banner6

Kontrol, kaçakçılığı ortaya çıkardı

banner37

Gazimağusa polisinin önceki gün gerçekleştirdiği kontrol sırasında aracında 30 kilo, gümrüğü ödenmemiş nargile tütünü bulunan Metin Kete’nin işyerinde de 2 kilo daha nargile tütünü bulundu. Tütünleri kaçak olarak getirdiği öne sürülen İbrahim Berat Uysal ve Metin Kete dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından ileride yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldı.

Kontrol, kaçakçılığı ortaya çıkardı
banner150

banner150

banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa polisinin yaptığı kontrolde, 32 kilo ağırlığında gümrüksüz nargile tütünü ele geçirdi.

Meseleyle ilgili Metin Kete ve İbrahim Berat Uysal, mahkemeye çıkarıldı ve 3'er bin TL nakdi teminat karşılığında işledikleri “Gümrüksüz mal ithal ve tasarrufu” suçundan yargılanıncaya değin serbest bırakıldı.

Dünkü teminat duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Yardımcısı Hasan Boşnak, meselenin tahkikat memuru olan Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Halil Seven’i yeminli şahadete çağırdı.

Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlıların “Gümrüksüz mal ithal ve tasarrufu” suçundan methaldar olduklarını belirterek, 25 Mart 2017'de zanlı Metin Kete'nin aracında polis tarafından yapılan aramada gümrüğe beyan edilmemiş 30 kg ağırlığında 30 paket muhtelif çeşit nargile tütünü bulunduğunu söyledi.

Alıkonulan Metin Kete'nin iş yerinde yapılan aramada ise, gümrüğe beyan edilmemiş 2 kg ağırlığında muhtelif çeşit nargile tütünü bulunduğunu kaydeden tanık müfettiş muavini, bahse konu nargile tütünlerinin emare olarak alındığını dile getirdi.

Halil Seven, yaptığı soruşturmada, Metin Kete'nin bahse konu tütünleri İbrahim Berat Uysal aracılığıyla ülkeye ithal ettiğini kaydetti ve Berat'ı da tespit edip tutukladıklarını belirtti.

Seven, suçlarını kabul eden zanlıların devam eden tahkikata etki etme olasılıklarının bulunmadığını belirttikten sonra, her biri için mahkemeden uygun teminat talep etti.

Serbestler

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, konu suçun ciddiyetine dikkat çektikten sonra tüm zanlıları KKTC dışına çıkmaktan men etti ve bu maksatla tüm pasaport ve seyahat belgelerine el koydu.

Yargıç, 3'er bin TL nakdi teminata bağladığı zanlılar lehine ayrıca, KKTC vatandaşı birer kefilin de 50'şer bin TL’lik kefalet senedi imza etmesine emir verdi.

Şartları yerine getiren zanlılar, serbest kaldı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2017, 10:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104