazimağusa Yaşam Hastanesi’ne götürüldüğünü kaydetti ve burada Kaptan’a bağırsak boşaltma tedavisi uygulandığını dile getirdi.


banner134
Tanık çavuş, saat 09.45’te Buğra Nil Kaptan’ın İskele’de kiraladıkları ikametgahta bulunduğu esnada, kusup, ağzından kan gelmesi üzerine ambulansla hastaneye kaldırıldığını kaydetti ve 1 Ekim’de yaşamını yitirdiğine dikkat çekti.


Çavuş, Buğra Nil Kaptan’a yapılan otopsi sırasında, kesin ölüm sebebi için kan ve doku örnekleri alındığını kaydetti.


Çavuş, ayrıca, S.O.’nun üzerinde yapılan aramada, göğsüne gizlediği şeffaf naylon poşet üzerinde kokain kalıntısı ile ucu yanık sigara içerisinde tütünle karılık 66 mg ağırlığında hintkeneviri türü madde ele geçirildiğini dile getirdi.


Kaldıkları evdeki kanlı yorganı, Buğra Nil Kaptan ve S.O.’dan alınan kan örneklerini detaylı incelenmesi için Türkiye’ye göndereceğini kaydeden tanık çavuş, tüm zanlılar aleyhine yürüttüğü soruşturmasını tamamladığını anlattı.


Zanlılara işlediği suçlarla ilgili tek tek yazılı dava tebliğ ettiğini kaydeden çavuş, mahkemeden aleyhlerindeki suçlamaları reddeden zanlıları uygun teminat bağlamasını talep etti.


Mahkemenin nöbetçi Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, tüm zanlıları yargılanıncaya değin KKTC dışına çıkmaktan men etti.


Ayşen Toroslu, 15’er bin TL nakdi teminata bağladığı zanlılar lehine, KKTC vatandaşı 2’şer kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.


Toroslu, ayrıca zanlıların haftanın bir günü en yakın polis karakoluna giderek ispat-ı vücut etmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2020, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75