banner6

‘Köpek vurma’ soruşturması tamamlandı  

banner37

​​​​​​​ Bahçesine girdiği gerekçesiyle, köylüsüne ait köpeği av tüfeği ile vurarak yaralı halde götürüp ovaya atan A.H., teminatla serbest bırakıldı

‘Köpek vurma’ soruşturması tamamlandı  
banner151

Emine UYSAL ÇALUDA

Yeniceköy’de köylüsü Tahir İyici’ye ait köpeği, bahçesine girdiği gerekçesiyle av tüfeği ile kalçasından vurduktan sonra, götürüp ovaya atan zanlı A.H., yargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı.  

“Kanunsuz ateşli silah tasarrufu, taşıma, kullanma”, “Kanunsuz patlayıcı madde tasarrufu”, “Meskûn mahalde ateş etmek” ve “Hayvan Refah Yasası’na aykırı hareket” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı A.H., dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen teminat duruşmasında, Savcı Hasan Boşnak, tanık olarak polis memuru Ozan Kuşak’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Kuşak, 15.12.2021 tarihinde saat 08.30’da Yeniceköy’de Tahir İyici’nin polise yaptığı başvuruda, köpeklerini beslemek için kafesi açtığı sırada iki köpeğinin kaçtığını, kısa süre sonra bir el av tüfeği sesi duyduğunu, sesin Dar isimli sokaktan geldiğini ve aynı köyde sakin zanlı A.H.’yi ikametgahının bahçesinde gördüğünü beyan ettiğini kaydetti.

Kuşak, aynı gün zanlı A.H.’nin tespit edildiğini ve yapılan soruşturmada, ikametgahının bahçesinde bir köpek olduğunu, tavuklarına zarar verebileceğini düşündüğünden köpeği av tüfeği ile vurduğunu, köpeği alarak römork ile ovaya attığını belirttiğini mahkemeye aktardı.

Kuşak, akabinde zanlının ikametgahı içerisinden babasına ait 3 adet av tüfeğini görevli polislere teslim ettiğini belirtti.
Kuşak, A.H.’nin söz konusu köpeği atmış olduğu yeri gösterdiğini ve köpeğin kalçasından yaralı halde tespit edilerek veterinere götürüldüğünü, yapılan kontrolde arka ayak kısmından ve kalçasından av tüfeği ile yaralanmış olduğunun tespit edildiğini kaydetti.
Polis memuru Ozan Kuşak, zanlının ikametgahında 18.50-19.30 saatleri arasında yapılan aramada zanlıya ait yatak odası içerisinde 167 adet muhtelif markalarda dolu fişek ve 174 adet muhtelif markalarda boş fişek bulunduğunu belirtti.
Meselenin tahkikatının tamamlandığını söyleyen Kuşak, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Mine Ozankaya, zanlının yurtdışına çıkışının yasaklanmasına, 3 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110