Levent ve Tabak’ın mahkumiyeti istendi

banner37

KKTC Başsavcılığı’nın, Afrika gazetesi çalışanlarının linç girişimine de neden olan ‘karikatür’ davasından beraat eden Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın hakkındaki kararın bozulması için yaptığı başvuru dün görüşüldü, karar süresiz ertelendi

Levent ve Tabak’ın mahkumiyeti istendi
banner90
banner99

YARGITAY CEZA TARAFLARI DİNLEDİ… Yargıtay Ceza Mahkemesi’nde görüşülen istinaf duruşmasında, Savcı Ergin Atıcı, Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile direktör ve köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlamak” suçlarından mahkum olmaları gerektiğini savunurken, savunma avukatları Tacan Reynar ile Mine Atlı, alt mahkemenin verdiği ‘beraat’ kararının onanmasını istedi.

Emine UYSAL ÇALUDA

Afrika gazetesine saldırılarak, çalışanlarının linç edilmesi girişimine de neden olan ve Afrika Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile gazetenin direktör ve köşe yazarlarından Ali Osman Tabak’ın 8 aylık yargı sürecinin ardından beraat ettiği davada KKTC Başsavcılığı’nın  “mahkumiyet” talebiyle dosyaladığı istinaf dün görüşüldü ve dava karar için süresiz ertelendi.

Yargıtay Ceza Mahkemesi heyetinin huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Ergin Atıcı, Şener Levent ile Ali Osman Tabak da avukatları Tacan Reynar ve Mine Atlı ile hazır bulundu.

Savcı Ergin Atıcı, hitabında alt mahkemenin verdiği ‘beraat’ kararının hatalı olduğunu savunup, Şener Levent ile Ali Osman Tabak’ın mahkum olması gerektiğini söyledi.

Avukatlar Tacan Reynar ve Mine Atlı da, alt mahkemenin kararında hata yapmadığını ve karikatürün Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde hiçbir etkisi olmadığını, itibar ve misyonunu etkilemediğini savundu.

Avukatlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) benzer davalara verdiği kararlara atıfta bulunarak, beraat kararının onanmasını talep etti.

Yargıtay Ceza Mahkemesi heyeti, davayı kararı okunmak üzere süresiz erteledi.

Süreç nasıl gelişmişti?

KKTC Başsavcılığı, Afrika Gazetesi’nde yayınlanan söz konusu karikatürle ilgili iki gazeteciye, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı küçük düşürmek, hakaret etmek ve nefret etmek amacıyla karikatür yayınlamak” suçlarından dava getirmişti.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargıcı Cenkay İnan, dava konusu yayına müdahaleyi gerekli görmediğini, karikatürün TC Cumhurbaşkanı’na hakaret içermediğini ve TC ile KKTC arasındaki ilişkiyi bozduğuna dair mahkemede somut bir şahadet olmadığına karar vermişti.

İnan, karikatürün, iğneleyici, alaylı olan görselin hiciv yoluyla ifade şekli olduğuna ve iki ülke arasındaki dostluğa zarar vermesinin mümkün olmadığına karar verdiğini açıklamıştı.

İnan, iddia makamının davayı ispat edemediğine vurgu yapıp, Şener Levent ve Ali Osman Tabak’ın beraat etmesine karar vermişti.

İnan, basın özgürlüğü ve kişilik haklarının önemine ve çok sayıda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına atıfta bulunmuştu.

“Bu karar bir mihenk taşı olacaktır”

Karar sonrası basının karşısına geçen Şener Levent, “Bu mahkemede verilmiş olan bu karar toplumumuzun, kendi iradesini elde etme yolunda önemli bir mihenk taşı olacaktır. Mahkememiz, çok doğru bir karar vermiştir. Yargının, şerefini de, namusunu da, bağımsızlığını dünyaya ispat ederek bu kararı ortaya koymuştur. Toplumsal mücadeleye sağladığı hem katkı hem de adil bir karar vermesinden dolayı mahkememize teşekkür ederim” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75