Kürtaj Davası: Anneyle evli olmadığı sürece babanın söz hakkı yok

banner37

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, sanık 6 Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun Avukatı Tahir Seroydaş’ın, mahkemeye hafifletici nedenleri sunduğu esnada KKTC Başsavcılığı’na hakaret ettiğini belirtti.

Kürtaj Davası: Anneyle evli olmadığı sürece babanın söz hakkı yok
banner99

Bir kişiye dava gelip gelmemesinin, Anayasa tarafından Başsavcılığın yetkisine verilmiş bir konu olduğuna değinen Akyener,  Başsavcılığın birçok meselede bazı insanlara dava getirilip getirilmemesiyle ilgili karar yetkisine sahip olduğunu kaydetti. Akyener, Başsavcılık olarak Avukat Seroydaş hakkında gerekli işlemleri yapacağını belirtti.

Dönmez’le ilgili açıklama

banner134
Kıdemli Savcı Akyener, Türkiye’den gelen fetüs annesi Nazlı Dönmez’le ilgili de bazı konulara açıklık getirdi. Akyener, “Nazlı Dönmez’in bir baskı altında bu ülkeye gelerek, zorla çocuğunu aldırdığı açıkça ortadadır. Bu kız, bu ülkede kaydı olmayan bir fetüs annesidir. Kendisi bizimle temas edip, vicdan azabı çektiğinden dolayı tekrar gelerek şahitlik yapmış bir kızdır. Böyle bir kişiye dava getirmem makul ve kamu yararına değildir. İddia makamı avukatların keyfine göre değil, kamu yararına göre hareket eder. Nazlı Dönmez’e dava getirmemeyi uygun bulduk.   Bunun sorgulamanın yeri, hafifletici sebeplerin beyan yapıldığı yer değildir. Bunun sorgulamaya avukatların hakkı da yoktur. Savcılar da, yargıçların kararlarını sorgulayamaz, kararlarını ancak istinaf yoluyla tartışabilir” dedi.

Akçal’la ilgili açıklama

Akyener, diğer fetüs annesi olan ve 9 ay hapse mahkum olan Melis Akçal’la kamuoyunda farklı düşünceler olduğuna değinerek, babanın yargılanmaması konusundaki tepkilerin anlamsız olduğunu söyledi. Babanın bu mahkemeye gelerek şahadet verdiğini ve Akçal’ın karnındaki bebeğin 4-5 haftalık olduğu bildiğini söylediğine dikkat çeken Akyener, bunun aksine hiçbir şahadet olmadığına değindi.

“Bir insanı yargılamak için ilk önce elimizde delil ve şahadet olması gerekir. Eğer bir kişinin haberi yoksa, bu olaya bilmeden katılıyorsa suç işlemiş sayılmaz. Kaldı ki baba, bu olayda söz sahibi değildi. Anneyle evli olmadığı sürece babanın söz hakkı yoktur. Melis Akçal meselesinde onayı veren annesidir. Ameliyata girerken dosyadaki imza Melis Akçal’ın annesine aittir. Babaya değil. Çünkü o dönem evli değillerdi” diyen Akyener bu konuya da açıklık getirdi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2017, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75