banner6

Koronavirüs, polisi ve mahkemeleri de vurdu

banner37

Cezaevine giriş-çıkış durduruldu, polis hücreleri ağzına kadar doldu, mahkemelerde davalar görüşülemedi

Koronavirüs, polisi ve mahkemeleri de vurdu
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA
Haftalardır Covid-19 salgınıyla boğuşan Merkezi Cezaevi’nde yönetim, cezaevine tutuklu giriş-çıkışlarını durdurdu. Bu uygulama, ülke genelindeki polis karakollarındaki hücrelerin dolup taşmasına neden olurken, mahkemeleri de zora soktu.

Mahkemelerin, mahkumiyet, teminat veya tutukluluk kararıyla cezaevine gönderdiği kişiler cezaevine alınmadığı için polis hücrelerine yerleştirilirken, davası görüşülecek tutukluların da cezaevinden çıkışına izin verilmemesi nedeniyle mahkemelerdeki davaları görüşülemiyor, mahkemeler bu davaları ertelemek zorunda kalıyor, hatta bazı davalarda sanıkların tutuklu yargılanması gerektiği için mahkemeler bu davaları da görüşmeye başlayamıyor.

Lefkoşa’daki tüm polis hücreleri doldu

Diğer ilçe polis müdürlükleri ve bünyelerindeki polis karakollarının hücreleri henüz tam doluluğa ulaşmadı ancak Lefkoşa Polis Müdürlüğü ve bünyesindeki polis karakollarının hücreleri deyim yerindeyse ağzına kadar doldu taştı.

Lefkoşa Polis Müdürlüğü’nün 30 kişi kapasiteli hücrelerinde dünkü sayı 40’ı aştı.

Hücrenin kapasitesinin aşılmasıyla oluşan sağlıksız ortam, insan haklarına aykırı bir durum da oluştururken, polisleri de zora soktu. Salgın riskinin yanı sıra güvenlik zafiyetinin de doğabileceği endişesi, polisteki tedirginliği artırdı.

Davalar tıkandı

banner134

Merkezi Cezaevi’nde hükümsüz tutuklu bulunan ve dava günü gelen kişiler için henüz bir formül üretilemedi.

Pozitif vakalar ve temaslıların tedavileri ve izole süreçleri sürerken, dava günü gelen ve özgürlükleri söz konusu olan kişiler bir aya yakın süredir, bulaşın son bulmasını bekliyor.

Mahkemelerde ise davalar tutukluların mahkemeye getirilememesi nedeniyle sürekli erteleniyor ve ertelendikçe de dava dosyaları yığılıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104