Levent ve Tabak'ın mahkûmiyeti istenecek

banner37

KKTC Başsavcılığı, Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nin ‘Karikatür’ davasıyla ilgili verdiği beraat kararının bozulması talebiyle istinafa başvuruyor

Levent ve Tabak'ın mahkûmiyeti istenecek
banner90
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

 

Afrika Gazetesi’ne saldırılarak, çalışanlarının linç edilmesi girişimine de neden olan karikatür/kolaj yayınıyla ilgili Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile gazetenin direktör ve köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın 8 aylık yargı sürecinin ardından beraat ettiği davanın kararının bozularak mahkumiyete çevrilmesi talebiyle KKTC Başsavcılığı, Yüksek Mahkeme’ye istinaf dosyalıyor.

KKTC Başsavcılığı, Afrika Gazetesi’nde yayınlanan söz konusu karikatürle ilgili iki gazeteciye, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlamak” suçlarından dava getirmişti.

banner134
Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Cenkay İnan, dava konusu yayına müdahaleyi gerekli görmediğini, karikatürün TC Cumhurbaşkanına hakaret içermediğini ve TC ile KKTC arasındaki ilişkiyi bozduğuna dair mahkemede somut bir şahadet olmadığına karar vermişti.

İnan, karikatürün, iğneleyici, alaylı olan görselin hiciv yoluyla ifade şekli olduğuna ve iki ülke arasındaki dostluğa zarar vermesinin mümkün olmadığına karar verdiğini açıklamıştı.

İnan, iddia makamının davayı ispat edemediğine vurgu yapıp, Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın beraat etmesine karar vermişti.

İnan, basın özgürlüğü ve kişilik haklarının önemine ve çok sayıda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıfta bulunmuştu.

“Bu karar bir mihenk taşı olacaktır”

Karar sonrası basının karşısına geçen Şener Levent, “Bu mahkemede verilmiş olan bu karar toplumumuzun, kendi iradesini elde etme yolunda önemli bir mihenk taşı olacaktır. Mahkememiz, çok doğru bir karar vermiştir. Yargının, şerefini de, namusunu da, bağımsızlığını dünyaya ispat ederek bu kararı ortaya koymuştur. Toplumsal mücadeleye sağladığı hem katkı hem de adil bir karar vermesinden dolayı mahkememize teşekkür ederim” ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75