KTÖS: Suçlu iadesi, suçluların korunduğu sürece dönüştü

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Girne dağ yolunda 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazaya neden olan tır şoförü Sefa Güngör'ün Türkiye iade edilmesini eleştirerek suçlu iadesinin, KKTC'ye gelip suç işleyenlerin korunduğu bir sürece dönüştüğünü ifade etti.

KTÖS: Suçlu iadesi, suçluların korunduğu sürece dönüştü
banner99

KTÖS açıklamasının tam metni şöyle:

"Girne-Değirmenlik dağ yolunda yaşanan cinayet gibi kazanın sorumlusu olan tır şoförünün cezasını çekmek üzere Türkiye’ye iade edilmesi basın yolu ile kamuoyunun gündemine gelmiştir.

banner134
Bu yaşanan acı olayın sorumlusu olan tır şoförü Türkiye’ye iade edildiği taktirde altı yılı aşacak olan ceza mahkumiyeti, iki yıldan az bir süreye indirilecektir. Yaşanan kazada üç suçsuz insan hayatını yitirmiş, yaralanan öğrencilerimizin tedavisi hala daha sürmekte olup, yaşanan acı tüm toplumun yüreklerine kazınmıştır. İşlenen suç ortada iken bu konuda UBP-DP Hükümeti’nin suçluyu iade etme girişimi kamuoyu vicdanında ciddi bir yara açmıştır.

Suçluyu iade girişimi, Kıbrıs’ın kuzeyine gelip, suç işleyenlerin korunduğu bir sürece dönüşmüştür. Yapılanın yasalar önünde bir sıkıntı yaratmaması, olayın toplum vicdanında meşru olduğu anlamı taşımamaktadır. Bu bir trafik kazası değil, bir CİNAYETTİR. Katledilen ve yaralanan insanların çektiği acıların bedeli bu kadar ucuz değildir. Ülkenin her alanı istismar edilirken, insan hayatının siyasi istismar konusu yapılması vicdansızlıktır.

Yeni ders yılına hazırlıkların yapıldığı bu günlerde öğrenci taşımacılığı konusunda hiçbir çalışma yapmayan UBP-DP Hükümeti, bu cinayeti işleyeni korumakla suçunu daha da büyütmüştür. Bu girişim, suça teşviktir.

UBP-DP Hükümeti’ni suçluyu iade ederek, ödüllendirme girişiminden derhal vazgeçmeye ve öğrenci taşımacılığı ile ilgili yeni öğretim yılında sorun yaşanmaması için derhal acil önlemler almaya çağırırız."

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 15:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75