banner6

Kuryelik yapacaktı 10 yıl hapse gitti

banner37

Başkentte bir ağacın altına bırakılan 2 kiloyu aşkın, üç ayrı türde uyuşturucu maddeyi para karşılığında alıp, Girne’ye götürecekken yakalanan Sheriff  Mukhtar Kadı, uzun süreli hapis cezası aldı

Kuryelik yapacaktı 10 yıl hapse gitti
banner8

Emine UYSAL ÇALUDA

Lefkoşa Ortaköy’de, geçtiğimiz yıl 11 Eylül’de bir ağacın altına bırakılan 2 kiloyu aşkın, üç ayrı türde uyuşturucu maddeyi Girne’ye götürecekken yakalanan Sheriff Mukhtar Kadı, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Operasyonda, bir ağacın altına bırakılan çanta içinde 20 gram ‘kokain’, 2 kiloyu aşkın ‘Hintkeneviri’ ve 180 gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyi alırken yakalanan Sheriff Mukhtar Kadı, Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde itham edildiği tüm suçlamaları kabul etti.

Fadıl Aksun’un başkanlığında, Kıdemli Yargıç Şerife Katip ve Yargıç Murat Soytaç’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, dün davayı karara bağladı. Karar oturumunda, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin ve sanığın avukatı Sedef Özzafer hazır bulundu.

Kararı okuyan Başkan Aksun, sanığı, kendi ikrarı, sunulan olgu ve emareler ışığında, aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup mahkûm ettiklerini açıkladı.

Yargıç Aksun, sanığın işlediği suçların 18 yıla kadar hapis cezası öngören çok ciddi ve yaygın suçlardan olduğuna işaret etti.

Başkan Fadıl Aksun, sanığın uyuşturucuyu bulunduğu yerden alıp, para karşılığında Girne’ye nakil edeceğine vurgu yaptı.
Aksun, “Huzurumuzdaki bu sanık ülkemizde öğrenci olarak bulunmaktaydı. Ancak sanık eğitim almak için geldiği bu ülkede para karşılığında uyuşturucu maddelerin yer değiştirilmesine aracılık etme amacını güderek, ülkede bulunma amacına tamamen zıt bir görünüm çizmiştir. Ülkemizde eğitim amacıyla bulunan sanığın en başta bulunma amacına sadık kalması ve bu süreçte ülkemizin kamu düzenini bozucu hareketlerden kaçınması gerekir. Bu şekilde davranmayan bu sanığa etkin bir ceza vermekten başka çaremiz yoktur” ifadelerine yer verdi.
Aksun, sanığın 2 kiloyu aşkın hintkenevirini tasarruf etmesini, uyuşturucunun yer değiştirmesini sağlamasını aleyhine değerlendirdiklerine vurgu yaptı.

Sanığın lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Aksun, sanığa oybirliği ile 10 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104