Köpeklerin yerini temizlerken bulduğu sikkeler başını yaktı

banner37

Gazimağusa’daki Themis binasının kurşunlanması olayıyla ilgili tutuklandıktan sonra evinde Bizans dönemine ait 2 adet sikke bulunan İsmet Sezener, bu suçtan 3 ay hapse mahkum oldu

Köpeklerin yerini temizlerken  bulduğu sikkeler başını yaktı
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da hukukçuların bulunduğu Themis binasının kurşunlanması olayıyla ilgili 29 Kasım 2019 tarihinde 4 yıl hapse mahkum edilen sanıklardan İsmet Sezener, dün Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘eski eser tasarrufu suçundan’ yargılandı ve bu suçtan da 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Themis binasının kurşunlanması olayıyla ilgili tutuklandığı sırada evinde yapılan aramada, piyasa değeri 3 bin 100 TL olan Bizans dönemine ait 2 adet sikke bulunan Sezener, polise ve mahkemeye yaptığı izahatında, sikkeleri, 2019’un mart ayında köpeklerinin yerini temizlerken bulduğunu söylemişti.

banner134
Mahkeme, Sezener’i sikkeleri bulunca durumu Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne bildirmemekten ve tasarrufunda bulundurmaktan mahkum etti.

Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı karar dün üye yargıç Hasan Aksun tarafından açıkladı.
Üye Yargıç Hazan Aksun, huzurlarındaki davayı esaslı bir şekilde incelediklerini belirterek, konu suçtan menfaat sağlamayan, konu eserleri bulmak için özel bir çaba sarf etmeyen sanığın pişmanlığını dile getirip suçlarını kabul ederek adaletin erken tecellisine katkı sağladığını anlattı.
Hazan Aksun, ülkede yaygınlaşma eğilimi gösteren, konu suçların ciddiyetine değinerek, bu tür suçların engellenmesinin, tarihi ve kültürel mirasın korunması açısından elzem olduğuna dikkat çekti.
Aksun, tüm hususları dikkate aldıktan sonra, kamu menfaati gereği, bu tür suçlara verilecek en uygun ve adil cezanın hapislik olduğunu anlattı ve sanığı 3 ay hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2020, 09:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75