Korkunç cinayet

banner37

Taşkent Köyü yakınında ormanlık alan girişinde, 20-30 yaşlarında olan siyahi bir genç, feci şekilde dövülerek ve boğularak öldürülmüş halde bulundu

Korkunç cinayet

İbrahim FEVZİOĞLU

Emine UYSAL ÇALUDA

Başkent Lefkoşa dün güne yine korkunç bir cinayetle uyandı. Haspolat-Taşkent anayolu üzerinde bulunan TMT 50. Yıl Anı Ormanı girişinde dün sabah 06.45 sıralarında 20-30 yaşları arasında olduğu belirlenen siyahi bir erkek şahıs, yoğun olarak yüzünde ve vücudunun muhtelif yerlerinde ciddi darp izleri almış halde ölü olarak bulundu.

Kimliği henüz tespit edilemeyen gence yapılan otopside de ölüm sebebinin “künt kafa travması, beyin kanaması ve elle boğma neticesinde gelişen havasız kalma” sonucu olduğu belirlendi.

Siyahi gencin giydiği kot pantolonun düğmesi açık ve kalçasının alt kısmına kadar sıyrılmış halde oluşu dikkat çekti.

Öldürülen gencin ayağında ayakkabısının olmayışı, başka bir yerde öldürülüp, anı ormanlığının önüne bırakılmış olma ihtimalini de güçlendirdi.

Polis, olay mahallinde saatler süren inceleme yaptı

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube ve Olay Yerini İnceleme ekipleri, olay mahalline kısa sürede intikal ederek, saatler süren inceleme yaptı.

Olay mahallinden önemli bazı emareler aldı. Öldürülen gencin olay mahalline getirildiğine inanılan arabanın lastik izi kalıpla emare alındı.

Lefkoşa Polis Müdürü Ahmet Soyalan, PGM Adli Polis Müdürü Zafer Zaifer ve Lefkoşa Adli Şube Amiri Başmüfettiş Cemal Nuray da olay mahallinde incelemelerde bulunup, ekipleri yönlendirdi.

Adli Tıp Uzmanı Deniz de olay mahalline gitti

Olay yerine giden Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz, ceset üzerinde incelemelerde bulundu. Deniz, olay yeri inceleme ekibiyle uzun süre istişare etti. Cesedi inceledi. Deniz, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırılan cesede otopsi yaptı ve gencin “künt kafa travması, beyin kanaması ve elle boğma neticesinde gelişen havasız kalma” sonucu öldüğünü tespit etti.

Cinayete kurban giden gencin üzerinden hiçbir şey çıkmadı

Cinayete kurban giden gencin üzerinden kimliğine dair de hiçbir belge çıkmaması polisin işini epeyi zorlaştırdı.

Özellikle Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’ne ağırlık veren Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube’den bir ekip, dün gün boyunca üniversitede genci tanıyan birilerini aradı, ancak ülkedeki diğer üniversitelere de gencin fotoğrafı götürülerek cinayete kurban giden gencin kimliğini teşhis edecek birilerine ulaşmaya çalıştı.

Uluslararası Öğrenci Ofisi’nde görev yapan yabancı uyruklu öğrenciler de dün olay yerine giderek öldürülen gencin kimliğini teşhis için çaba harcadı, polise yardımcı olmaya çalıştı.

Cinayet mahallinde polisin işine yarayacak önemli bir emare de yok

Cinayet mahallinde cinayetin aydınlanmasına yarayabilecek, polise ipucu sağlayacak neredeyse hiçbir emare bulunamadı.

Bölgenin ıssız oluşu da polisin işini epeyi zorlaştırdı. Kalabalık bir polis ekibi, cinayeti aydınlatabilmek için dün gün boyu soruşturmaya devam etti.

Bu yılın dördüncü cinayeti olarak kayda geçti

Bu yılın ilk günlerinde Ercan Havalimanı-Gaziler anayolunun birinci kilometresinde battaniye ve poşete sarılı, tamamen çürümüş halde bir kadın cesedi bulunmuştu.

Yapılan otopside kimliği halen belirlenemeyen kadının 30 bıçak darbesi sonucu öldürüldüğü belirlenmişti. Cesedin, KKTC’ye çalışmak için gelen Vietnam uyruklu 40 yaşındaki Dam Thi Hop’a ait olduğu ihtimali üzerinde duruluyor.

Gesfi Döviz Bürosu’nun sahibi 52 yaşındaki Gökhan Naim, Lefkoşa’da Ortaköy bölgesinde 13 Mart 2019 tarihinde, evinin önünde aracından elinde para dolu çantayla indiği sırada silahlı saldırıya uğramıştı.

Yaşanan olayda 4 kurşunla vurularak ağır yaralanan Naim, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Silahlı soygunu gerçekleştiren saldırganlar, Gökhan Naim’in tasarrufundaki 112 bin sterlin, 170 bin Euro ve 800 bin TL olan parayı çalmıştı.

Gökhan Naim’in öldürülmesinden kısa bir süre sonra 31 Mart’ta tarihinde, saat 13.20’de Hacer Ulaş, Alayköy’de kalmakta olduğu ikametgah içerisinde, salondaki kanepe üzerinde sırt üstü yatır halde ölü olarak bulunmuştu.

Ulaş’a yapılan otopsi sonucu ölüm sebebinin “ağız-burun kapama ve elle boğma” sonucu öldüğü tespit edilmişti.

Ulaş’ın ölümünden hemen sonra başlatılan soruşturma kapsamında şüphe görüldüğüne ve ayrılma aşamasında olduğu eşi zanlı Hüseyin Havalar’ın tutuklanmıştı. Havalar’ın cinayetle bağı olup olmadığı ise henüz netleşmedi.

Mağusa’da benzer bir cinayet olmuştu

Mağusa’da 29 Ocak 2018 tarihinde Nijerya uyruklu Kennedy T. Dede, Çanakkale Göleti’nde feci şekilde darp edilerek, öldürülmüş halde bulunmuş, olayın faili olarak da 5 genç tutuklanmıştı.

Gençler, sanıklar arasında yer alan Nidai Şanlı’ya olan bin TL borcu yüzünden Dede’yi evinden kaçırarak, Çanakkale Göleti’ne götürüp, elektro şok cihazıyla şok verdikten sonra ciddi şekilde darp edip ölümüne neden oldukları gerekçesiyle tutuklanmıştı.

9 Mart 2018 tarihinden beri hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde bekleyen 5 sanık için yargı süreci devam ediyor.

Nidai Şanlı, Ozan Körkurt, Onur Körkurt, S. D. (K-17) ve Zekeriya Kurucu isimli sanıklar, “Adam öldürme”, “Yaralamak için adam kaçırma”, “Ciddi darp” ve “Tehlikeli silah taşıma” davalarından yargılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER