Lübnan pasaportunu kime verdiği araştırılıyor

banner37

Kendi pasaportunu başkasına veren ve sahte bir Fransız pasaportuyla, Güney Kıbrıs’a geçmek isterken yakalanan Lübnanlı Mahmut Elsayed, 7 gün daha tutuklu kalacak

banner87
Lübnan pasaportunu kime verdiği araştırılıyor
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Ercan Havalimanı’ndan 17 Aralık’ta Lübnan pasaportuyla ülkeye giriş yapan ve bir gün sonra Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’ndan Güney Kıbrıs’a sahte Fransız pasaportuyla çıkış yapmaya çalışırken yakalanan Lübnanlı Mahmut Elsayed, hakkında başlatılan polis soruşturması devam ediyor.

Polis, zanlının “başka bir kişiye verdim” dediği Lübnan pasaportunu kime verdiğini, zanlıyı Beyarmudu Barikatı’na getiren şahsı ve giriş yaptıktan sonra Ercan Havalimanı’ndaki kamera görüntülerini inceleyecek. Dün yeniden mahkeme huzuruna çıkarılan zanlı aleyhine 7 günlük ek tutukluluk emri alındı.

Gazimağusa Kaza Mahkemesi Ceza Davaları Yargıcı Umut İnan’ın huzurunda görüşülen dünkü tutukluluk duruşmasında İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, Dörtyol Polis Karakolu’nda görevli polis memuru Yılmaz Güney’i tanık olarak dinletti.

Tanık polis Yılmaz Güney, Lübnan uyruklu olan zanlının, “Evrak sahteleme”, “Sahtelenmiş evrağı tedavüle sürme” ve “Suç işlemeye teşebbüs” suçlarından methaldar olduğunu söyledi.

Yılmaz Güney, zanlının, 18 Aralık 2018 tarihinde saat 20.20’de, Güney Kıbrıs’a geçmek için plakasını ve sürücüsünü bilmediği beyaz renk Mercedes marka araçla Beyarmudu Kara Giriş Kapısı’na giderek, daha önceden sahtelediği Fransız pasaportunu, görevli polislere vermek suretiyle, sahtelenmiş evrakı tedavüle sürüp, Güney Kıbrıs’a geçmeye teşebbüs ettiğini anımsattı.

Zanlının yaptığı beyanda kendisine ait Lübnan pasaportunu yine Lübnanlı olan bir şahsa verdiğini anlatan Güney, zanlının bu şahsın kim olduğu yönünde bilgi vermediğini kaydetti.

Tahkikat memuru, “Zanlıyı Beyarmudu’na getiren beyaz Mercedes aracı ve sürücüsünü araştıracağız. Ercan’dan kamera görüntülerini inceleyeceğiz. Bahsedilen diğer Lübnan uyruklu şahsın kim olduğunu araştıracağız” dedi.

Zanlı aleyhine yürüttükleri polis soruşturmasının devam ettiğini ifade eden tanık polis, mahkemeden zanlının 8 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Savcı Hasan Boşnak talep edilen süreyi 7 gün ile sınırlandırdı.

Yargıç Umut İnan, zanlının 7 gün süreyle poliste tutuklu kalmasını emretti.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2018, 09:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108