Kundakçılıktan 6 ay hapis yatacak

banner37

Merkez Bankası’nı kundaklama girişiminde bulunan 32 yaşındaki Hakan Doğanay’ın cezası belli oldu

Kundakçılıktan 6 ay hapis yatacak
banner87

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa’da içinde yanıcı madde bulunan iki adet pet şişeyi yakıp, Merkez Bankası’nın giriş kapısına atarak, kundaklamaya teşebbüs eden 32 yaşındaki Hakan Doğanay, 6 ay hapis cezası aldı.

Doğanay’ın olay gecesi kumarda 172 Euro kaybettiği ve alkol tesiri altında ‘banka’ yazısını görüp, sinirlenerek eylemi gerçekleştirdiği belirlenmişti.

“Kundaklamaya teşebbüs” ve “Kasti hasar” suçlamasıyla itham edilen Hakan Doğanay, aleyhindeki tüm suçlamaları kabul etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Temay Sağer’den oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin baktığı davanın dünkü karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin hazır bulundu.

Kararı okuyan Başkan Fadıl Aksun, sanığı kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Kundaklamaya teşebbüs suçunun çok ciddi ve vahim bir suç türü olduğuna dikkat çeken Aksun, sanığın amacının intihar etmek olduğunu ve elinde yanan şişeyi bankaya attığını belirterek, bu durumu sanığın lehine değerlendirilse de ülkemize turist olarak gelen birinin turist tanımına uygun davranmayışını aleyhine değerlendirdiklerini kaydetti.

Başkan Fadıl Aksun, bu olayın toplumda infial yarattığına işaret ederek, “Ülkemizde turist olarak bulunan bir kimsenin böyle bir suç işlemesi kabul edilemez” dedi.

Aksun, sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinip, sanığa oybirliği ile 6 ay hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Olay nasıl olmuştu?

Olay, 20.06.2018 tarihinde saat 01.10 raddelerinde, Lefkoşa’da Bedrettin Demirel Caddesi üzerinde bulunan KKTC Merkez Bankası’nın doğuya bakan giriş kısmına kimliği meçhul erkek bir şahsın, iki adet içerisinde yanıcı madde olduğuna inanılan pet şişe atarak, binanın giriş kapısının ön kısmında bulunan paspas ve alüminyum korkuluğun yanmasına ve mermer yer döşemesinin hasara uğramasına sebebiyet verilmişti.

Polis, yapılan soruşturma neticesinde saat 01.05 raddelerinde Lefkoşa’da bulunan bir benzin istasyonundan Hakan Doğanay’ın bir buçuk litrelik iki adet pet şişe içerisine benzin aldığını tespit etmişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 08:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER