banner6

Kumar yıkımdır

banner37

Ülkeye kumar oynamak için gelen Abdurrahman Asiltürk’ün işlediği suçların ülkede her geçen gün artan ciddi suçlar olduğuna değinen Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Murat Soytaç, “Sahte paraların piyasaya sirküle olması, ticaret ve güveni sarsar, zarara uğratır. Konu miktar oldukça yüklüdür. Bu suçlar, henüz tam anlamıyla kalkınmamış olan ekonomimizi de olumsuz yönde etkiler. Kamu menfaati gereği, ibret verici, caydırıcı ceza şart” dedi.

Kumar yıkımdır
banner151 banner143

 

 

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Haziran 2016’da Bafra’da faaliyet gösteren Kaya Artemis Hotel’in kumarhanesinde, gerçek parası bitmesi üzerine, Türkiye’den getirdiği 157 adet sahte 50’lik banknotu kumarda tedavüle süren Abdurrahman Asiltürk’ü yargıladı.

Mahkeme, ülkeye kumar oynamak maksadıyla gelen ve parası bitince Adıyamanlı Mehmet isimli bir şahıstan aldığı sahte banknotları, sahte olduğunu bildiği halde tasarrufunda bulundurduğu, tedavüle sürdüğü ve sahtekarlıkla kredi temin ettiği için, 9 ay hapse mahkum etti.

Başkan Melek Esendağlı, Yargıç Murat Soytaç ve Yargıç Seran Bensen’den oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı Yargıç Murat Soytaç açıkladı.

Yargıç Murat Soytaç, her geçen gün artan konu suçların ciddiyetine ve vahametine değindikten sonra, “Sahte paraların piyasaya sirküle olması, ticaret ve güveni sarsar, zarara uğratır. Konu miktar oldukça yüklüdür. Bu suçlar, henüz tam anlamıyla kalkınmamış olan ekonomimizi de olumsuz yönde etkiler. Kamu menfaati gereği, ibret verici, caydırıcı ceza şart” dedi.

Ülkeye kumar oynamak için gelen sanığın kumar bağımlısı olduğunu da sözlerine ekleyen yargıç, kumar bağımlılığının, aileler üzerinde maddi ve manevi yıkım etkisi yarattığına ve bu durumun bilimsel olarak kanıtlandığına vurgu yaptı.

Firar da etti

Yargıç Murat Soytaç, öncelikle İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz’in mahkemeye aktardığı olgulara özetle değindi ve şüphe üzerine tutuklanan sanığın, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde 4 aydır hükümsüz tutuklu bulunduğunu söyledi.

Murat Soytaç, sanığın, 20-21.06.2016 tarihlerinde, bahse konu otelin kumarhanesinde, gerçek parası biti0nce, sahte olduğunu bildiği halde tasarrufunda bulundurduğu 11 farklı seri numaralı 7 bin 850 TL değerindeki 50 TL’lik 157 adet sahte banknotu, makinelere basarak suç işlediğini söyledi.

Tahkikat amaçlı poliste tutuklu bulunan sanığın kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi için kaldırıldığı Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım servisinin penceresindeki sinekliği hasara uğratıp 5 metre 70 santim yükseklikten atlayıp kaçtığına da vurgu yapan yargıç, sanığın yasal tutukluluktan firar ettiğini dile getirdi.

“Müştekinin zararı fazlasıyla karşılandı”

Sanık avukatının söz alarak mahkemeye aktardığı hafifletici nedenlere de değinen yargıç, sanık avukatının aktardıklarına göre sanığın mahkemeden özür dilediğini, pişman olduğunu, uzun yıllardır kumar alışkanlığı bulunduğunu ve bu alışkanlıktan vazgeçmek için mücadele ettiğini belirtti.

İlk andan itibaren polise yardımcı olup adaletin erken tecellisine katkı koyan kalp hastası sanığın, müştekiyi de zararından fazla para ödeyerek tazmin ettiğine dikkat çeken yargıç, avukatın mahkemeden müvekkiline mülayim davranmasını talep ettiğini aktardı.

“Suçlu bulduk”

Sanığı işlediği suçlardan ötürü suçlu bulup mahkûm ettiklerini kaydeden yargıç Murat Soytaç, meseleyle ilgili tüm durum ve şartları titizlikle değerlendirdiklerine dikkat çekti ve sanığın itham edildiği tüm davaları kabul ettiğini anımsattı.

Yargıç Murat Soytaç, sanığın işlediği sahte banknotları tedavüle sürme suçunun yasada müebbet hapis cezası, sahte banknot tasarruf suçunun da 7 yıla kadar hapis cezası öngördüğünü belirttikten sonra, sanığı işlediği suçlardan ötürü 9 ay hapse mahkum etti.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 11:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104