Kültürel miras tehlikede!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, dere yatağındaki toprak yığını içerisinde arayarak bulduğu 8 bin TL değerindeki Helenistik döneme ait kadın heykel başını tasarrufunda bulunduran Ali Çoban'ı, 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Kararı açıklayan Yargıç Bensen vurguladı

Kültürel miras tehlikede!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, dere yatağındaki toprak yığını içerisinde arayarak bulduğu 8 bin TL değerindeki Helenistik döneme ait kadın heykel başını tasarrufunda bulunduran Ali Çoban’ı yargılayarak, 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Başkan Melek Esendağlı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı, Yargıç Seran Bensen açıkladı.

Yargıç Seran Bensen, konu suçların, milli servete ve toplumun geleceğine zarar verdiğine dikkat çekti ve “Bilinçsizlik, aşınmış olan kültürel mirası yavaş yavaş yok etmeye başladı” dedi.

Eski eserlerin, ülkenin kültürel zenginliklerinin en önemli göstergesi olduğunu kaydeden yargıç, tarihi eserlerin ülke turizmi açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı ve eski eserlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

“Tüm insanlığın malı sayılabilecek eski eserleri korumak ve sahip çıkmak gerekir. Aksi halde, zengin olma hırsı, bazı kişileri kamçılayacak ve tarih yok olacak” diyen Yargıç Seran Bensen, eski eserlerin, ülkenin kültürel zenginlikleri olduğunu yineledikten sonra, ülke zenginliğinin simgesi olan eserlerin korunması ve yaşatılması gerektiğine vurgu yaptı.

banner134
İbret verici ceza şart

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ergin Atıcı’nın mahkemeye aktardığı olgulara da özetle değinen yargıç, sanığın, 7 Eylül 2015’te, mandırasında, 8 bin TL değerindeki kireç taşından mamul kadın heykel başını tasarruf ettiğini söyledi.

Yargıç, ihbar üzerine tutuklanan ve “bu işe parasızlıktan girdim. Yoksa bıraktıydım” diyen ve koleksiyon izni olmayan sanığın, gazetede gördüğü bir haber üzerine havaalanı yakınlarındaki dere yatağına gidip eski eser aradığını ve bulduğu eseri tasarruf ettiğini dile getirdi.

İbretlik ceza şart

Yargıç, konu suçların milli servete zarar veren suçlar olup eski eser tasarrufunun 10, eski eserleri ilgili makama haber vermemenin ise 5 yıla kadar hapislik cezası öngören, ciddi ve vahim suçlar olduğunu anlattı.

Seran Bensen, bu tip suçları işleyenlere ve işlemeye tevessül edecek kişilere caydırıcı ve ibret verici bir ceza verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle incelediklerini kaydeden yargıç, 5.5 yıl önce benzer suç işleyen ve konu eseri satma gayesiyle tasarruf eden sanığı, işlediği suçlardan ötürü 6 ay hapis cezasına çarptırdığını açıkladı.

Yargıç ayrıca, konu eserin, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne iadesine emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2016, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75