Kurşunlamanın nedeni ‘dayak’

banner37

Gazimağusa’daki Thrones isimli barı kurşunlayan ve kasti hasara uğratan Salih Yiğit ve suç ortağı Mehmet Topaloğulları dün mahkemeye çıkarılarak haklarında 3’er gün tutukluluk emri alındı

Kurşunlamanın nedeni ‘dayak’
banner90
banner8

“SİLAHI ORTADAN KALDIRDILAR”… Olayı soruşturan Polis Müfettiş Muavini Halil Seven, Salih Yiğit’in kurşunlamadan bir gün önce Gazimağusa’da henüz belirleyemediği şahıslar tarafından darp edilmesi üzerine, Mehmet Topaloğulları’nı telefoniyen arayarak, Girne’deki evinde bulundurduğu silahı getirmesini sağladıktan sonra, konu silahla, Thrones isimli barın batıya bakan cephesine 4 el ateş açtığını anlattı. Halil Seven ayrıca, Salih Yiğit’e ait cep telefonu, olayda kullanılan silah ve bazı kıyafetlerin halen bulunamadığına dikkat çekti.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’daki Thrones isimli barın batıya bakan cephesine 4 el ateş ederek kasti hasara uğratan Salih Yiğit ve suç ortağı Mehmet Topaloğulları, dün, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nde Ceza Davaları Yargıcı Çiğdem Güzeler’in huzuruna çıkarıldı.

Polis, Kıbrıs’ın Kuzey’inde yaygınlaşan ciddi suçla ilgili soruşturmasını salimen neticelendirebilmek için, meseleyle ilgili tutukladığı Salih Yiğit ve Mehmet Topaloğulları aleyhine mahkemeden, ilk etapta, 3’er gün tutukluluk emri temin etti.

Olayı soruşturan Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı deneyimli Müfettiş Muavini Halil Seven, Salih Yiğit’in kurşunlamadan bir gün önce Gazimağusa’da henüz belirleyemediği şahıslar tarafından darp edilmesi üzerine, Mehmet Topaloğulları’nı telefoniyen arayarak, Girne’deki evinde bulundurduğu silahı getirmesini sağladıktan sonra, konu silahla, Thrones isimli barın batıya bakan cephesine 4 el ateş açtığını anlattı.

Halil Seven, zanlıyı savunan avukatın sorularına soruşturmasının selameti açısından detay vermekten kaçınırken, Salih Yiğit’e ait olayda kullanılan silahın, cep telefonunun ve bazı kıyafetlerin halen kayıp olduğunu dile getirdi.

banner134
Soruşturma geniş çaplı yürütülüyor

Dünkü tutukluluk duruşmasında, İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, meseleyle ilgili olguları aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görev yapan Müfettiş Muavini Halil Seven’i tanık kürsüsüne çağırdı.

Tanık Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlıların, 12 Ocak 2020’de, Gazimağusa’da meydana gelen “Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde tasarrufu”, “Kanunsuz ateşli silah ve patlayıcı madde kullanma”, “Meskun mahallede ateş açma” ve “Kasti hasar” suçlarına methaldar olduğunu söyledi.

Müfettiş Muavini Halil Seven, zanlı Salih Yiğit’in bir önceki gece eğlenmek için gittiği Gazimağusa’daki bir mekanda tartışma yaşadığını ve bu tartışmanın akabinde, bölgedeki henüz tespit edemediği şahıslar tarafından darp edildiğini anlattı.

Halil Seven, Salih Yiğit’in yaşadığı olaya sinirlenerek, Mehmet Topaloğulları’nı telefoniyen arayarak, kendisine ait olan Girne’deki ikametgahındaki kendi tasarrufundaki silahını getirmesini sağladığını ve konu işyerinin batıya bakan cephesine 4 el ateş ederek kasti hasar suçunu işlediğini belirtti.

Seven, meseleyle ilgili o günden beridir çok sayıda ifade temin edip, birçok kamera görüntüsü incelemesine karşın halen olayda kullanılan suç aletini tespit edemediğini dile getirdikten sonra, zanlı Yiğit’in kendini itiraf, zanlı Topaloğulları’nın kendini suça bağlar nitelikte olduğunu dile getirdi.

Her iki ifadenin teyit ve tekzibini henüz yapamadığını, kayıp olan suç aleti ile zanlı Salih Yiğit’e ait cep telefonu ile bazı kıyafetleri de aradığını kaydeden tanık müfettiş muavini, mahkemeden tahkikatını salimen yürütebilmek için her 2 zanlının 3’er gün süreyle poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Savıcı Hasan Boşnak, her iki zanlının önceki gün tespit edildiğine işaret ederek, olayın önceden meydana gelmesine karşın, zanlılara ilişkin tahkikatın çok yeni başladığını ifade etti ve “Zanlıların methaldar olduğu suçlar çok ciddidir. Teferruatlı tahkikat gerekmektedir. Zanlıların ilk nazarda tahkikatın salimen yürütülebilmesi için 3’er gün tutuklu kalmasını talep ederim” dedi.

Huzurundaki şahadet ve beyanları değerlendiren Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, konu suçların ciddiyetine ve yaygınlığına dikkat çekti ve suçun mahiyeti suçların tahkikatında polisin süreye ihtiyacı olduğunun açıkça ortada olduğunu belirtti.

Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler, tahkikatın salimen neticelendirilebilmesi için zanlıların 3’er gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75