banner6

Kürtaj davası yeniden yargıda

banner37

Yüksek Mahkeme, ‘kürtaj’ davasıyla ilgili Başsavcılığın cezaların ‘az’, sanıkların ise ‘fazla’ olduğu gerekçesiyle yaptığı istinaf başvurusunu görüşmeye başladı

Kürtaj davası yeniden yargıda
banner8

Elmas TOKAY

Girne’deki Ada Hospital (Tunçbilek Sağlık Hizmetleri Ltd) isimli özel dal hastanesinde bazı hamileliklerin yasal olmayan şekilde sonlandırılması olayıyla ilgili olan ve kamuoyunda, “kürtaj davası” olarak bilinen davanın ana ve ara kararlarına dosyalanan istinaflar Yüksek Mahkeme’de dün görüşülmeye başladı. Davanın ikinci duruşmasına 31 Ekim’de devam edilecek.

Üç sanığın beraat, üç sanığın ise mahkum edildiği 6 sanıklı dava ile ilgili Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararlara, hem iddia makamı olan KKTC Başsavcılığı hem de savunma makamı olan sanıklar istinaf dosyalamıştı.

Davanın sanıklarından Dr. Fahri Karagözlü 5 yıl, Dr. Rasiha Serdaroğlu 4 yıl ve hemşire Ayşegül İşbilen 3 yıl hapse mahkum edilirken, olayların yaşandığı hastanenin sahipleri olan Dr. Mehmet Ali Tunçbilek ve Dr. Verda Özkent Tunçbilek ile ameliyat hemşiresi Taner Okburan beraat etmişti.

Ahmet Kalkan başkanlığında Peri Hakkı ve Bertan Özerdağ’dan oluşan Yüksek Mahkeme heyeti, her iki tarafın itirazlarını da birlikte dinlemeye başladı.

İlk oturumda, cezalarını cezaevinde çeken Fahri Karagözlü, Rasiha Serdaroğlu ve Ayşegül İşbilen mahkemeye tutuklu getirilirken, beraat kararıyla serbest kalan Mehmet Ali Tunçbilek, Verda Tunçbilek ile Taner Okburan ise serbest olarak duruşmaya katıldı.

Mehmet Ali Tunçbilek’i Avukat Serhan Çınar, Verda Tunçbilek’i Avukat Mustafa Şener, Ayşegül İşbilen ve Taner Okburan’ı Avukat Emre Kadri, Fahri Karagözlü’yü Avukat Güneş Menteş ve Rasiha Serdaroğlu’nu Avukat Tahir Seroydaş ile Avukat Ömer Başay, KKTC Başsavcılığını ise Kıdemi Savcı Erdinç Akyener temsil etti.

İddia makamı hitabına başladı

İtiraz dosyalarının belirlenmesinin ardından ilk hitaba iddia makamı adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Erdinç Akyener başladı. Akyener, süreçle ilgili bilgilere değindi, yürütülen soruşturmanın detaylarını hatırlattı.

Sanık Fahri Karagözlü, Taner Okburan, Rasiha Serdaroğlu ve Ayşegül İşbilen’in cinayet suçundan itham edildiklerini anımsatan Akyener, bu sanıkların ‘adam öldürme’ suçundan beraat ettirilmesinin hatalı bir karar olduğunu savundu.

Savcı Akyener, Girne Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, dinlenen tanıkların verdiği şahadete gerekli itibarın verilmediğini dile getirdi. Sanıkların tümünün verdiği gönüllü ifadelerin avukatları huzurunda alındığına da dikkat çeken Akyener, Taner Okburan’ın ilk tutuklandığı zaman poliste, avukatı huzurunda verdiği ifadede fetüsleri hatırlamadığını ancak davanın sonunda mahkemede verdiği yeminsiz beyanda söz konusu fetüsleri hatırladığını, 34 haftalık bebeğin ölü olduğuna dair bilgi verdiğine dikkat çekti.

banner134

Akyener, aynı şekilde sanık Ayşegül İşbilen’in ise polise ifade vermediğini fakat yeminsiz beyanında ise olayı hatırladığına değindi.

Hastanede tutulan kayıtların farklı şekilde yazıldığını, hatta bazı kayıtların hiç olmadığını vurgulayan Kıdemli Savcı Akyner, “Örneğin M.A. isimli bir fetüs annesinin ameliyatı ‘owerkist’ olarak yazıldı, N.D isimli bir diğer fetüs annesinin ise operasyonunun kaydı ve 34 haftalık bebekle ilgili ise hiçbir kayıt yoktur” dedi.

Mesai saatinin dolması nedeniyle dava kaldığı yerden devam edilmek üzere 31 Ekim’e tehir edildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 09:50
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104