Kundakçılara 2.5 yıl hapislik!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Gazimağusa’da, Büyük Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren WCR Kaporta isimli işyerini kundaklayan Ferhat Doğan ve Abdülkerim Karabiber’e ibretlik ceza verdi

Kundakçılara 2.5 yıl hapislik!
banner99

CAYDIRICI VE İBRET VERİCİ CEZA… Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı kıdemli yargıç Fatma Şenol, kundaklama suçunun niteliği itibarıyla başkalarının alın teriyle kazanımlarını ortadan kaldıran, kamu düzenini bozucu, topluma korku ve endişe verici bir suç olduğuna dikkat çekti ve “Bu tür suç işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı caydırıcı ve ibret verici ceza verilmelidir” dedi


 

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Gazimağusa’da, Büyük Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren WCR Kaporta isimli işyerini kundaklayan Ferhat Doğan ve Abdülkerim Karabiber’i, 2.5 yıl hapse mahkum etti.
   Başkan Fatma Şenol, Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oybirliğiyle aldığı kararı, heyet başkanı açıkladı.
   Heyet başkanı Kıdemli Yargıç Fatma Şenol, sanıkların, 11 Eylül 2018’de, saat 03.20’de, Gazimağusa’da, Büyük Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren WCR Kaporta isimli işyerinin, güneye bakan alüminyum kilitli kapısını zorlayarak açıp içerisine girdikten sonra, kağıtları, tasarruflarındaki çakmak ile ateşe vermek suretiyle ofisi kundakladıklarını söyledi.
   Fatma Şenol, “kundaklama” suçunun ömür boyu, “bina açma” suçunun 7 yıl, “kasti hasar” suçunun ise 3 yıl hapis cezası öngören ciddi ve vahim suçlar olduğuna vurgu yaptı.
   Kundaklama suçunun niteliği itibarıyla başkalarının alın teriyle kazanımlarını ortadan kaldıran, kamu düzenini bozucu, topluma korku ve endişe verici bir suç olduğuna dikkat çeken Fatma Şenol, “Bu tür suç işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı caydırıcı ve ibret verici ceza verilmelidir” dedi.

banner134
   Fatma Şenol, şöyle devam etti:
   “Olgulara göre, sanık Ferhat Doğan’ın sürekli gitmekte olduğu ve oradaki çalışanların rahatsız olmasıyla, bir daha gelmemesinin istenildiği, kendisinin çalışanı dahi olmadığı bir işyerini kundakladı.

Sanık Abdülkerim Karabiber’in ise konu işyeriyle hiçbir alakası yoktur. Sanıkların hiçbir izahatı yokken, tehlikeli ve ciddi sonuçlar doğuran konu suçu işlemeleri hafife alınamaz.”
   Sanıklara verilecek yegane cezanın hapislik olduğunu ifade eden heyet başkanı, Yüksek Mahkeme’nin benzer kararlarına da atıfta bulundu.
   Heyet başkanı, huzurlarındaki sosyal tahkikat raporlarına göre, sanıkların ailelerinin himayesinden uzak, kendi kaderleriyle baş başa bırakılan ilkokul mezunu dahi olmayan kişiler olduğuna değindikten sonra, sanıkların, maddi durumlarının müştekinin zarar ziyanını karşılayamaz durumda olduğunu belirtti.
   Başkan, meseleyle ilgili tüm durum ve şartları titizlikle tezekkür ettikten sonra, suçlarını kabul edip adaletin erken tecellisine katkı koyan sabıkasız sanıkları 30’ar ay hapse mahkum etti.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2019, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75