Liu, üç ayrı suçlamayla yargılanacak

banner37

Çin uyruklu Jun Tua Liu, yargılanmak üzere Merkezi Cezaevi’ne gönderildi

banner87
Liu, üç ayrı suçlamayla yargılanacak
banner90
banner8

Meyil AVCAN

Muhaceret kayıtlarında, KKTC’ye 2 Mayıs’ta geldiği ve 3 Mayıs’ta çıkış yaptığı görülen ancak Metehan Sınır Kapısı’ndan Rum tarafına geçmek isterken yakalanan Çin uyruklu Jun Tua Liu, dün yeniden mahkemeye çıkarılarak, yargılanmak üzere hükümsüz tutuklu olarak Merkezi Cezaevi’ne gönderildi.

Polis, zanlı Jun Tua Liu’nun kimliği belirlenemeyen bir kişiyi yasal olmayan yolla yurt dışına çıkış yapmasına yardım ettiğini de belirledi.

“KKTC’den Kanunsuz Çıkış Yapmak”, “Başkasının Kimliğine Bürünmek” ve “Sahte Davranışla Kayıt Temini” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı dün Girne Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Girne Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Meltem Dündar’ın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Savcı Mustafa Atakara, Girne Polis Müdürlüğü Adli Şube’de görevli polis memuru Mustafa Özmüezzin’i tanık olarak dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Özmüezzin, zanlı Jun Tua Liu’nun zanlının kimliği tespit edilemeyen şahsa 3 Mayıs’ta Girne Turizm Limanı’ndan ülkeden çıkış yapması için yardım ettiğinin belirlendiğini söyledi.

Zanlının 21 Mayıs’ta Lefkoşa’da tespit edilerek tutuklandığını ve mahkemeye çıkarılarak aleyhinde önce 2 gün daha sonra da 5 gün tutukluluk temin edildiğini ifade eden Özmüezzin, araştırma neticesinde zanlının 2 Mayıs’ta Pakistan uyruklu Khalid Umar ile birlikte KKTC’ye giriş yaparak, Zeytinlik bölgesinde faaliyet gösteren Kemerli Konak isimli otelde kalmaya başladıklarını anlattı.

Özmüezzin, 3 Mayıs’ta ise Umar ile kimliği tespit edilemeyen şahsın zanlının pasaportunu kullanarak çıkış yaptığını belirtti.

Özmüezzin, Pakistanlı Khalid Umar’a da derdest emri çıkarıldığını ancak halen bulunamadığını kaydetti. Özmüezzin,  zanlı Liu’nun otelden çıkış yapacağı 21 Mayıs günü zanlı Umar tarafından kendisine pasaportunun ulaştırıldığının tespit edildiğini vurguladı.

Yapılan muhaceret soruşturması sonucu ise Jun Tua Liu’ya ait pasaportun önce Mersin’deki sınır kapısından giriş yapıldığını, birkaç gün sonra ise Kadıköy Van Sınır Kapısı’ndan çıkış yapıldığının tespit edildiğini ifade eden Özmüezzin, meseleyle ilgili tahkikatın tamamlandığını söyledi ve zanlının mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Mahkemede söz hakkı tanınan zanlı Jun Tua Liu, Çin’i arayarak, avukat tutmak istediğini söyledi.

Yargıç Meltem Dündar, zanlının “Ülkeden Kanunsuz Çıkış”, “Başkasının Kimliğine Bürünme” ve “Sahte Davranışla Kayıt Temini” suçlarına iştirak ettiğini belirterek, yürütülen tahkikatın tamamlandığını ve teminata bağlanması için yeterli şahadet olduğuna bulgu yaptı.

Zanlının yargılanmaktan kaçmasının muhtemel olduğunu göz önünde bulunduran Dündar, davaları görüşülünceye değin hükümsüz tutuklu olarak bir ayı aşmayan süreyle Merkezi Cezaevi’ne gönderilmesine emir verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75