‘Kurşunlama’ zanlıları üçe düştü

banner37

Gazimağusa’daki hukukçuların ofislerinin bulunduğu binanın kurşunlanmasıyla ilgili tutuklanan 6 zanlıdan üçü şartsız salıverildi, biri teminatla serbest bırakıldı, ikisi ise yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi

‘Kurşunlama’ zanlıları üçe düştü
banner90

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’da hukukçuların ofislerinin bulunduğu Themis binasının kurşunlanmasıyla ilgili soruşturma devam ederken, tutuklanan 6 kişiden 3’ü şartsız salıverildi, 1’i teminatla serbest bırakıldı, 2 kişi de yargılanıncaya kadar cezaevine gönderildi.

Meseleye bağlantısı olmadığı tespit edilen Yusuf Başeğmez, Ferhat Bitirmiş ve Veysi Badur şartsız salıverilirken, suçu organize eden İsmet Sezener ve konu suçu işlemek için ülkeye gelen Serhat Tokur, işledikleri suçlardan ileride yargılanmak üzere 75’er günü geçmemek kaydıyla, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Kadın avukata yönelik olduğu belirtilen hedefte, Themis binasının 22 numaralı boş ofisine 3 el atılan silahı, polisin aradığı bir şahsa götürüp teslim ettiği için tutuklanan Metin Güler ise, işlediği iddia edilen suçlardan ileride yargılanmak üzere 10 bin TL teminat karşılığında serbest bırakıldı.

Polisin taleplerini değerlendiren Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Mesut Mesutoğlu, konu suçların önlenemez şekilde artış gösterdiğine vurgu yaptıktan sonra, önemli hususlara dikkat çekti.

Kıdemli Yargıç Mesut Mesutoğlu, zanlıların “kanunsuz patlayıcı madde ve ateşli silah tasarrufu”, “meskun mahalde ateş açma” ve “kasti hasar” suçlarının toplumda endişe yaratıp, düzeni bozduğuna dikkat çektikten sonra, yasa koyucunun konu suçlar için ciddi hapislik cezaları öngördüğüne vurgu yaptı.

“Suç, toplumda infial yarattı”

Suçun tahkikatını çok yönlü ve titiz bir şekilde yürüten Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan meselenin tahkikat subayı Müfettiş Muavini Halil Seven, bir önceki celse, suçun organize işlendiğine vurgu yapıp, saldırının bir kadın avukata yönelik olduğunu açıklamıştı.

Müfettiş muavini, aradığı 3 kişiden 1’inin İngiltere’de olduğunu tespit edip, Güney Kıbrıs, Türkiye ve İngiltere’de olduğunu belirlediği şahısların meseleye bağı olduğuna da vurgu yapmış ve ciddi suçun Veysi Çelik’in yönlendirmesiyle işlendiğini de beyan etmişti.

Suçun toplumda infial yarattığına vurgu yapan Müfettiş Muavini Halil Seven, mahkemedeki dünkü şahadetinde mahkemeye gelişmeleri aktarıp, zanlılarla ilgili talepte bulundu.

Halil Seven, İsmet Sezener ve Serhat Tokur’un, “kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde kullanma, taşıma ve tasarruf tasarrufu”, “meskun mahalde ateş açma” ve “kasti hasar” suçlarından, Melih Güler’in ise kanunsuz ateşli silah taşıma ve tasarruf tasarrufu” ve “feri fail (suçu örten)” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

Seven, 1 Haziran 2019’da saat 03.15’te, Gazimağusa İlker Karter Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Themis Center’in Güney cephesindeki, 22 numaralı boş ofisinin camına 7.65 mili metrelik tabancayla 3 el ateş edildiğini belirterek kasti hasara uğratıldığını anımsattı.

Seven, olayla ilgili 3 Haziran 2019’da Serhat Tokur’un, 4 Haziran 2019’da da İsmet Sezener ve Metin Güler’in  tutuklandığını belirterek, Tokur’un 3, Sezener’in ise 2 gönüllü ifade verdiğini söyleyerek, zanlıların devam eden tahkikatına zanlıların etki edeceği kısmını tamamladığını anlattı.

“Emare birçok delil var”

Yaptığı tahkikat neticesinde, 100’ü aşkın kamera kaydı inceleyip, 40’ın üzerinde ifade temin ettiğini söyleyen tanık müfettiş muavini, meseleyle ilgili birçok delil bulup emare zapt ettiğini kaydetti.

Müfettiş muavini, İsmet Sezener’in silahı temin edip, suçu fiilen işleyen Serhat Tokur’u Girne’den Gazimağusa’ya getiren ve kurşunlayacağı mahalli gösteren kişi olduğunu belirtirken Metin Güler’in de suçu işleyen zanlıların ceza almasını önlemek için suçu örtüp, suç aletini henüz tespit edemediği bir şahsa teslim eden kişi olduğuna dikkat çekti.

Meselenin çok ciddi olup, toplumda infial uyandıran bir mesele olduğunu kaydeden tanık müfettiş muavini, İsmet Sezener ve Serhat Tokur’un yargılanacağı tarihe değin cezaevine gönderilmesine, KKTC vatandaşı olan Metin Güler’in ise mahkemenin uygun göreceği bir teminata bağlanmasını talep etti.

Mahkeme huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendirdikten sonra, İsmet Sezener ve Serhat Tokur’u işledikleri suçlardan ileride yargılanmak üzere 75’er günü geçmemek kaydıyla, hükümsüz tutuklu olarak Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne gönderdi.

200 bin TL’lik şahsi kefalet senedi imza etmesini istediği Metin Güler’i, 10 bin TL nakdi teminata bağlayan mahkeme, Güler lehine KKTC vatandaşı 2 kefilin 100’er bin TL’lik kefalet senedi imza etmesini istedi.

Mahkeme ayrıca, Güler’in haftanın 3 günü en yakın polis karakoluna ispat-ı vücut etmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108