Kürtaj davasında son nokta konuldu

‘Hamileliği yasa dışı sonlandırmak’ suçundan alt mahkemede beraat eden Dr. Verda Tunçbilek ve hemşire Taner Okburan da Yüksek Mahkeme’de mahkum oldu. Alt mahkemede mahkum olan diğer sanıkların ise ceza miktarları değişti

Kürtaj davasında son nokta konuldu
  • 16 Mart 2018, Cuma 10:22

Emine UYSAL

Girne’deki Ada Hospital (Tunçbilek Sağlık Hizmetleri Ltd) isimli özel dal hastanesinde bazı hamileliklerin yasal olmayan şekilde sonlandırılması olayıyla ilgili olan ve kamuoyunda, “Kürtaj davası” olarak adlandırılıp büyük yankı uyandıran davada, Yargıtay Ceza olarak oturan Yüksek Mahkeme son noktayı koydu ve Girne Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı kısmen bozdu, kısmen onadı.

Yargıtay Ceza, “Yasadışı Kürtaj” davasında tüm sanıkları “Çocuk düşürmeye teşebbüs” suçundan beraat ettirdi. “Hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak” suçlarından daha önce beraat eden Ada Hospital’in sahibi Dr. Verda Tunçbilek ve hemşire Taner Okburan’ı mahkum etti ve her ikisini de birer yıl hapse mahkum etti. Mehmet Ali Tunçbilek ile ilgili kararda değişiklik yapılmadı.

Yargıtay Ceza, alt mahkeme tarafından 5 yıl hapse mahkum edilen Dr. Fahri Karagözlü’nün cezasını 2 yıl 9 aya, 4 yıl hapse mahkum olan Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun cezasını ise 2 yıla düşürdü. Alt mahkemede 2 yıl hapse mahkum olan hemşire Ayşegül İşbilen’in cezası ise değiştirilmedi.

Bu kararla birlikte, 15 gün sonra ceza süresi dolacak olan İşbilen’in sınır dışı edileceği öğrenilirken, yargılama sürecinde 9 ay hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde kalan Verda Tunçbilek ile Taner Okburan’ın 15 gün daha hapis yatacağı, 21 aydır cezaevinde olan Rasiha Serdaroğlu’nun tahliye olacağı, Dr. Fahri Karagözlü’nün ise bu ay sonu Şartlı Tahliye Kurulu’na başvurma hakkının doğacağı bildirildi.

Yargıtay Ceza Heyet Başkanı Ahmet Kalkan, üye Bertan Özerdağ ve üye Peri Hakkı’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve savunma avukatları hazır bulundu. Davayı, sanıkların yakınları da izledi. İstinaftan çıkan kararın ardından sanıklar ve yakınları sevinç gözyaşı döktü.

“Şüpheden ari ispatlandı”

Davayla ilgili istinaf kararını okuyan Başkan Ahmet Kalkan, müdafaa avukatlarının tümünün olayların ispatlanamadığını sık sık tekrarladıklarını ancak davanın olgularına bakıldığında Ada Hospital’in çalışanları tarafından fetüslerin para karşılığında yasadışı olarak alındığı ve Zeyko bölgesine gömüldüğünün şüpheden ari ispatlandığına bulgu yaparak, fetüslerin gömüldüğü bölgenin, ‘fetüs mezarlığına’ dönüştürüldüğünü vurguladı.

Başkan Kalkan, hemşire Ayşegül İşbilen’in sadece doktorun talimatlarını yerine getirdiğini söylese de, mesleğin gereğini yapmaktan ziyade hastane kayıtlarını eksik tuttuğunun belirlendiğine dikkat çekti.

Kalkan, tıbbi işlemlerin gerçeği ile kayıt tutulmasının önemine değindi. Kalkan, Ayşegül İşbilen’in hamileliğin yasadışı olarak sonlandırılmasından, kayıtların eksik tutulması ve emarelerin ortadan kaldırılması aşamasına kadar tüm yasadışı işlemlerde suça iştirak ettiğine bulgu yaptı. Kalkan, alt mahkemenin sanığı mahkum etmekle hata yapmadığına karar verdi.

Ahmet Kalkan, Dr. Rasiha Serdaroğlu’nun tecrübeli bir anestezist olduğuna vurgu yapıp, Dr. Fahri Karagözlü’nün operasyon esnasında ne yaptığını bilmemesine imkan olmadığına bulgu yaptı.

Operasyonlara katılan, alt mahkemede beraat eden hemşire Taner Okburan’ın ameliyat başı 200 TL aldığına, ameliyathaneyi hazırladığına değinen Kalkan, sanığın ameliyatta ne yapıldığını bilmesinin işin gereği olduğuna ve sadece doktorların direktiflerini yerine getirdiği iddiasının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

Taner Okburan’ın Melis Akçal’ın ameliyatına katıldığını ve sorumluluğunu Dr. Fahri Karagözlü’ye yüklediğine işaret eden Kalkan, Okburan’ın ameliyatın niteliğinden ve ne yapıldığından habersiz oluşu iddiasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

“Taner Okburan, ameliyattaki görevi nedeniyle Dr. Fahri Karagözlü’nün ne yaptığını anlayabilecek bir sağlık görevlisidir” diyen Başkan Kalkan, Taner Okburan’ı beraat ettiren alt mahkemenin hata yaptığına karar verip, aleyhine getirilen 8’inci davadan suçlu bulup, mahkum ettiklerini açıkladı.

Yargıtay Ceza Heyet Başkanı Ahmet Kalkan, Ada Hospital’in sahibi olan Dr. Mehmet Ali Tunçbilek’in, Kulak, Burun Boğaz Uzmanı olduğuna vurgu yapıp, olgular değerlendirildiğinde alt mahkemenin sanığı beraat ettirmekle hata yapmadığına karar verdiklerini açıkladı.

Dr. Verda Tunçbilek’in beraat ettirilmesi hatalı bulundu

Yargıtay Ceza Heyet Başkanı Ahmet Kalkan, Ada Hospital’in sahibi olan Dr. Verda Tunçbilek’in Kadın Hastalıkları Uzmanı ve tüp bebek sorumlusu olduğunun altını çizdikten sonra, sanık Verda Tunçbilek ile Dr. Fahri Karagözlü arasında menfaat ilişkisi olduğunu belirtti. Kalkan, Dr. Verda Tunçbilek’in Melisa Akçal’ın hamileliğinin yasadışı olarak sonlandırılmasıyla ilgili işlemlerden haberdar olduğuna bulgu yaptı.

“Dr. Verda Tunçbilek’in hastane sahibi ve bir doktor olarak gayri yasal kürtajı engelleme sorumluluğu vardı” diyen Kalkan, Tunçbilek’in mesleki bilgi ve tecrübesiyle Melisa Akçal’ın durumunu bilmemesine olanak olmadığını kaydetti.

Kalkan, sanık Verda Tunçbilek’i Ceza Yasası’nın 169. A maddesi olan “Hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak” suçundan mahkum ettiklerini açıkladı.

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, Dr. Verda Tunçbilek ve Taner Okburan’ın sabıkasız olduğunu belirtti. Akyener, iki sanığın da 15 Haziran 2016 ile 28 Mart 2017 tarihleri arasında tutuklu kaldıklarına değindi.

Dr. Verda Tunçbilek’in avukatı Mustafa Şener, Verda Tunçbilek’in evli ve iki çocuk annesi olduğuna, ilk defa böyle bir suça karıştığına ve bir yılın üzerinde bir hapis cezası alması durumunda yasa gereği mesleğini icra edemeyeceğine vurgu yaptı.

Taner Okburan’ın avukatı Emre Kadri, müvekkilinin evli ve iki çocuk babası olduğunu belirtip, 45 yıl hemşirelik yapan sabıkasız bir kişi olduğunu belirtti.

Kadri, müvekkilinin iki yıllık süreçte müebbetle yargılandığını ve birçok zorluk yaşadığına değindi. Taner Okburan’ın 29 davadan beraat ettiğini ve tek davadan mahkum olduğunu belirten Kadri, sanığa mülayim davranılmasını talep etti.

“Alt mahkeme hapis cezası vermekle hata yapmadı”

Yargıtay Ceza Heyet Başkanı Ahmet Kalkan, suçun olguları ve kamu menfaati dikkate alındığında alt mahkemenin sanıklara hapis cezası vermekle hata yapmadığına vurgu yaptı.

Kalkan, Ceza Yasası’nda 169 A maddesinin (Hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak) üç yıla kadar hapis cezası öngördüğüne işaret etti.

“Toplumda infiale neden oldu”

Ahmet Kalkan, hamileliğin yasadışı olarak sonlandırmak suçunda en fazla rolü Dr. Fahri Karagözlü’nün rol aldığına dikkat çekti.

Kalkan, Dr. Fahri Karagözlü’nün uyguladığı metot ve fetüslerin ortadan kaldırıma şeklinin toplumda infiale neden olduğunu kaydetti.

Kalkan, Dr. Verda Tunçbilek’in hastanenin sahibi olmasına rağmen, hamileliğin sonlandırılmasına karşı durmasına rağmen, yasadışı fillin işlenmesine göz yummasının kabul edilemez olduğuna vurgu yaptı.

5’i de hapis cezası aldı

Yargıtay Ceza Heyet Başkanı Ahmet Kalkan, Dr. Fahri Karagözlü’ye 2 yıl 9 ay, Dr. Rasiha Serdaroğlu’na 2 yıl, hemşire Ayşegül İşbilen’e 2 yıl, Dr. Verda Tunçbilek ve hemşire Taner Okburan’e 1 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Dava süreci nasıl gelişmişti?

Girne’de 25 Şubat 2016 tarihinde Hz. Ömer Türbesi yakınlarında gömülü olarak bulunan fetüslerle ilgili soruşturma başlatılmıştı.

Ada Hospital’in kayıtları emare olarak alınmış, kayıtlarda adı geçen Melisa Akçal’ın kan örneği alınmış, DNA incelemesi sonrasında fetüsle eşleşmişti. Yasadışı kürtaj olan Nazlı Dönmez de belirlenmiş ve davaya Türkiye’den tanık olarak getirilmişti.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti, geçtiğimiz yıl mart ayında, 2 numaralı fetüsün annesi Melis Akçal ve 5

numaralı fetüsün annesi Nazlı Dönmez’in operasyonlarına katılarak “Çocuk düşürmeye teşebbüs”, “Hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak” suçlarından mahkûm edilen Dr Fahri Karagözlü’ye 5 yıl, Dr. Rasiha Serdaroğlu’na 4 yıl ve hemşire Ayşegül İşbilen’e de 2 yıl hapis cezası vermişti.

İki yıl hapis cezasına çarptırılan, 4 aylık cezası bağışlanan ve İçişleri Bakanlığı’nca hakkında ihraç kararı çıkan Ayşegül İşbilen’in tutukluluk süresi Yargıtay Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 15 Mart’a kadar uzatılmıştı.

Sanıklar Mehmet Ali Tunçbilek ve Verda Özkent Tunçbilek’in “Ağır veya hafif bir suç işlemek için sersemletmek”, “Çocuk düşürmeye teşebbüs”, “Hamileliği yasadışı olarak sonlandırmak”, “Çocuğun doğumunu gizleme”, Ayşegül İşbilen, Taner Okburan, Fahri Karagözlü ve Rasiha Serdaroğlu ise bu davaların yanında “Adam öldürme” suçundan yargılanmıştı.

Alt mahkeme, 28 Mart 2017 tarihinde, Dr. Mehmet Ali Tunçbilek, Dr. Verda Ö. Tunçbilek ile Taner Okburan aleyhine getirilen tüm davalardan beraat etmelerine karar vermişti.

Mahkeme, Doktor Fahri Karagözlü’yü 5 yıl, Anestezi Uzmanı Doktor Rasiha Serdaroğlu’nu 4 yıl ve ebe hemşire Ayşegül İşbilen’i 2 de yıl hapis cezasına mahkûm ettiklerini açıklamıştı.

Fotoğraflar: Mustafa ÖZYAĞCI

Beğendim 10 Muhteşem 2 Haha 1 İnanılmaz 1 Üzgün 4 Kızgın 12

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık